تاریخ امروز :آبان 2, 1400

دکوراسیون منزل کوچک باید چگونه باشد؟

دکوراسیون منزل کوچک باید چگونه باشد؟

دکوراسیون منزل کوچک بسیاری از افراد هستند که دارای خانه های کوچک می باشند و همیشه برایشان سوال است که دکوراسیون منزل کوچک خود را چگونه طراحی کنند تا خوب به نظر برسد و همه ی وسایل آن ها به خوبی دیده شود و منزل آن ها خیلی شلوغ و بدون فضا نباشد. ما در این مقاله قصد داریم تمام کارهایی را که باید برای دکوراسیون منزل کوچک خود طراحی کنید را به شما آموزش دهیم. تا شما یک منزل زیبا را طراحی کنید.
مهم ترین نکاتی را که باید برای دکوراسیون منزل کوچک خود در نظر بگیرید عبارتند از:

1-استفاده کردن از میز های دایره ای:

یکی از نکاتی که افراد باید برای دکوراسیون منزل کوچک خود استفاده کنند. خریداری میز های دایره ای شکل می باشد. اگر می خواهید در قسمت های مختلف منزلتان از میز استفاده کنید سعی کنید میز های گرد و دایره ای شکل را خریداری کنید. زیرا این میز ها به علت داشتن لبه های گرد باعث می شود فضای بیشتری در اطراف آن خالی بماند و همه جا را اشغال نکند. استفاده از میز های دایره ای باعث می شود که افراد بیشتری بتوانند دور میز بنشینند و برای دورهمی ها بسیار مناسب می باشد. و علاوه بر این ها جلوه ی زیباتری به منزل شما می بخشد. اما اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که به میزهای دایره ای علاقه ندارید و تمایل دارید برای منزل کوچک خود از میز های مکعبی استفاده کنید سعی کنید که میزهای مکعبی را که در اطراف آن کشو وجود داشته باشد را خریداری کنید تا بتوانید وسایل های ریز خود را داخل آن بریزید.
میز های دایره ای

میز های دایره ای

2-از فضاهای دور از دسترس استفاده کنید:

در بالای اکثر کمد ها و کابینت ها فضاهای خالی وجود دارد و شما می توانید در صورتی که فضای خالی برای قرار دادن وسایل خود نداشته باشید از آن ها استفاده کنید و بعضی از وسایل اضافی خود را که از آن ها زیاد استفاده نمی کنید را بالای کمد ها یا کابینت ها قرار دهید. همچنین می توانید از قفسه نیز برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید. اگر وسایل زیادی دارید و فضای کافی ندارید و منزل کوچکی دارید می توانید از قفسه های مختلفی برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید زیرا این قفسه ها جای زیادی را اشغال نمی کنند و می توانید آن را در کنار کمد خود قرار دهید و از آن برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید.

3-استفاده از پرده های بلند در خانه:

زمانی که شما از پرده های بلند در اتاق خوابتان استفاده می کنید باعث می شود تا اتاق خواب شما جلوه ی زیباتری به خود بگیرد و بزرگ تر به نظر برسد.اگر در اتاق خوابتان پنجره نداشته باشید می توانید برای بزرگ تر به نظر رسیدن اتاق خود از یک پرده دکوری نیز استفاده کنید.علاوه بر اتاق خواب ها می توانید از پرده های بلند نیز در پذیرایی خود برای بزرگ تر به نظر رسیدن خانه های خود استفاده کنید.پس استفاده از پرده های بلند برای دکوراسیون منزل کوچک بسیار مناسب می باشد.
4-کاربری دوگانه:
کاربری دوگانه در دکوراسیون منزل کوچک بسیار پرکاربرد می باشد. کاربری دوگانه به این معناست که افراد می توانند از قسمت های مختلف خانه خود کاربری دوگانه داشته باشند. مثلا افرادی که منزل کوچک دارند می توانند اگر در زیر پله های آن ها فضای کافی وجود داشت ماشین لباسشویی، جاروبرقی و وسایل دیگر خود را قرار دهند تا خانه ی آن ها زیاد شلوغ نشود.بنابراین هر کدام از قسمت های خانه می تواند چندین کاربرد داشته باشد و افرادی که دارای خانه های کوچک هستند می توانند از قسمت های مختلف خانه خود چندین استفاده را داشته باشند. همچنین این افراد باید از مبل های راحتی و کاناپه برای منزل خود استفاده کنند زیرا مبل های سلطنتی مناسب خانه های بزرگ می باشد و استفاده از این مبل ها در خانه های کوچک کل فضای خانه را اشغال می کند.

5-استفاده از آینه های بزرگ در دکوراسیون منزل کوچک:

استفاده از آینه

استفاده از آینه

آینه ها یکی از وسایلی هستند که موجب می شوند خانه های کوچک بزرگ تر به نظر بیایند. به همین دلیل بهتر است در دکوراسیون اتاق خواب خود و یا در پذیرایی خود از آینه های قدی که بر روی دیوار نصبی می شوند برای دکوراسیون منزل کوچک خود استفاده کنید.آینه ها باعث بازتاب فضای نور در خانه می شود و همین اتفاق است که در روشنایی خانه و بزرگ تر شدن آن کمک می کند. اگر در منزلتان فضای کافی برای قرار دادن آینه ندارید می توانید آینه خود را بر روی کنسول، کمد و … قرار دهید تا روشنایی در منزل شما زیاد شود و به بزرگ تر نشان دادن خانه شما کمک کند.

6-از دیوار ها برای قرار دادن وسایل خود استفاده کنید:

اگر فضای کافی برای قرار دادن وسایل خود ندارید می توانید طاقچه های کوچکی را بر روی دیوار و یا بالای تخت خود درست کنید تا بتوانید وسایل دکوری خود را روی آن ها قرار دهید.همچنین می توانید از گلدان های دیواری برای قرار دادن گل های خود استفاده کنید. زیرا گلدان فضای زیادی را در اتاق شما اشغال می کند و بهتر است برای زیبا ترشدن و طراوت اتاقتان از گلدان های دیواری استفاده کنید. و علاوه بر این می توانید به جای استفاده از چراغ هایی که روی کمد خود قرار می دهید از چراغ های دیواری برای اشغال کردن کمتر فضای خانه استفاده کنید. بنابراین استفاده از گلدان ها و چراغ های دیواری یکی از گزینه های مناسب برای دکوراسیون منزل کوچک می باشد.

7-استفاده از مبلمان بزرگ برای دکوراسیون منزل کوچک:

ما مبلمان بزرگ را برای طراحی دکوراسیون منزل کوچک به شما پیشنهاد می کنیم. مبلمان بزرگ علاوه بر اینکه جلوه ی زیبایی به خانه شما می بخشد همچنین باعث بزرگ تر نشان دادن خانه شما می شود. زمانی که شما از مبل های بزرگ استفاده می کنید در واقع باید صندلی های اضافه را کنار بگذارید تا خانه شما شلوغ به نظر نرسد و استفاده از یک دست مبل بزرگ شلوغی در خانه شما ایجاد نمی کند. ممکن است فضای زیادی را اشغال کند اما موجب شلوغی نمی شود و به طور منظم و مرتب در خانه شما قرار می گیرد.
استفاده از مبلمان بزرگ

استفاده از مبلمان بزرگ

همچنین شما می توانید از یک مبل بزرگ نیز در فضای اتاق خوابتان استفاده کنید و صندلی های اضافه را کنار بگذارید زیرا همان مبل در فضای اتاق خواب علاوه بر زیبایی که به اتاق شما می بخشد فضای اتاقتان را نیز بزرگ تر نشان می دهد و با کنار گذاشتن صندلی های اضافه اتاقتان خلوت تر نیز به نظر می رسد.پس استفاده از مبلمان بزرگ در دکوراسیون منزل کوچک خود موثر خواهد بود و به بزرگ تر شدن آن کمک خواهد کرد.

8-توجه به رنگ دیوار ها :

اهمیت دادن به رنگ های دیوار یکی از مهم ترین نکاتی است که باید در دکوراسیون منزل کوچک به آن توجه کرد و آن را در نظر گرفت. سعی کنید اگر خانه کوچکی دارید دیوار های خود را به رنگ روشن رنگ آمیزی کنید و دیوار های همه ی قسمت های خانه را به یک رنگ در بیاورید. هماهنگی رنگ دیوار ها نیز موجب بزرگ تر نشان داده خانه می شود به عنوان مثال اگر دیوار های پذیرایی شما به رنگ سفید است حتما دیوار های اتاق و آشپزخانه شما هم باید به همان رنگ باشد. رنگ های شلوغ از بزرگ نشان دادن خانه شما می کاهد و خانه شما خیلی شلوغ و کوچک به نظر می آید.

9-اهمیت دادن به رنگ پرده ها:

سعی کنید برای خانه ی کوچک خود از پرده هایی که رنگ روشن دارند استفاده کنید. زیرا پرده هایی با رنگ های تیره و شلوغ خانه شما را خیلی کوچک و شلوغ نشان می دهد و از زیبایی خانه شما کاسته می شود. بنابراین شما باید سعی کنید برای اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه خود از پرده هایی با رنگ ملایم و شاد جهت بزرگ تر نشان دادن خانه خود استفاده کنید سعی کنید اهمیت دادن به رنگ پرده ها و دیوارهای خود را در دکوراسیون منزل کوچک خود در نظر بگیرید.
پرده های روشن دکوراسیون منزل کوچک

پرده های روشن دکوراسیون منزل کوچک

10-وسایل غیر ضروری را کنار بگذارید:

اگر شما خانه ی بزرگ و با فضای کافی داشته باشید به راحتی می توانید وسایل غیر ضروری را نیز در خانه خود نگه دارید و از آن ها استفاده کنید. زیرا خانه های بزرگ با مشکل شلوغی و کمبود جا مواجه نیستند. اما اگر شما خانه کوچک دارید بهتر است تا جایی که ممکن است از نگه داشتن وسایلی که غیر ضروری است و زیاد به کارتان نمی آید خودداری کنید. شاید فکر کنید که ممکن است روزی این وسایل به دردتان بخورد اما باید این باور را کنار بگذارید تا خانه شما شلوغ و به هم ریخته نشود و فضای کافی برای وسایل ضروری داشته باشید.پس تا جایی که ممکن است از نگه داشتن وسایل غیر مهم و چیزهایی که زیاد به کارتان نمی آید بپرهیزید.با این کار به مرتب بودن و منظم بودن فضای خانه ی خود کمک می کنید و خانه شما همیشه بزرگ و زیبا و به دور از شلوغی و به هم ریختگی دیده می شود. وهمچنین خانه شما بزرگ تر به نظر می رسد.

11-استفاده کردن از فضای پشت مبل و زیر تخت :

سعی کنید هنگام خریدن تخت به اینکه تخت شما دارای کشو باشد توجه کنید. زمانی که شما تختی را که دارای کشو می باشد را انتخاب می کنید این کار باعث می شود که بتوانید بسیاری از وسایل خود را داخل کشو های تخت و یا زیر تخت بگذارید. می توانید از صندوقچه هایی برای قرار دادن بعضی از لوازم و وسایل خود استفاده کنید و سپس آن صندوقچه ها را زیر تخت خود قرار دهید بااین کار فضای کمتری را در اتاق خود اشغال می مکنید و فضای بیشتری برای شما باقی می ماند. همچنین می توانید از پشت مبل های خود برای قرار دادن بعضی از وسایلتان استفاده کنید.

12-توجه به نورپردازی خانه:

اگر شما دارای خانه ی کوچک هستید برای اینکه منزلتان بزرگ تر و دلباز تر به نظر بیاید حتما باید نورپردازی خانه شما عالی باشد. زیرا هنگامی که خانه ی تاریک داشته باشید خانه شما خیلی کوچک تر از آن چیزی که هست نشان داده می شود. پس توجه به نورپردازی یکی از نکاتی است که باید در دکوراسیون منزل کوچک به آن توجه کرد و آن را در نظر گرفت. اگر در منزلتان به نور طبیعی دسترسی ندارید بهتر است برای روشنایی منزل خود از نور های مصنوعی استفاده کنید.

13-استفاده از فرش های کوچک :

برای خانه های کوچک اصلا فرش های بزرگ توصیه نمی شود. بهتر است اگر فضای خانه شما کوچک می باشد از فرش های کوچک در کف و وسط زمین استفاده کنید. سعی کنید از طرح های شلوغ و رنگ های خیلی تیره برای فرش های خود خودداری کنید. و اگر کف خانه شما موزاییک است از موکت های بدون طرح و ساده با رنگ ملایم برای دکوراسیون منزل کوچک خود استفاده کنید.

14-از بی نظمی کردن بپرهیزید :

خانه های کوچک فضای کافی زیادی ندارند و اگر همیشه نامرتب و بی نظم باشند موجب شلوغ تر شدن و کوچک تر شدن خانه شما نیز می شود پس سعی کنید خانه کوچک خود را همیشه تمیز و مرتب نگه دارید و از شلوغی و بی نظمی پرهیز کنید.

15-از وسایل تزئینی کمتر استفاده کنید:

افرادی که دارای خانه های کوچک می باشند بهتر است از وسایل تزئینی کمتری برای دکوراسیون خانه خود استفاده کنند و بیشتر به وسایل ضروری و چیز های بزرگ بپردازد. زیرا وسایل تزئینی اضافی موجب شلوغ شدن خانه و کمبود فضای کافی در خانه کوچک شما می شود بنابراین بهتر است از وسایل و تزئینات غیر ضروری خودداری کنید. همچنین سعی کنید برای خانه ی کوچک خود از تابلو های بزرگ استفاده نکنید زیرا تابلو های بزرگ مناسب خانه های کوچک نمی باشد بنابراین بهتر است بر روی دیوار های خود از یک یا دو قاب کوچک استفاده کنید تا فضای زیادی را بر روی دیوار شما اشغال نکند.
قاب های دیواری

قاب های دیواری

موارد ذکر شده از اصلی ترین نکاتی است که افراد باید برای دکوراسیون منزل کوچک خود به آن ها توجه کنند و آن ها در نظر بگیرند زیرا توجه به این نکات موجب می شود یک طراحی و دکوراسیون زیبایی به منزل خود ببخشند.

نکات مهم انتخاب روتختی عروس

اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: دکوراسیون اتاق خواب ، آشنایی با دکوراسیون اتاق خواب | مجله اینترنتی مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --