تاریخ امروز :آبان 2, 1400

همه چیز در مورد گیاه مناسب دستشویی

گیاه مناسب دستشویی و ابهاماتی در مورد آن

گیاه مناسب دستشویی به عنوان یک ضرورت در زندگی های امروزه شناخته می شود. همواره انسان با گیاهان موجود در طبیعت رابطه ی خوبی داشته است. به گونه ای که اغلب تفریحات و سفرهای خود را به دامن طبیعت سبز و بیکران می رود. علت اصلی این است که رنگ سبز، موافق ترین رنگ به چشم انسان است که بر اثر برخورد با آن احساس نشاط و پویایی به او دست می دهد. هر چه زمان به جلوتر رفت، زندگی ها ماشینی شدند و انسان فاصله اش با گیاه و سبزه زار بیشتر شد؛ تا جایی که دیگر امروزه شهرها تقریبا خالی از فضاهای بزرگ و بیکران طبیعت شده اند و برای تجربه ی حس ناب همنشینی با طبیعت بایستی به حومه ی شهر سفر کرد. به همین منظور افراد گیاهان در ابعاد کوچک به صورت گلدان به خانه و محل کار خود می آورند تا از حس خوب آن ها استفاده کنند. یکی از مکان هایی که اخیرا در آن گیاهان ویژه ای استفاده می شود، سرویس های بهداشتی است که پیدا کردن گیاه مناسب دستشویی برای افراد دغدغه ای جدی به حساب می آید.
برای استفاده از گیاهان در فضاهایی نظیر سرویس بهداشتی بایستی اطلاعات کاملی از شرایط نگهداری گیاه داشته باشیم. سرویس های بهداشتی به علت اینکه معمولا متراژ کمی دارند و همچنین این فضا برای اجابت مزاج انسان می باشد و آلودگی های فراوانی وجود دارد؛ محیط های ویژه ای برای نگهداری گیاه محسوب می شوند. کافیست تا اطلاع کافی از گیاه مناسب دستشویی نداشته باشیم، آنگاه بعد از مدت اندکی گیاهان رو به پژمردگی رفته و کم کم از بین خواهند رفت. به همین منظور نیاز است که تمام اصول و مبانی در رابطه با گیاه مناسب دستشویی را بدانیم و سپس برای تهیه اقدام کنیم.
گیاه مناسب دستشویی

گیاه مناسب دستشویی

اهمیت استفاده از گیاهان

گیاهان با توجه به اینکه جزو موجودات زنده در کره ی زمین به حساب می آیند، پتانسیل بالایی در زمینه ی ایجاد تغییرات در زندگی ما را به صورت غیر مستقیم دارند. گیاهان علاوه بر زیبایی که دارند، با تنفس و فتوسنتزی که دارند، به راحتی می توانند هوای محیط را تصفیه کنند. بعضی از گیاهان خاص با توجه به مکانیزم ویژه ای که دارند توانایی جذب هوای آلوده را دارند. این گیاهان آلودگی را به خود جذب کرده و سپس این آلودگی ها را به خاک منتقل خواهند کرد تا هوای محیط را مطبوع کنند.
از بعد روانی، حضور گیاهان سبب ایجاد نشاط و پویایی در محیط خواهد شد. گیاهان همواره نماد زندگی و نشاط هستند، حضور آنان در نقاط مختلف باعث خواهد شد تا ضمیر ناخودآگاه افراد تحت تاثیر آن قرار بگیرند. اگر بخواهیم از نظر فنگ شویی به آن ها نگاه کنیم، به گفته ی متخصصان این زمینه، گیاهان مناسب در هر نقطه باعث افزایش تمرکز افراد حاضر در آن محیط شده و همچنین انرژی مثبتی در محیط پخش خواهند کرد.
همانگونه که بهتر می دانید گیاهان توسط مکانیزم مشخصی که دارند، سبب ایجاد اکسیژن در محیط می شوند. هر چه اکسیژن یک محیط بیشتر باشد، طبیعتا کارکرد جسمانی بدن بهتر خواهد بود.
طبق دستاوردهای یک پژوهش در واشنگتن، این نتیجه حاصل شد که گل ها و گیاهان در یک محیط تا بیست درصد گرد و غبار پراکنده در هوا را جذب خود می کنند. این آمار نشان می دهد که استفاده از گیاهان در محیط های سربسته سبب می شود تا مجاری تنفسی ما بهتر و با سهولت بیشتر فعالیت کنند.
حال اگر از گیاهان مخصوص در سرویس بهداشتی و حمام استفاده کنیم، تمامی این فواید چه بسا با کیفیت بهتری عاید ما خواهد شد. در نظر داشته باشید که در سرویس های بهداشتی به علت اینکه ادرار و مدفوع وجود دارد، گازهای مضری در هوا پراکنده می شوند که مجاورت زیاد با آن ها موجب بروز بیماری هایی در انسان می شود. اگر از گیاه مناسب دستشویی استفاده شود، قطعا این گازهای سمی به مقدار زیادی توسط گیاهان کنترل شده و هوای موجود در سرویس بهداشتی پالایش خواهد شد.
گیاه مناسب دستشویی

گیاه مناسب دستشویی

شرایط نگهداری گیاهان سرویس بهداشتی

امروزه با ماشینی شدن زندگی انسان ها، متراژ خانه ها به حداقل ممکن رسیده است و به تبع آن سرویس ها بهداشتی هم کوچک شده اند. کوچک شدن سرویس بهداشتی ها باعث شده تا کمترین نورگیری را داشته باشند که حتی در اغلب موارد مکان نورگیری برای این فضا تعبیه نشده است. بایستی توجه داشت که اگر مکان مناسب نورگیری برای گیاه وجود دارد، گیاه را در معرض نور غیر مستقیم (نه مستقیم!) آن قرار دهیم. اگر هم پنجره یا روزنه ای برای نورگیری وجود ندارد، از گیاهانی استفاده شود که به نور چندانی احتیاج ندارند. همچنین می توان از لامپ های ال ای دی مخصوص برای تامین نور گیاه استفاده کرد.
تنظیم رطوبت و دمای محیط از جمله مهمترین عوامل در زمینه ی نگهداری از گیاه مناسب دستشویی می باشد. دقت داشته باشید گیاهی را که در حمام نگهداری می کنید را نمی توانید در سرویس بهداشتی بگذارید. گیاهان مناسب برای حمام یه علت اینکه سازگاری زیادی با رطوبت و گرما دارند، در سرویس بهداشتی دوام نمی آورند. گیاه مناسب دستشویی بایستی از خانواده ی گیاهان گرمسیری باشد و گیاه مناسب حمام از خانواده ی گیاهان استوایی باشد.
محل قرار گیری گیاهان در سرویس بهداشتی از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است که گیاهان سرویس بهداشتی را روی زمین قرار نداده و بیشتر در ارتفاعات آن ها را نگهداری کنیم. با توجه به متراژ کوچک سرویس بهداشتی های امروزی می توانید از قفسه های چوبی زینتی موجود در بازار استفاده کنید. این قفس ها چندین طبقه در خود دارند که می توان در هر طبقه گیاه متفاوتی قرار داد تا از حداقل فضا بیشترین استفاده را کرد. نکته ی مهم دیگر اینکه گیاهان را فاصله دار با کاسه توالت بگذارید. بخار مستقیم چاه فاضلاب ممکن است اثر نامطلوبی روی گیاه بگذارید.
مناسب ترین گیاه برای دستشویی

مناسب ترین گیاه برای دستشویی

کدام گیاه مناسب دستشویی است؟

– گیاه بامبو: بامبو از جمله خاص ترین و زیباترین گیاهانی است که اخیرا به شدت مورد استقبال مردم واقع شده است. این گیاه بدون نیاز به خاک، رشد بسیار سریع و چشمگیری دارد. رشد این گیاه به قدری زیاد است که افراد برای جلوگیری از رشد سریع آن، موانعی را جلوی ساقه ها قرار می دهند تا گیاه آرام تر رشد کند.
از ویژگی های مثبت بامبو این است که نیاز به نور اندکی دارد و مجاورت با نور محدود غیر مستقیم برای آن مکفی است. این ویژگی باعث شده است تا افرادی که سرویس های بهداشتی کوچک و کم نوری دارند بتوانند از آن استفاده کنند. متخصصان فنگ شویی معتقدند که گیاه بامبو جذب کننده ی ثروت بوده و بهتر است که از آن در اقصی و نقاط خانه و محل کسب و کار خود نگهداری کنید.
از آنجایی که بامبو در خاک قرار نمی گیرد و بایستی ریشه های آن را در آب قرار داد، معمولا برای نگهداری از آن، گلدان های شیشه ای را مدنظر می گیرند. مزیت گلدان های شیشه ای این است که با سنگ های رنگی و خاک های رنگی می توانید کف گلدان را تزیین کنید تا چشم نواز به نظر بیایند. در مجموع بامبو از همه نظر گیاه مناسب دستشویی است که به علت قیمت بالای در فروشگاه های کمتری موجود می باشد.
– گیاه برگ عبایی: این گیاه یکی از مقاوم ترین گیاهان موجود در بازار است که تقریبا در هر شرایط سختی از رشد باز نمی ماند. این گیاه در نور کم، آبیاری کم و گرمای شدید مقاومت و طاقت خوبی دارد. حال اگر گیاه برگ عبایی را در معرض نور مستقیم قرار دهید و آبیاری منظم برای آن در نظر بگیرید قطعا رشد فوق العاده ای خواهد داشت. این گیاه با برگ های ساده و مینیمالی که دارد کاملا مناسب فضاهای کوچک می باشد.
– گیاه سانسوریا: این گیاه در حال حاضر یکی از پرطرفدارترین گیاهان حال حاضر در آپارتمان ها محسوب می شود. این گیاه به علت طاقت و دوام بالایی که دارد، هیچگاه پژمردگی آن را مشاهده نمی کنید! سانسوریا برگ های تیز و شمشیری دارد که کاملا به صورت عمودی رشد می کند، به همین خاطر کمترین فضای ممکن را اشغال می کند.از طرفی دیگر بخاطر ظاهری که این گیاه دارد، سانسوریا را زبان مادر زن هم می نامند! از طرفی دیگر هم حاشیه های زرد این گیاه در ترکیب با رنگ سبز نمای زیبایی ایجاد می کند که برای هر کسی دلپذیر به حساب می آید.
مهمترین عاملی که سانسوریا را تبدیل به گیاه مناسب دستشویی کرده است، این است سانسوریا سموم موجود در هوا مانند فرمالدهید را جذب کرده و هوا را تصفیه می کند.
خرید حوله خوب 
گل و گیاه مناسب سرویس بهداشتی

گل و گیاه مناسب سرویس بهداشتی

– آلوئه ورا: همه ی ما با خواص درمانی و دارویی این گیاه آشنایی داریم. آلوئه ورا به علت داشتن برگ های گوشتی و ضخیم مراقبت چندانی نیاز ندارد و کافیست فقط نور غیر مستقیم به آن برسانیم. این گیاه که درون برگ های خود مواد ژله مانندی دارد، بسیار مناسب برای ضد عفونی کردن پوست می باشد که البته این خاصیت ضدعفونی کردن را در محیط حاضر هم تا حدودی انجام می دهد. خواص ضد عفونی کننده آلوئه ورا باعث شده تا این گیاه مناسب دستشویی باشد.
– گل ارکیده: بسیاری از افراد مشتاق استفاده از گل برای سرویس بهداشتی خود هستند. این افراد معتقدند که در کنار سرسبزی که گیاهان به محیط می بخشند، بایستی رنگ های مختلف گل هم در محیط زینت بخش باشند. ارکیده ها نیاز به نور متوسط دارند.
برای استفاده از ارکیده در سرویس بهداشتی خود بایستی توجه داشته باشید که تهویه ی هوا به صورت ممتد روشن نباشد؛ زیرا این گل مناسب دستشویی رابطه ی خوبی با سرما ندارد و ممکن است به مرور زمان پژمرده شود.
– برخی از کاکتوس ها: همه ی ما کاکتوس ها را به عنوان یک گیاه بیابانی می شناسیم که در آب و هوای خشک و بی آبی دوام می آورد. اما در میان کاکتوس ها، محصولاتی هستند که به آب و رطوبت بیشتری نیاز داشته و سازگار با آب و هوای گرمسیری هستند. کاکتوس ارکیده ای معروف ترین گیاه مناسب دستشویی از تیره کاکتوس ها می باشد.
– گیاه عنکبوتی: این گیاه با توجه به قدرت تصفیه کنندگی که دارد، می تواند تا نود درصد از بوی نامطبوع محیط و فرمالدهید ها را از بین ببرد. گیاه عنکبوتی نیاز به نگهداری حساس ندارد و معمولا در شرایط سخت هم دوام خوبی دارد. برگ ها بارکی و پر تعداد آن در هر محیطی منظره ی زیبایی را ب وجود می آورند. تنها نکته در مورد نگهداری از گیاه عنکبوتی این است که تا قبل از خشک شدن خاک گیاه از آبیاری مجدد آن خودداری کنید.
با نظر به اینکه گیاه عنکبوتی قدرت فوق العاده ای در از بین بردن سموم هوا دارد، می توان آن را گیاه مناسب دستشویی قلمداد کرد.
گیاه مناسب سرویس بهداشتی در گلخانه ها متعدد و متنوع است، معمولا گیاهان گرمسیری مناسب چنین فضایی هستند.
گل و گیاه مناسب حمام

گل و گیاه مناسب حمام

گیاه مناسب حمام

حمام ها با توجه به اینکه رطوبت بسیار بالایی دارند، اما نور کمی دارند. به گونه ای که اغلب هیچگونه نورگیری از فضای بیرونی ندارند، به همین منظور نیاز است که برای استفاده از گیاهان در این محیط، استفاده از لامپ های مخصوص را در دستور کار قرار دهیم.
به گفته ی بسیاری از متخصصان، استفاده از گیاهان در حمام بسیار برای سلامتی مفید است، زیرا زمانی که اقدام به شستشوی بدن خود می کنید، روزنه های پوست باز شده و اگر در محیط گیاهی وجود داشته باشد که توانسته باشد در هوا اثرگذاری کند، قطعا در سلامت جسم موثر خواهد بود.
گیاه برگ قاشقی از جمله گیاه مناسب دستشویی و حمام است که نیاز به رطوبت بالایی دارد. این گیاه نیاز به نور متوسط دارد و بایستی خاک آن اسیدی باشد تا رشد مناسبی داشته باشد.
از دیگر گیاهان مناسب برای این محیط می توان به فیلودندرون بالا رونده اشاره کرده که یک گیاه استوایی بوده که برای رشد نیاز به یک لایه ی پایه ای خزه دارد. رطوبت حمام به خوبی باعث رشد این خزه می شود.
در مجموع برای انتخاب گیاه مناسب دستشویی و حمام دقت داشته باشید که گیاهانی را تهیه کنید که وابسته به نور نباشند زیرا در این محیط ها نور اندک است؛ دوم اینکه گیاه با رطوبت بالا سازگاری داشته باشد زیرا در این فضاها رطوبت به شدت زیاد است و سوم اینکه در تصفیه ی هوای محیط توانایی بالایی داشته باشد.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --