تاریخ امروز :آبان 2, 1400

آشنایی با بهترین مدلهای دکوراسیون ویلا

آشنایی با دکوراسیون ویلا

دکوراسیون ویلا برای بسیاری از مهندسان و معماران نسبت به گذشته حساسیت بیشتری دارد. به طوری که گرایشات جدید رشته معماری و توجه مردم به نوع ویلا و محل سکونت خود، هم چنین پیشرفت هایی که در زمینه های مهندسی به خصوص انواع دکوراسیون های داخلی ویلا شده است موید این مسئله می باشد. دکوراسیون ویلا شامل موارد متفاوتی می باشد از جمله : دکوراسیون داخلی ویلا، دکوراسیون حیاط ویلا و نهایتا دکوراسیون اتاق ویلا می باشد. دسته بندی مختلف اهمیت توجه بیشتر در طراحی و ظرافت و چشم گیر بودن ویلا را نشان می دهد. اگر بخواهیم به تعریف ویلا اشاره کنیم می توانیم چنین بیان کنیم:
ویلا به خانه های زیبا با طراحی منحصر به فرد گفته می شود که به صورت چهار طرف باز بوده و محدود به ساختمان ها و خانه های اطراف خود نمی باشند یعنی به صورت آزاد هستند. اکثریت ویلا ها معمولا در مناطق خوش آب و هوا و دور تر از مراکز شهری ساخته و طراحی می شوند. مسئله مهمی که تفاوت در دکوراسیون ویلا با سایر خانه ها را نشان می دهد انتخاب آزاد تر و خلاقیت و معماری به صورت نامحدود نسبت به طراحی دیگر خانه ها می باشد. اینکه معمار در انتخاب سبک دکوراسیون می تواند راحت عمل کند و پلان ها و نقشه های متفاوتی هم از نظر سبک و هم از نظر مساحت بکشد موضوع دکوراسیون ویلا به خصوص دکوراسیون قسمت های مختلف مثل دکوراسیون داخلی را پر رنگ تر کرده است. برای طراحی اهداف و طرح های توجیهی متفاوتی در شرایط مختلف و سلایق متفاوت وجود دارند که ما در این نوشته سعی می کنیم به صورت خلاصه به آن ها بپردازیم. پس همراه ما باشید تا با انواع دکوراسیون ویلا در قسمت های مختلف اتاق، حیاط و نکات کلیدی را بدانید.
نمونه ای از دکوراسیون ویلا های مدرن و جدید

نمونه ای از دکوراسیون ویلا های مدرن و جدید

انواع سبک های طراحی دکوراسیون ویلا

انواع مختلفی از سبک های دکوراسیون ویلا وجود دارند که در ذیل به آن ها اشاره می کنیم و به صورت انتخابی توضیحات مختصری می دهیم:
 •  سبک دکوراسیون مدرن
 • سبک دکوراسیون کلاسیک
 • سبک دکوراسیون میانه قرن
 • سبک دکوراسیون انتقالی که مخصوص دکوراسیون داخلی می باشد.
 • سبک دکوراسیون ساحلی، خانه باغ و روستایی
قبل از پرداختن به انواع سبک های دکوراسیون ویلا به این نکته اشاره می کنیم که افراد معمولا پس از صرف مدت زمانی در بیرون و سر کار یا اداره و مشغولیت های روزمره انتظار حضور در خانه یا ویلای خود را دارند. خانه یا ویلایی که آرامش داشته و از نظر طراحی و سبک دکوراسیون داخلی بر حسب سلیقه ما باشد و محیط و فضای ویلا حس خوبی به فرد بدهد، ارزش سرمایه گذاری را در این زمینه دارد. می توان چنین گفت که از اهداف اصلی طراحی دکوراسیون ویلا، انتقال حس آرامش و داشتن ذهنی آزاد در محیطی دل پذیر می باشد که سبک های فوق با توجه به ویژگی هایی که دارند می توانند خواسته های ما را پوشش دهند.
مسائل مهمی در راستا مطرح می باشند. مواردی که گفته می شود مربوط به دکوراسیون داخلی ویلا می باشد. مسائلی هم چون نور در فضای داخلی ویلا، جهت گیری فضا ها در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا ، نور پردازی در فضای داخلی و ایجاد شرایط مساعد، بافت در طراحی ویلا، رنگ و انواع سبک در طراحی داخلی ویلا. پس از طراحی های داخلی و انواع سبک های آن وقت آن است که کمی به فضای خارجی و بیرونی ویلا بپردازیم. اگر بخواهیم به فضای بیرونی ویلا بپردازیم باید گفت که دکوراسیون خارجی ویلا باید به گونه ای باشد که بتوانیم از باغ یا استخر و فضای سر سبز حیاط ویلا نهایت استفاده را ببریم. قرار دادن و چیدمان صحیح عناصر مختلف خارجی ویلا مثل آلاچیق، آبنما در کنار استخر، بار بیکیو و نهایتا از همه مهم تر طراحی چشم انداز یا منظره که زیبایی خاصی به دکوراسیون ویلا می دهد اهمیت بسیار بالایی دارد.
زیبایی چشم انداز در دکوراسیون ویلا نمایان هست.

زیبایی چشم انداز در دکوراسیون ویلا نمایان هست.

ویژگی های سبک های دکوراسیون ویلا

ابتدا به سبک های ذیل و ویژگی ها و نکات مربوط به آن ها می پردازیم

 • ویژگی سبک دکوراسیون مدرن
 • ویژگی سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر
 • ویژگی سبک دکوراسیون میانه قرن
 • ویژگی سبک صنعتی
 • ویژگی سبک مینیمال
سبک مدرن: این سبک بسیار جدید بوده و طرفداران زیادی دارد. مسئله مهمی که در سبک مدرن مطرح است توجه به ایجاد فضاها و کاربری آن ها می باشد. این سبک در قرن 21 وارد حیطه دکوراسیون ویلا شد، هم چنین ویژگی سبک مدرن این است که از خطوط صاف بهره گرفته و از رنگ های ساده استفاده می کند. هم چنین در این سبک بهترین استفاده را از فضاها به صورت کاربردی انجام می دهند و از مبلمان ساده و بدون تجملات در طراحی دکوراسیون ویلا می پردازند. در حالت کلی توجه اصلی به فضای باز ویلا می باشد. استفاده از اشکال ساده هندسی، رنگ های پایه و ساده، به کارگیری خلاقیت در عین سادگی و عدم شلوغی در فضای ویلا نیز از ویژگی های سبک مدرن دکوراسیون ویلا می باشند.
سبک امروزی یا معاصر: این سبک با سبک دکوراسیون داخلی تفاوت دارد و گاه افراد این دو سبک را یکی می دانند که اشتباه هست. تاکید سبک معاصر به زمان حال و کنونی می باشد به طوری که از خطوط نرم و منحنی استفاده می شود و بیشتر از رنگ های کرم و قهوه ای و سفید به شکل برجسته و واضح در دکوراسیون ویلا به سبک معاصر بهره می گیرند. توجه به بافت طبیعی لوازم، فضاهای باز، نور زیاد و استفاده زیاد از انواع شیشه ها از ویژگی های بارز این سبک از دکوراسیون ویلا می باشد. هم چنین مواردی مثل بهره برداری از نور طبیعی، مصرف فلزات و رنگ های طبیعی و پارچه های طبیعی ، نهایتا استفاده از نور به عنوان جزئی اصلی در طراحی ویلا مطرح می باشد.
دکوراسیون ویلا به سبک مدرن

دکوراسیون ویلا به سبک مدرن

تقسیم بندی سبک های دکوراسیون داخلی

اگر بخواهیم به سبک های دیگری اشاره کنیم موارد زیر را می توانیم بگوییم:
 • سبک دکوراسیون سنتی غرب
 • سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه
 • سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال
 • سبک سنتی شرق دور
 • سبک فرانسوی
سبک میانه قرن: این سبک بعد از جنگ جهانی دوم شکل گرفت و از نظر اقتصادی به صرفه تر از بقیه سبک ها بود. توجه به سبک ها و روش های پیشین، هم چنین استفاده از رنگ های طبیعی، استفاده از لوازم و اثاثیه طبیعی که سریع تر از سایر لوازم مورد استفاده قرار می گرفت نیز از ویژگی های این سبک هست. سبک میانه قرن تلفیقی از سبک های گذشته و مدرن می باشد و انعطاف پذیری و محبوبیت زیادی دارد و دکوراسیون ویلا در قسمت های آشپزخانه یا برخی قسمت های دیگر نیز با این سبک پوشش داده می شوند.
سبک صنعتی: سبک صنعتی دکوراسیون ویلا همانند نام خود برگرفته شده از دوران انقلاب صنعتی در اروپا می باشد. در این سبک نکته مهمی وجود دارد. نکته مورد نظر این است که در سبک صنعتی احساس ناتمام ماندن و تمام نشدن طراحی را حس خواهید کرد. برای مثال شاید استفاده از چوب یا آجر را در طراحی داخلی ببینید.
در واقع سبک صنعتی به نوعی یادگاری از ساختمان ها و سازه های صنعتی دوران گذشته می باشد. اگر بخواهیم به ویژگی اصلی این سبک بپردازیم باید به مبلمان چرم سلطنتی و لوکس برای ثروتمندان و صاحبان سرمایه اشاره کنیم که قسمتی جدایی ناپذیر از این سبک می باشد. نحوه انتخاب روتختی زیبا و لاکچری
سبک مینیمال : این سبک طرفداران بسیار زیادی داشته و به سادگی در چیدمان و طراحی معروف است. پالت های استفاده شده در طراحی داخلی به شکل خنثی بوده و اثاثیه ویلا ساده و بدون زرق و برق و تجملات پیچیده هستند. هم چنین استفاده بسیاری از رنگ های ساده به خصوص رنگ سفید صورت می گیرد. ویژگی مهمی که در این سبک به چشم می خورد استفاده از تضاد رنگ ها می باشد. برای مثال رنگ سیاه و سفید در کنار هم به صورت ترکیبی استفاده می شوند و کلمه مینیمال به معنی سادگی و بی آلایش بودن ظاهر چیزی است.
سبک مینیمال از سبک های دکوراسیون داخلی ویلا می باشد

سبک مینیمال از سبک های دکوراسیون داخلی ویلا می باشد

نکاتی در مورد طراحی دکوراسیون داخلی

شش نکته مهم در طراحی دکوراسیون ویلا مورد توجه می باشند و شامل موارد زیر می شوند:
 • توجه به فضا (تاکید)
 • مفهوم کنتراست یا تضاد
 • تکرار
 • تعادل
 • مقیاس و نسبت
 • هارمونی یا تطبیق
توجه به این شش نکته اهمیت بسیاری دارد که در این قسمت به صورت خلاصه به توضیح این مسائل می پردازیم. منظور از توجه به فضا یا تاکید بر فضا این است که ما باید نقاط کانونی یا نقاط چشم گیر که توجه ما را به سمت خودشان جلب می کنند به خاطر بسپاریم و به آن ها توجه کنیم. چنین کاری با روش های مختلفی حاصل می شود مانند استفاده از یک رنگ خاص یا مبلمان مخصوص. همان طور که گفتیم در کنار توجه به نقاط کانونی  باید به تعادل محیط و فضا نیز توجه کنیم.
دومین مسئله کنتراست یا تضاد می باشد. در حالتی که از رنگ ها و طرح های متفاوت استفاده می کنیم باید به نکات ریز و ظریفی توجه کنیم که عامل تمایز یا ایجاد تفاوت میشود . برای مثال ما می خواهیم که عناصر و لوازم به کار رفته در دکوراسیون داخلی از هم دیگر متفاوت بوده و وجه تمایزی داشته باشند. استفاده از اشکال در اندازه های متفاوت، طرح های متفاوت و رنگ های متضاد مانند سیاه یا سفید در کنار هم در چیدمان مبلمان می تواند تمایز و زیبایی لازم را ایجاد کند.
سومین مسئله مربوط یه عنصر تکرار می باشد.همان طور که می دانید ایجاد تکرار در بافت ها، اشکال و لوازم، هم چنین تکرار در ساختار و مقیاس و در حالت کلی فضای ویلا احساس تطابق و نظم را به ما می دهد. هدف ما این است که در اتاق های ویلا که به صورت متفاوت هستند از عنصر تکرار کمک بگیریم و شباهت و هماهنگی لازم را بین آن ها ایجاد کنیم و این گونه دکوراسیون ویلا را منظم تر کنیم.
استفاده از تضاد در دکوراسیون ویلا مشهود است

استفاده از تضاد در دکوراسیون ویلا مشهود است

بررسی دکوراسیون از نظر تعادل، مقیاس و هارمونی

چهارمین مسئله مربوط به تعادل می باشد. از نظر روانشناسی انسان آنچه را که بیشتر می بیند حس می کند و به تعادل و تکرار فکر می کند. قصد ما این نیست که دکوراسیون اتاق ها و یا ویلای ما به گونه ای باشد که بسیار متفاوت باشند و ما یک اتاق را متفاوت تر از سایر اتاق ها یا فضاها ببینیم. با استفاده از عنصر تکرار می توان هماهنگی و پیوستگی لازم را برای محیط ویلای خود به خصوص دکوراسیون داخلی ویلا ایجاد کنیم.
پنجمین مسئله مربوط به مقیاس و نسبت می باشد. مفهوم نزدیکی بین شباهت و مقیاس وجود دارد. در حالت کلی یک نمای جامع و کلی از اشیایی که در کنار هم قرار می گیرند و نزدیکی خاصی به هم دارند بیانگر عنصر مقیاس و نسبت می باشد. با رعایت کردن نسبت های مناسب و ایده آل برای تجهیزات و دکوراسیون داخلی می توانید طراحی ها و دکوراسیون های ظریفی ایجاد کنید و با این کار حس خوبی از محیط اطراف به شما انتقال خواهد یافت. این موراد همگی نشان از قدرت هماهنگی و رعایت مقیاس در دکوراسیون می باشد.
ششمین و آخرین مسئله مربوط به هارمونی می باشد. عنصر هارمونی یا هماهنگی به معنی نسبت های صحیح، هم از نظر اندازه و مقیاس و هم از نظر رنگ و قالب و طرح و در حالت کلی هماهنگی و تناسب بین اجزای ویلا می باشد. هدف از طراحی دکوراسیون ویلا و زیبا سازی آن در حالت کلی ایجاد یک سبک خاص با نظم و هماهنگی بین اشیا و دکوراسیون داخلی می باشد. یعنی هر وسیله ای و هر تزئین و دکوراسیونی و نحوه قرار گرفتن اشیا و بسیاری از موارد دیگر باید استدلال منطقی داشته باشند تا هارمونی کلی برای منظره و طراحی معماری ویلا به دست آید.
هارمونی موجود در دکوراسیون خارجی ویلا جذابیت خاصی به منظره بخشیده است

هارمونی موجود در دکوراسیون خارجی ویلا جذابیت خاصی به منظره بخشیده است

چکیده مطلب 

همان طور که گفتیم دکوراسیون ویلا باید هماهنگی و هارمونی لازم را داشته باشد. از نظر مقیاس و اندازه و کنتراست یا تضاد بین اشیا نیز باید مد نظر قرار گرفته شود. گفتیم که سبک های متفاوتی وجود دارند و در مسئله دکوراسیون داخلی قسمت نورپردازی به اتاق ها، آشپزخانه و برخی قسمت های خاص از اهمیت بالایی برخوردار است. تهویه، ایجاد فضای سبز در بیرون یا حیاط ویلا، توجه به سبک مورد علاقه ما و داشتن رنگ و طرح خاص که مطابقت لازم هم با محیط بیرون و هم با محیط داخل را داشته باشد از الزامات معماری و دکوراسیون ویلا می باشد.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --