تاریخ امروز :مهر 1, 1400

پارچه کتان و آنچه که باید درباره آن بدانید

پارچه کتان

پارچه کتان یکی از پر استفاده ترین نوع پارچه در جهان است. این پارچه از نظر پلاستیک و مواد شیمیایی 0 بوده و هیچ گونه مواد غیر طبیعی ندارد. کتان از الیاف اطراف دانه های گیاه پنبه حاصل می شود ، که پس از بالغ شدن بذرها ، به شکل گرد و کرکی شکل می‌شوند.

تاریخچه پارچه کتان

اولین شواهد در مورد استفاده از پارچه کتان در منسوجات در هند بوده است که تقریباً به 5000 سال قبل از میلاد مسیح می رسد. تمدن دره Indus که از شبه قاره هند از 3300 تا 1300 سال قبل از میلاد مسیح بود ، به دلیل کشت پنبه توانستند در تولید کتان شکوفا شوند و همین امر منابع مورد نیاز لباس و سایر منسوجات را برای مردم این فرهنگ فراهم کرد.

 

تاریخچه پارچه کتان

تاریخچه پارچه کتان

این امکان وجود دارد که مردم قاره آمریکا تا سال 5500 پیش از میلاد از نخ پشم گوسفند برای پارچه استفاده کنند ، اما مشخص است که کشت پنبه از حداقل 4200 سال قبل از میلاد در سراسر Mesoamerica رواج داشته است. در حالی که چینی های باستان برای تولید منسوجات بیشتر به ابریشم و پارچه ساتن تکیه می کردند ، تولید پنبه در دوره سلسله هان که از 206 سال قبل از میلاد تا 220 میلادی ادامه داشت در چین محبوبیت داشته است.
در حالی که کشت پنبه هم در عربستان سعودی و هم در ایران گسترده بود ، این گیاه نساجی تا اواخر قرون وسطی راه خود را با تمام توان راهی اروپا نکرد. قبل از این نکته ، اروپایی ها معتقد بودند که پنبه روی درختان اسرارآمیز در هند رشد می کند ، و برخی از محققان در این دوره حتی اظهار داشتند که این نساجی نوعی پشم است که توسط گوسفندهای عجیبی تولید می شود .

 

با این حال شبه جزیره ایبری ، اروپایی ها را با تولید پنبه آشنا کرد و کشورهای اروپایی به سرعت یکی از تولید کنندگان و صادرکنندگان پنبه در کنار مصر و هند شدند.

 

پارچه کتان

پارچه کتان

از ابتدای اولین روزهای کشت پنبه ، این پارچه به دلیل تنفس و سبک بودن طرفداران زیادی را به خود اختصاص داد. پارچه کتان بسیار نرم است و دارای ویژگی هایی مانند حفظ گرما می‌باشد که آن را به چیزی شبیه به ترکیب ابریشم و پشم تبدیل می کند.
در حالی که پنبه نسبت به ابریشم دوام بیشتری دارد ، اما نسبت به پشم از دوام کمتری برخوردار است و این پارچه نسبتاً کم مستعد ابتلا به پرز و تغییر ابعاد در شستشو میباشد. با این وجود ، پنبه یکی از محبوب ترین و تولید بالا پارچه در جهان است. این پارچه از استحکام کششی نسبتاً بالایی برخوردار است و رنگ طبیعی آن به رنگ سفید یا کمی مایل به زرد رنگ می‌باشد.
پنبه جذب کننده قدرتمند آب میباشد و به سرعت نیز خشک می شود و همین امر باعث می شود رطوبت را به خود جذب کند. در زمان شستشو می‌توانید با آب گرم دمای بالا شستشو دهید بدون اینکه تغییری کند.
اما پارچه نخی نسبتاً مستعد چین و چروک است و هنگام شستشو امکان  کوچکتر شدن آن بالا است ، مگر اینکه درزمان شستشو خیلی دقیق و بر روی آموزش عمل کنید!

پارچه کتان چگونه ساخته و تولید میشود؟

1.از بین بردن برگ
در این مرحله برگ های گیاه از پنبه جدا شده
2.ماشین برداشت
وظیفه این ماشین این است که مواد آلوده را از کتان جدا کند و آنها را به شکل توپ در بیاورد
3.جداسازی
در این مرحله دانه‌های پنبه جداسازی می‌شوند
4.ارسال
در این مرحله پنبه خام به کارخانه نساجی پارچه ارسال می‌شود
5.رشته سازی
در این مرحله پنبه خام به رشته‌های نخ تبدیل می‌شوند
6.چرخاندن رشته
در این مرحله رشته‌ها به هم پیچ می‌خورند تا به نخ تبدیل شوند و مقاوت بالاتری پیداکنند.
7.رنگ‌رزی
در این مرحله با استفاده از رنگ‌های شیمیایی ویا طبیعی، نخ خام رنگ می‌شود و برای دوخت آماده سازی می‌شود
8.دوخت
در این مرحله نخ رنگ شده با روش‌های مختلف دوخت می‌شود و پارچه‌های مختلف کتان تولید می‌شوند.
تولید کنندگان پارچه کتان الیاف این پارچه را از پوشش محافظ شده در اطراف دانه های پنبه  که به آن شکوفه نیز گفته می شود جدا می کنند. در حالی که خود دانه های پنبه بسیار کوچک هستند ، اما شکوفه هایی که آنها را پوشانده اند می توانند از انتهای انگشت شست شما بزرگتر باشند.
برای تهیه پارچه کتان پنبه ، ابتدا تولید کنندگان باید بذر پنبه را جدا کنند. در گذشته این مرحله دستی انجام می شد ، اما در سال 1794 ، الی ویتنی کارآفرین آمریکایی دستگاهی اختراع کرد که یک وسیله مکانیکی بود که روند جداسازی پنبه را بسیار تسریع میکرد.
امروزه دستگاه های خودکار جین پنبه وجود دارد که این روند را برای کارگران انسانی آسانتر می کند. دستگاه ها می توانند مزارع پنبه ای را مانند دیگر محصولات کشاورزی برداشت کنند و با دیگر دستگاه ها می توانند بذرها را جدا سازی کنند.

 

کاشت پنبه

کاشت پنبه

تولید پنبه در بهار با کاشت بذر پنبه آغاز می شود. در اکثر موارد ماشین آلات خودکار بذر پنبه را در 10 ردیف یا بیشتر به طور همزمان کاشت می کنند. جوانه ها در طی حدود هفت روز سر از خاک درمی ‌آورند ، و گل پنبه بالغ در طی 55 تا 80 روز ظاهر می شوند.
قبل از برداشت با ماشین ، به طور کلی کارگران انسانی مورد نیاز هستند که برای فرایند جداسازی برگها از گیاهان مورد نیاز می‌باشند. در مرحله بعد یک دستگاه واحد مقدار پنبه ای را که 50 نفر می توانند برداشت کنند را برداشت می کند ، و همین دستگاه آشغال های بزرگی را از الیاف پنبه جدا می کند و آن را به صورت پنبه خالص آماده می‌کند.
دستگاه های پنبه ای خودکار با راندمان بالا می توانند حداکثر پنبه خام با وزن 226 کیلوگرم را در یک ساعت پردازش کنند. این الیاف دانه ها را از گل های پنبه جداسازی می کند ، و همچنین هر گونه خاک یا زباله را از پنبه جدا می کنند.
پس از تمیز کردن پنبه به حدی که الیاف پنبه خالص و بدون دانه یا زباله شده باشد به یک مرکز نساجی منتقل می شود. در این مرکز  پنبه خام بسته بندی شده وارد و روند تشکیل الیاف پنبه به رشته های طولانی شروع میشود و در مرحله بعد این رشته ها برای ایجاد نخ چرخانده و مقاوم سازی می شوند.
در این مرحله مواد اولیه مورد استفاده در پارچه های کتان کامل شده است. این نخ پنبه ممکن است در خط تولید انواع مختلفی از شرکت ها قرار بگیرد و رنگ شود. در مرحله بعد ، آن را به نوع خاصی از مواد نساجی مانند روتختی ، تی شرت ، یا شلوار تولید می شود.
درباره پارچه کتان

درباره پارچه کتان

میزان استفاده از این نوع پارچه

تقریبا %75 پوشاک در جهان از جنس کتان بوده و یا حدعقل مقداری از پنبه ( کتان) درآن ها استفاده شده است .  پنبه پرکاربردترین الیاف نساجی در جهان است و تولید کنندگان می توانند از این پارچه تعدادی بیشمار محصول با انواع کاربرد ها تولید کنند.
به عنوان مثال ، بیشتریت تی شرت ها حاوی مقداری پنبه هستند ویا شلوار جین آبی واقعی از %100 پنبه میباشد. از این پارچه برای لوازمی مانند انواع حوله حمام و یا دست ، روتختی کتان و حتی ممکن است تولید کنندگان از پنبه برای ساخت پرده ، دیوارپوش و انواع دیگر دکوراسیون منزل استفاده کنند.
از آنجایی که پنبه بسیار تنفس پذیر و دارای جذب بالایی است ، معمولاً در ساخت لباس های هوای گرم استفاده می شود. نرمی آن باعث شده است که گزینه مناسبی برای پوشیدن لباس رسمی نیز باشد و توانایی های چشمگیر آن باعث شده تا پارچه ای ایده آل برای لباس باشد.
تولید کنندگان از پنبه حتی برای تهیه لوازم پزشکی استفاده می کنند و از این پارچه برای ساخت نخ های صنعتی نیز استفاده می شود. در کل از پنبه می توان در ساختن هر نوع نساجی مصرفی یا صنعتی استفاده نمود.

پنبه و نخ یا پارچه کتان بیشتر در کدام کشور ها تولید میشود؟

1.هند

2.چین

3. آمریکا

4.برزیل

5.پاکستان

6. ایران

هند و چین غالباً به عنوان بزرگترین تولید کننده پنبه در جهان شناخته می‌شوند. طبق آمار  هند با تولید 6،205،000 تن پنبه از رقیب خود در آسیای شرقی پیشی گرفت. برای مقایسه ، چین در همین مدت 5،987،000 تن الیاف پنبه تولید کرده است.
آمریكا نیز با 4،555،000 تن یکی از بزرگترین تولید كننده پنبه میباشد. در حالی که این سه کشور اکثریت پنبه جهان را تولید می کنند ، کشور های دیگر مانند برزیل ، پاکستان و استرالیا و ایران بطور مداوم سالانه بیش از 1 میلیون تن از این الیاف تولید می کنند.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: پارچه ساتن ، آشنایی و آنچه که باید درباره انواع پارچه ساتن بدانید | مجله مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --