تاریخ امروز :مهر 1, 1400

شیردهی نوزاد از تولد تا 12 ماهگی

شیردهی نوزاد از تولد تا 12 ماهگی

تا زمانی که کودک شما ، نوزاد و یا کودک خردسال است بهترین غذا فقط شیر مادر میباشد . در برخی از مواقع میتوانید شیر خشک نیز دهید . بنابراین تغزیه نوزاد چیز پیچیده ای نیست!
اما ، با گذشت هفته ها و ماه ها ، شاید به این فکر بیفتید که چه زمانی باید غلات را شروع کنید؟ چه موقع باید اولین غدا را به کودک خود بدهید؟ یا تا چه زمانی باید شیردهی نوزاد را ادامه دهید و یا هنگامی که غلات و سایر مواد غذایی را شروع کردید ، چقدر باید به کودک خود شیر دهید ؟
وقتی خانواده ویا دوستانتان به شما بگویند که آنها چه کاری انجام داده اند و نظرات و توصیه های خود را به شما می گویند ، خوشامد و ناخوشایند ، ممکن است برای شما گیج کننده و یا درواقع اشتباه باشد. اما نگران نباشید ، در این مقاله مجله کالازم تجزیه و تحلیل نیازهای غذایی کودک شما از بدو تولد تا 12 ماهگی و بعد از آن به درستی و با دقت بالا توضیح داده شده است.
شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد

شیردهی نوزاد از تولد تا 6 ماهگی

شیردهی نوزاد با شیر مادر تمام مواد مغذی مورد نیاز کودک شما را در طی چند ماه اول زندگی تأمین می کند و نیاز به هیچ چیز دیگری نیست.
آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند شیردهی به طور انحصاری برای 6 ماه اول زندگی کودک و یا نوزاد شما و بعد از 6 ماه میتوانید به همراه شیر مادر ، غذای کمکی نیز بدهید اما کم کم و پله ای.
در طول 6 ماه اول نیازی نیست به کودک خود آب ، غلات یا هر چیز دیگری بدهید ، مگر اینکه تصمیم بگیرید علاوه بر شیر مادر یا به جای آن ، به کودک و یا نوزاد خود شیر خشک بدهید . اگر شما بسته به نیاز ویا انتخواب خواستید از شیر خشک استفاده کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین نوع را به شما پیشنهاد دهند.
در مورد غذاهای دیگر به غیر از شیر مادر ویا شیر خشک ، شما نباید مواد جامد از جمله غلات و غذای کودک پوره دار را تا حدود 6 الی 7 ماهگی به کودک بدهید.
برخی مطالعات نشان می دهد که شروع دیرتر برای غذاهای جامد میتواند از پیشرفت اگزما در 2 سال اول زندگی جلوگیری کند ، زیرا کودک در 4 ماه اول به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه می کند. به همین ترتیب ، تغذیه با شیر مادر به طور انحصاری در 4 ماه اول یا حتی در 5 سالگی از دچار شدن به آسم  نیز محافظت می کند.
شما میتوانید با مشورت و راهنمایی های پزشک خود هنگامی که کودک آماده استفاده از غذاهای دیگر میباشد شروع کنید.
شیردهی کودک

شیردهی کودک

شیردهی نوزاد از 6 تا 12 ماه

شیردهی نوزاد همچنان که بزرگتر می شود بسیار مهم است زیرا برای رشد او ضروری میباشد. اما پس از 6 ماهگی ، آنها به کالری و مواد مغذی بیشتری نیاز خواهند داشت که شیر مادر نمیتواند به تنهایی آنرا تأمین کند. بنابراین ، پس از 6 ماهگی زمان شروع و معرفی غذاهای جامد فرا رسیده است .
برنامه غذایی نوزاد 5 ماهه تا کودک 2 ساله بطور کامل
باید کم کم و با حوصله غذا های دیگر را اضافه کنید. غذاهای جامد از چنان بافت و سلیقه متنوعی برخوردار هستند که کودک شما به زمان زیادی نیاز دارد تا به آنها عادت کند. در حالی که غذاهای جدید اضافه می کنید ، مانند همیشه به طور معمول شیردهی نوازد خودرا را ادامه دهید.
در ابتدای کار ، وقتی که اولین غذای جامد را به کودک خود معرفی می کنید ، توصیه می شود قبل از دادن وعده غذایی جدید به او شیر دهید و سپس غذا را بدهید.
همچنین بهتر است برای مدتی روند شیردهی نوزاد خود را به همین شکل ادامه دهید. به این ترتیب شما می توانید میزان نیاز کودک به شیرمادر را حفظ و تامین کنید .
غذاهای جدید را یکی یکی و به ترتیب شروع کنید و قبل از افزودن غذا های بعدی بین هر غذای جدید 3 تا 4 روز صبر کنید تا تشخیص اینکه کودک شما نسبت به غذای خاصی واکنش منفی دارد یا خیر ، برای شما راحت تر شود. برای تست غذاها توسط کودک خود عجله ای نداشته باشید. فقط چند روز بعد دوباره امتحان کنید. این یک فرآیند یادگیری است و کودک شما با سرعت خودش ادامه خواهد داد.
از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک

از شیر گرفتن کودک

برای معرفی غذاهای جامد دو روش مختلف وجود دارد: از شیر گرفتن سنتی (شروع با غذاهای پوره) و از شیر گرفتن کودک و شروع تغزیه با غذای خود ، به شرطی که نمک محدود باشد و غذا به روشی ایمن داده شود ، نوزادان سر سفره به خانواده می پیوندند و برخی از غذاهای مشابه را می خورند.
بعضی از والدین تصمیم می گیرند از 6 ماهگی به شما پیشنهاد دهند که کودک را از شیر بگیرید و از روش غذایی استفاده کنید و از همان ابتدا به کودک خود غذا بدهید. این روش نیاز به پوره شدن یا له شدن غذا دارد و دستورالعمل های خاصی وجود دارد که باید صحیح و ایمن آن رعایت شود.

افزودن غذاهای جدید

اگر از روش سنتی از شیر گرفتن استفاده می کنید ، در اینجا برخی از توصیه ها برای معرفی غذاهای جامد بر اساس سن کودک شما آورده شده است. از آنجا که هر کودک متفاوت است ، اینها فقط راهنمایی هستند. برای تهیه یک برنامه شخصی تر ، حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید.
از تولد تا 6 ماهگی : شیردهی نوزاد با شیر مادر و یا شیرخشک تمام نیازهای کودک شما در 6 ماه اول است.
6 تا 7 ماه : باید مانند معمول به شیر دادن ادامه دهید و به آرامی شروع به معرفی غذاهای غنی از آهن کنید. بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که غلات غنی شده با آهن را که از دانه هایی مانند برنج ، بلغور جو دوسر و جو تهیه می شود شروع کنید زیرا احتمال ایجاد واکنش آلرژیک در آنها کمتر میباشد. به یاد داشته باشید که هرگز نباید از طریق بطری غلات (یا مواد غذایی دیگر) به آنها بدهید. با این وجود می توانید شیر مادر یا شیر خشک را در غذا مخلوط کنید زیرا در ابتدا باید غذا آبکی باشد . سپس ، وقتی کودک شما به عطر و طعم و بافت  غذا عادت کرد ، می توانید آن را سفت تر کنید.
6 تا 8 ماه : می توانید میوه ها و سبزیجات صاف شده یا له شده و گوشت های نرم را بین 6 تا 8 ماه اضافه کنید. هنگام استفاده از شیشه غذای آماده کودک ، همیشه مقدار غذای مورد نظر خود را از شیشه خارج کرده و در ظرفی برای کودک خود قرار دهید. اگر کودک خود را مستقیماً از شیشه تغذیه کنید ، بزاق کودک شما باعث خراب شدن غذای باقیمانده می شود. در این سن ، کودک شما همچنین باید بتواند از فنجان استفاده کند. بنابراین می توانید به آنها آب بدهید. شیر مادر هنوز هم باید منبع اصلی تغذیه و آبرسانی باشد. بنابراین حتما در طول روز به کودک خود شیر دهید.
7 تا 9 ماهگی : بین 7 تا 9 ماهگی ، شیردهی همچنان مهم است و باید حداقل نیمی از کالری روزانه کودک شما را تشکیل دهد. در این مرحله می توانید غذاهای انگشتی مانند غلات خشک ، سبزیجات پخته شده و میوه های نرم را نیز اضافه کنید.
9 تا 12 ماهگی : در طی این مرحله ، کودک شما می تواند مقداری از همان غذایی را که بقیه اعضای خانواده می خورند مانند گوشت ، ماهی و مرغ – به شرطی که له ، پوره یا ریز خرد شود ، بخورد. دیدن سایر اعضای خانواده در خوردن غذاهای مختلف نیز ممکن است کودک شما را فریب دهد تا چیزهای جدیدی را امتحان کند. شما باید همچنان شیردهی نوزاد را ادامه دهید ، زیرا کودک شما هر روز تقریباً 24 اونس شیر مادر یا شیر خشک دریافت می کند. شیر گاو را می توان به عنوان یک ماده اولیه قبل از 12 ماه عرضه کرد ، اما به عنوان یک نوشیدنی قابل استفاده نمیباشد.
بعد از 1 سال : تا 1 سالگی بچه ها ، آنها باید طیف گسترده ای از غذاها را از جمله غذاهایی که احتمال ایجاد حساسیت مانند تخم مرغ ، ماهی و کره بادام زمینی دارند ، بخورند. کودک شما همچنین می تواند شیر گاو را به عنوان یک نوشیدنی بعد از بیدار شدن نیز میل کند. شیردهی نوزاد بعد از یک سال هنوز مفید است . در صورت تمایل می توانید به همراه داشتن یک رژیم غذایی سالم برای کودک خود به شیر دادن نیز ادامه دهید.
مدت زمان شیردهی به نوزاد و کودک

مدت زمان شیردهی به نوزاد و کودک

خوراکی هایی که خطرات خفگی دارند و برخی مضر هستند

آب نبات
چیپس
هات داگ
آجیل
ذرت
کشمش
انگور (مگر اینکه پوست کنده و خرد شود)
زمانی توصیه می شود قبل از معرفی کودک به غذاهایی که احتمال آلرژی دارند ، صبر کنید. اعتقاد بر این بود که نگه داشتن غذاهایی مانند تخم مرغ ، ماهی و بادام زمینی (از جمله کره بادام زمینی) به جلوگیری از آلرژی غذایی کمک می کند.
با این حال ، مطالعات اخیر نشان می دهد که بهتر است برای پیشگیری از آلرژی غذایی ، این غذاها زیاد دیر معرفی نشود.
استثنا در این راهنما زمانی است که شخصی در خانواده شما ، به ویژه یکی دیگر از فرزندان شما ، به آلرژی غذایی مبتلا باشد. در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که تقریباً هفت برابر افزایش حساسیت به بادام زمینی هنگامی که یک خواهر یا برادر بزرگتر به آلرژی بادام زمینی مبتلا است ، وجود دارد.
در این صورت ، هنوز توصیه می شود قبل از معرفی آن غذای خاص به کودک صبر کنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که با پزشک کودک خود صحبت کنید. آنها سابقه خانوادگی شما را بررسی می کنند و در مورد آخرین توصیه ها به شما مشاوره می دهند.
روش شیردهی نوزاد

روش شیردهی نوزاد

روش های سنتی اشتباه

وقتی صحبت از شیردهی نوزاد و غذاهای جامد می شود ، روش های سنتی مختلفی وجود دارد که توسط افراد خوش فکر ادامه می یابد. با این وجود ، مهم است که هنگام تصمیم گیری در مورد بهترین حالت برای کودک ، بین افسانه ها و واقعیت ها تفاوت قائل شوید. در اینجا مروری بر سه افسانه رایج در مورد معرفی غذاهای جامد اشاره میکنیم.
پرخوری علامت معرفی مواد جامد است!
بسیاری از افراد بر این باورند كه اگر كودك بیشتر از 3 ساعت غذا بخورد ، آنها آماده دادن غذاهای جامد هستند. اما تغزیه نوزادان همه متفاوت هستند که شامل عادات غذایی و اندازه شکم آنها می شود.
بیشتر نوزادان تا 6 ماهگی به طور متوسط ​​هر 3 تا 4 ساعت در طول روز می خورند. مدت زمانی که کودک در طی تغذیه منتظر می ماند چیزی در مورد آماده بودن یا نبودن کودک برای مواد جامد به ما نمی گوید.
تأخیر در معرفی غذای جامد و از شیر گرفتن سختتر!
برخی از والدین نگرانند که اگر غذاهای جامد را زود وارد نکنند ، از شیر گرفتن کودک بعداً دشوار خواهد بود. هنوز دیگران معتقدند که اگر مواد جامد را زود شروع نکنید ، ممکن است بعدا غذای جامد را رد کند!
هیچ تحقیقی برای حمایت از این گفته ها وجود ندارد. در واقع کاملاً برعکس است. نوزادان قبل از 6 ماهگی به هیچ ماده جامدی احتیاج ندارند . نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ، در مقایسه با نوزادانی که از شیر خشک استفاده می کنند ، انواع مختلفی از غذاها را می پذیرند زیرا شیر مادر طعم های مختلف غذاهای مادر را خورده است.
کودک هیچ گاه زودتر به غذای جامد احتیاج ندارد. همچنین ، شکم کودک تقریباً به اندازه یک توپ پینگ پنگ است – و نمی تواند غذای زیادی را بپذیرد.

 

جمع بندی

همیشه معرفی یک غذای جامد در مرحله رشد و پرورش کودک شما یک مرحله مهیج و سرگرم کننده است. اما اگر شیر می دهید ، عجله ای نداشته باشید. شیر مادر برای تأمین نیازهای کودک کامل است.
اگر نگران عادت غذایی کودک خود هستید برای عادت غذایی درست در کودکان کلیک کنید
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: تعیین رنگ چشم نوزاد ، آیا میتوان رنگ چشم نوزاد را تغییر داد؟ | مجله مجله کالازم

  2. پینگ‌بک: رفلاکس چیست؟ تشخیص و درمان رفلاکس نوزاد و کودک بصورت کامل | مجله مجله کالازم

  3. پینگ‌بک: آموزش ، برنامه غذایی نوزاد 5 ماهه تا کودک 2 ساله | مجله مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --