تاریخ امروز :مهر 1, 1400

سفید و براق کردن انگشتر ، زیورآلات یا ظروف نقره زرد ‌یا سیاه شده

سفید کردن نقره

بیشتر جواهرات نقره مانند : انگشتر ، دستبند ، گردنبند و یا ظروف نقره با گذشت زمان زرد ویا سیاه می شوند و مهمترین دلیل آن که شاید باورش برای شما سخت باشد هوا ( کسیژن ) میباشد.
در حالی که می توانید نقره را با سایش بر روی فرش و یا پارچه های زبر نسبتا براق کنید  ، اما به زور و زمان نیاز دارید. 🙂
حالا اگر هم زور دارید و هم زمان به این نکته توجه داشته باشید که به برخی از نقره ها در طی فرایند سایش آسیب وارد میشود و از بین می روند و براقیت و جلای خود را نیز از دست می دهند .

 

بنابراین ، چرا این اتفاق می افتد؟ لکه توسعه به عنوان یک واکنش شیمیایی که ترکیب نقره با گوگرد و ایجاد سولفید نقره، سطح تیره رنگ حاصل می تواند از زرد تا سیاه رنگ باشد که جذابیت جواهرات و ظروف نقره شمارا از بین می برد.
سفید کردن نقره سیاه شده

سفید کردن نقره سیاه شده

در گذشته برخی از انسان ها و اکثر پادشاهان در ظروف های نقره وعده های غذایی و یا نوشیدنی های خودرا می خوردند.
زیرا نقره در صورت تماس با مواد شیمیایی و یا سم سریعا تغییر رنگ داده و شخصی که میخواست چیزی بنوشد و یا میل کند متوجه سمی بودن یا سالم نبودن غذا میشد.
برای آشنایی با خواص نقره کلیک کنید
در نتیجه زیور آلات نقره با برخورد با مواد شوینده و شیمیایی ( حتی تماس زیاد با عرق بدن ) تغییر رنگ داده و زرد و‌یا سیاه میشوند.
با ما همراه باشید تا به شما آموزش دهیم که چگونه براق و سفید کردن نقره را در خانه انجام دهید و واکنش های شیمیایی نقره را به راحتی با وسایلی که در خانه دارید پاک کنید.
روش سفید کردن نقره ساده

روش سفید کردن نقره ساده

1. روش ساده براق و سفید کردن نقره

 

بهترین روش برای تمیز کردن و براق و سفید کردن نقره تهیه محلول با آب گرم – و صابون ظرفشویی است. حلقه خود را حدود 20 تا 40 دقیقه خیس کنید ، سپس به آرامی با یک مسواک بسیار نرم تمام سطوح حلقه خود را (و در صورت وجود سنگ) آن را به آرامی مسواک بزنید. در آخر ، زیر آب گرم و آبکشی کنید. همچنین می توانید با خیال راحت از پاک کننده پنجره به عنوان محلول تمیز کننده خود استفاده کنید. مسواک نرم کلید ورود و اطراف  گوشه هایی است که آب و محلول به تنهایی به آنجا نمی رسد. در صورت نیاز مراحل فوق را تکرار کنید. توجه: این روند تمیز کردن ساده باعث از بین رفتن لکه و سیاهی های سخت نمی شود. برای براق و سفید کردن نقره که لکه های سخت زرد و سیاه دارد از روش دوم استفاده کنید.
تمیز کردن نقره زرد یا سیاه شده

تمیز کردن نقره زرد یا سیاه شده

2 . روش اول براق و سفید کردن نقره زرد و یا سیاه شده

مواد و لوازم لازم :
  • یک کاسه  ( بستگی به نیاز و ابعاد نقره شما )
  • ورقه ی آلومینیومی ( زر ورق )
  • آب جوش
  • برای هر فنجان آب جوش 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید.
سفید کردن نقره سیاه و زرد شده

سفید کردن نقره سیاه و زرد شده

روش استفاده 

1. کف پیاله و یا کاسه را با فویل آلومینیوم کاملا بپوشانید.
2. آب جوش را در یک ظرف دیگر بریزید ( توجه داشته باشید باید به اندازه ای باشد که کاسه را پر کند)
3. به ازای هر فنجان آب 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین اضافه کنید. کمی صبر داشته باشید که محلول ممکن است کمی حباب زده و کف کند.
4. نقره ای که میخواهید سفید شود را در کاسه قرار دهید و مطمئن شوید که تکه نقره ورق آلومینیوم را لمس کرده است. این امر برای بروز واکنش شیمیایی ضروری میباشد.
5. محلول جوش شیرین و آب جوش را در کاسه بریزید.
6. بگذارید دو تا 10 دقیقه بماند ، بسته به سطح و میزان لکه.
7. بگذارید خشک شود … و لذت ببرید!

 

توجه: از این روش سفید کردن نقره  فقط روی نقره ساده استفاده کنید که فاقد هرگونه سنگهای قیمتی ، چسب یا رزین است زیرا ممکن است به انگشتر شما آسیب وارد کند.

 

سنگهایی مانند یاقوت کبود ، سرخ ، الماس ، توپاز آبی ، سیترین و پریدوت را می توان با تقریباً هر نوع پاک کننده ای تمیز کرد. سنگهای (نرمتر) مانند زمرد ، عقیق ، فیروزه ، لاجورد ، مرجان و سوگیلایت ممکن است با محلول ملایم صابون و مایع دستشویی ظرف و آب تمیز شوند ، اما بدون مواد شیشه پاک کن یا آمونیاک و الکل تمیز شوند.
برای زیورآلات های دارای مرواریدها از پاک کننده یونی یا محلول ملایم صابون و آب گرم استفاده کنید. مرواریدها بسیار حساس هستند. زمانی که از آنها استفاده میکنید هرگز نباید از اسپری مو یا عطر نزدیک آنها را اسپری کنید و نباید در هر جایی که امکان لمس مرواریدهایتان است عطر بزنید. الکل موجود در عطر به سطح مرواریدها حمله کرده و باعث تغییر رنگ آن می شود. به همین دلیل در مرواریدهای قدیمی تغییر رنگ زیادی مشاهده می شود که به درستی از آنها مراقبت نشده است.

 

مواد شیمیایی و پاک کننده هایی که نباید استفاده شود

برخی مواد وجود دارد که نباید از آنها برای تمیز کردن ، براق و سفید کردن نقره زرد ویا سیاه شده استفاده کرد . هرگز نباید از پاک کننده های خانگی مانند سفید کننده وایتکس، کلر یا پاک کننده لاک ناخن (استون) استفاده کنید. سفید کننده های خالص خانگی حلقه نقره شما را سیاه می کند! اینها همه مواد شیمیایی سختی هستند که می توانند برخی از فلزات اساسی حلقه شما را تجزیه کنند ،  و در واقع به سنگ های قیمتی و رنگ آنها آسیب برسانند. همچنین هرگز از هر نوع ماده ساینده ای مانند خمیر دندان یا پاک کننده های پودری استفاده نکنید که به راحتی باعث خراش فلزات – به ویژه طلا می شود. تمیز کردن طلا با استفاده از یک محلول تمیز کننده جواهرات که حاوی آمونیاک است اشکالی ندارد. آمونیاک هیچ آسیبی به طلا نمی رساند.

نکته های مهم سفید کردن نقره و نگهداری از آن :

زیورآلات خود را مرتبا تمیز کنید. نگذارید همه آنها زرد و سیاه شوند تا جایی که تمیز کردن آنها سخت شود.
پس از تمیز کردن و سفید کردن نقره با سفید کننده یا آمونیاک ، هنگام شنا کردن در آب کلر دار یا قرار دادن حلقه خود در معرض مواد شیمیایی خانگی خودداری کنید ، زیرا این مواد شیمیایی می توانند آلیاژهای موجود در فلزات گرانبها را فرسایش دهند.
اگر در فضای باز یا حتی آشپزخانه فعالیت بیش از حد داشته اید و یک لایه فشرده و ناخوشایند وایتکس روی حلقه شما وجود دارد و آنرا شدیدا سیاه کرده است ، فرمول پیشنهادی ما جواب نمی دهد و بهتر است آن را در یک فروشگاه طلا و جواهر که تخصص این کار را دارند انجام و یا آبکاری شود.
سیاه شدن نقره

سیاه شدن نقره

اگر انگشتر شما دارای شاخک است ، باید گاهی اوقات آن را به یک طلافروش و یا طلا ساز ببرید تا از سفت بودن شاخک مطمئن شوید. انگشتر خود را همزمان به طور حرفه ای تمیز کنید.
توجه : هرگز از روش تمیز و سفید کننده نقره در موارد غیر از فلز نقره استفاده نکنید.

 

ممنون میشیم با نظراتتون به ما انرژی بدید 🙂
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --