تاریخ امروز :آبان 2, 1400

حساسیت کودکان – علائم ، پیشگیری و درمان

حساسیت کودکان

علائم ، پیشگیری و درمان

 

اگر حساسیت در كودكان مواردی مانند ریزگردها ، گرده گل ها و درختان ، حیوانات ، لاتكس ، گزش و نیش حشرات را شامل می شوند ، باید از این مواد حساسیت زا دوری نمایند.
علائم خفیف حساسیت در کودکان شامل جوش ، تورم ، سوزن سوزن شدن ، درد معده ، استفراغ ، تب و آسم است. همچنین علائم شدیدتر حساسیت در کودکان و آنافیلاکسی شامل تورم دهان ، گلو درد ، گرفتگی صدا ، مشکل تنفس و غش کردن است. بهتر است با پزشک متخصص درباره حساسیت کودکان خود صحبت نمایید.
حساسیت کودکان

حساسیت کودکان

انواع حساسیت کودکان

بسیاری از کودکان به چیزهای معمولی در خانه و محیط ما حساسیت دارند ، مانند گرد و غبار خانه ، نیش و گزش حشرات ، حیوانات خانگی ، گیاهان و علف های هرز و سایر گرده ها. برخی از کودکان به موارد کمتر متداولی مانند داروها یا لاتکس نیز حساسیت دارند.
اگر فکر می کنید ممکن است فرزند شما حساسیت داشته باشد ، با پزشک خود در این باره صحبت کنید. پزشک عمومی ممکن است شما را به یک متخصص آلرژی و ایمونولوژی معرفی کند ، که می تواند فرزند شما را بهتر ارزیابی نماید.
کودکان ممکن است نسبت به برخی مواد افزودنی غذایی و مواد شیمیایی که برای تولید محصولات مختلف استفاده می شوند ، مانند چسب ، رنگ و حلال واکنش نشان دهند. اینها آلرژی نیستند و معمولاً واکنش های شدیدی به همراه ندارند.
واکنش بدن کودکان به حساسیت

واکنش بدن کودکان به حساسیت

واکنش آلرژیک خفیف یا متوسط

علائم خفیف یا متوسط حساسیت در کودکان ​​معمولاً شامل یک یا چند مورد زیر است:
 • کهیر یا جوش
 • تورم صورت ، چشم ها یا لب ها
 • سوزن سوزن شدن دهان
 • اگزما ، تب یا علائم آسم – این علائم ممکن است شدیدتر از حد معمول باشد
 • اسهال ، درد معده یا استفراغ
توجه داشته باشید که اگر فرزند شما پس از نیش حشره دچار اسهال ، درد معده یا استفراغ شده است ، به این معنی است که او واکنش آلرژیک شدیدی نسبت به این موارد دارد.

در مورد واکنشهای خفیف تا متوسط حساسیت کودکان ​​چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید حساسیت در کودک شما مقدار خفیف تا متوسطی دارد ، می توانید دوزهایی از آنتی هیستامین به کودک خود بدهید. در حقیقت ، داشتن همیشگی آنتی هیستامین در جعبه داروهای شما در خانه فکر خوبی است. بهتر است از آنتی هیستامینی استفاده کنید که باعث خواب آلودگی کودک شما نشود. داروساز یا پزشک شما می تواند در مورد مناسب ترین مارک برای فرزندتان به شما مشاوره دهد.
واکنشهای خفیف و متوسط حساسیت در کودکان ​​شایع تر می باشد ، اما مرگ ناشی از این نوع واکنشهای آلرژیک نادر است و تنها در صورت تأخیر در دادن دارو به شخصی که واکنش آلرژیک نشان می دهد ، مرگ ممکن است اتفاق بیفتد.

 

واکنش آلرژیک شدید در کودک یا آنافیلاکسی

یک واکنش آلرژیک شدید آنافیلاکسی نامیده می شود. علائم ممکن است شامل یک یا چند مورد زیر باشد:
 • تنفس دشوار یا پر سر و صدا
 • تورم یا گرفتگی زبان و گلو
 • مشکل در تکلم یا گرفتگی صدا
 • خس خس سینه یا سرفه مداوم
 • سرگیجه مداوم یا غش کردن
 • رنگ پریدگی و برافروختگی صورت (برای کودکان خردسال)
 • فشار خون پایین
 • اسهال ، درد معده یا استفراغ پس از گزش یا نیش حشره.
آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی است و نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد. اگر واکنش شدید حساسیت در کودک شما اتفاق افتاد ، ابتدا او را دراز کنید یا او را نشسته نگه دارید و به هیچ عنوان اجازه ندهید بایستد یا راه برود. در ادامه از دستگاه انژکتور خودکار آدرنالین مانند اپی نفرین استفاده نمایید و سپس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید .
حساسیت دارویی کودکان

حساسیت دارویی کودکان

حساسیت های دارویی کودکان

کودک شما ممکن است هنگام استفاده از داروهای تجویز شده مانند آنتی بیوتیک ها ، جوش یا تورم پیدا کند. این ممکن است به این دلیل باشد که او به دارو حساسیت دارد. همچنین گاهی اوقات ممکن است جوش و تورم، ناشی از عفونت زمینه ای باشد تا آلرژی.
اگر فرزند شما پس از مصرف دارو دچار اسهال یا استفراغ شده باشد ، احتمالاً این یک واکنش آلرژیک نیست و به احتمال زیاد به دلیل بیماری یا اثر داروها بر روی معده این مشکل به وجود آمده است.
علاوه بر این حساسیت در کودک نسبت به واکسیناسیون در محلی که تزریق انجام می شود امری معمول است و معمولاً شامل درد ، قرمزی و تورم می باشد. کودک شما ممکن است تب خفیف نیز داشته باشد ولی واکنش های آلرژیک واقعی به واکسن ها بسیار نادر است. در نهایت اگر کودک شما به دارویی واکنش نشان داد ، بهتر است با پزشک در این باره مشورت نمایید.

 تصاویر بیشتر از حساسیت کودکان

حساسیت کودکان به گرد و غبار

ریزگردها تقریباً در هر شهر و خانه ای یافت می شوند. آنها در مکان های گرم و مرطوب مانند تشک ، بالشت ، اسباب بازی های نرم و همچنین در فرش وجود دارند.
علائم معمول ایجاد حساسیت در کودک توسط گرد و غبار ، شامل تب ، اگزما و آسم است. به علاوه ممکن است بینی کودک شما مسدود شود یا اینکه هنجره او خس خس کند.
همچنین لازم به ذکر است که حساسیت به گرد و غبار موضوعی فصلی نیست و در تمام طول سال اتفاق می افتد.

 

جلوگیری از حساسیت کودک به گرد و غبار

شما نمی توانید از گرد و غبار موجود در خانه خود خلاص شوید ، اما می توانید میزان آنها را کاهش دهید و از حساسیت های تولید شده توسط آنها تا حد زیادی رهایی یابید. بهتر است روی تخت و اتاق خواب کودک خود تمرکز کرده و گرد و غبار موجود در این مناطق را با استفاده از موارد زیر کاهش دهید:
 • تختخواب کودک خود را با روکش مناسب بپوشانید ، که باعث می شود هنگام خواب کودک ، ذرات گرد و غبار از او دور نگه داشته شوند
 • شستن هفتگی ملحفه و بالشت در آب با دمای 60 درجه سانتیگراد
 • شستشوی پتو هر دو ماه در آب گرم
 • بیرون بردن تمام اسباب بازی های نرم از اتاق خواب ، یا شستشوی هفتگی آنها با روغن اوکالیپتوس.
همچنین سایر کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:
 • از بین بردن شلوغی و تمیز نگه داشتن خانه تا حد ممکن
 • فرش ها را مرتباً با استفاده از جاروبرقی با فیلتر مناسب جارو بکشید
 • پایین نگه داشتن سطح رطوبت در خانه با استفاده از تهویه های خروجی آشپزخانه و حمام و باز نگه داشتن پنجره ها
 • سعی کنید تا جایی که امکان دارد در خانه خود فرش نداشته باشید
 • سعی کنید مبلمان را با پارچه نپوشانید .
حساسیت کودکان به حیوانات

حساسیت کودکان به حیوانات

آلرژی حیوانات خانگی

کودکان می توانند به مو ، شوره و بزاق حیواناتی مانند گربه ، سگ ، اسب و خرگوش حساسیت پیدا کنند.
حساسیت کودکان به حیوانات معمولاً در اثر تماس مستقیم علائمی را در پوست ، بینی یا چشم کودک ایجاد می کند. این حساسیت ها به احتمال زیاد باعث تورم پوست ، کهیر ، خارش ، آبریزش بینی و خارش چشم می شوند. همچنین می توانند آسم فرزند شما را نیز بدتر کنند.

 

پیشگیری از ایجاد حساسیت کودکان به حیوانات

اگر حیوان خانگی خانواده شما سبب شکل گیری حساسیت در کودکان شما است ، بهترین راه برای جلوگیری از تماس کودک ، نگه داشتن حیوان در بیرون از منزل می باشد و هرگز اجازه ندهید حیوان روی تخت کودک یا اتاق خواب کودک شما بخوابد.
اگر کودک شما نسبت به حیوانات خانگی دیگران نیز واکنش آلرژیک نشان می دهد ، می توانید 30 دقیقه قبل از رفتن به منزلی که حیوان خانگی دارند ، یک دوز آنتی هیستامین به او بدهید. کودک شما همچنین باید از دست زدن به حیوانی که به او حساسیت دارد خودداری کند. این اقدامات معمولاً برای کنترل علائم کافی خواهد بود. در نهایت تعویض لباس کودک به محض ورود به خانه و دوش گرفتن او ممکن است مانع ورود ماده آلرژی زا به خانه شما شود.

 

حساسیت کودک به گیاهان ، علف های هرز و گرده گل ها

ایجاد حساسیت در کودک توسط گیاهان ، علف های هرز و گرده گل ها امری معمول است. این حساسیت ها معمولاً علائمی را ایجاد می کنند که می تواند شامل آبریزش ، خارش چشم و بینی باشد. این حساسیت ها در ماه های بهار و تابستان که گل ها و گیاهان بیشتری یافت می شوند ، بدتر خواهد شد.
بعضی از کودکان ممکن است پس از لمس چمن ، جوش های پوستی در آن ها ایجاد گردد ، یا ممکن است اگزمای آنها بدتر شود. این معمولاً به این دلیل است که پوست آنها در اثر تماس با چمن تحریک می شود و احتمالاً یک واکنش آلرژیک جدی نیست.

 

جلوگیری از ایجاد حساسیت در کودک توسط گیاهان

بهتر است میزان تماس کودک خود با چمن ها ، علف های هرز و گرده ها را کاهش دهید  و نسبت به این موارد دقت کافی را داشته باشید:
 • نظارت بر کودک برای روزهایی که تعداد گرده را زیاد تر پیش بینی می کنید
 • بسته نگه داشتن پنجره ها و درها و ماندن در داخل خانه در روزهایی با تعداد ریزگرد زیاد و روزهایی که باد شدیدی می وزد
 • پس از بازی در خانه ، کودک خود را به حمام ببرید ، به خصوص اگر کودک شما احساس خارش داشته باشد.

 

حساسیت کودک به لاتکس

اگر حساسیت در کودک شما پس از تماس با محصولی که حاوی لاتکس است پدیدار شد و دچار قرمزی ، جوش یا تورم گردید ، حساسیت به لاتکس می تواند دلیل این مشکل باشد. این مواد می تواند در بادکنک ، دستکش لاستیکی ، دمپایی و بطری آب کودک باشد.
اگر کودک شما حساسیت به لاتکس دارد ، باید به تمام مراجعات پزشکی ، دندانپزشکی و سایر مراقبت های بهداشتی که فرزند شما با آن روبه رو می شود، این مورد را اطلاع دهید. زیرا آنها باید از استفاده از محصولات لاتکس در اطراف کودک شما خودداری کنند.
حساسیت کودکان به حشرات

حساسیت کودکان به حشرات

حساسیت کودکان به حشرات

نیش و گزش حشرات امری معمول است ، به خصوص اگر کودک شما زمان زیادی را در خارج از منزل سپری می کند. نیش یا گزش حشره معمولاً فقط باعث درد و قرمزی موقتی اطراف نیش می شود. اگرچه در بعضی از کودکان واکنش می تواند بدتر نیز باشد.
در مناطق طبیعی ، احتمال بیشتری وجود دارد که فرزند شما دچار نیش زنبورهای عسل ، گزش مورچه ها و گزش کنه شود. نیش پشه ها نیز بسیار رایج است ، اما واکنش شدید به این موارد بسیار نادر روی می دهد.
علائم معمول حساسیت در کودکان توسط نیش حشرات درد ، سوزش در محل گزش به همراه یک نقطه سفید است که توسط یک ناحیه کوچک ، قرمز و متورم احاطه شده است. درد معمولاً طی چند ساعت از بین می رود.

 

واکنش مناسب به گزش و نیش حشرات

کودکان مختلف پس از گزش حشرات مقادیر متفاوتی از تورم ، جوش یا کهیر مشاهده می کنند. تورم گاهی اوقات می تواند برای چند روز افزایش یابد سپس رو به بهبودی می رود و تنها تعداد بسیار کمی از کودکان پس از نیش حشرات واکنش آنافیلاکسی دارند.
همچنین رفتار مناسب پس از گزیدگی در کودک شامل موارد زیر است:
 • از بین بردن نیش اگر هنوز در پوست است
 • شستن محل نیش یا گزش
 • استفاده از یک بسته حاوی یخ در محل نیش یا گزش
 • اگر خارش در ناحیه گزش بسیار شدید است ، به کودک خود دوز آنتی هیستامین بدهید
 • در صورت دردناک بودن ناحیه ، در دوزهای توصیه شده به کودک خود پاراستامول یا ایبوپروفن بدهید.

 

اگر کودک شما علائم آنافیلاکسی دارد، طبق دستورالعملی که عنوان کردیم رفتار نمایید. همچنین اگر کودک شما در معرض آنافیلاکسی ناشی از نیش حشرات باشد ، ممکن است متخصص آلرژی یا ایمونولوژیست شما در مورد نحوه درمان آلرژن با شما صحبت نماید. این درمان به طور معمول 3-5 سال طول می کشد اما معمولاً بسیار موثر واقع خواهد شد.
حساسیت کودک

حساسیت کودک

حساسیت کودکان به مواد شیمیایی

مواد شیمیایی به کار رفته در وسایلی همچون جواهرات فلزی ، رنگ لباس ، پانسمان و چسب می تواند باعث واکنش های آلرژیک پوست شود. این حساسیت در کودکان را درماتیت تماسی می نامند. کودک شما همچنین ممکن است به کرم ها ، پمادها یا ضد آفتاب های استفاده شده روی پوست خود واکنش نشان دهد. این واکنش ها معمولاً خیلی جدی و مرگ آور نیستند.
اگر اعضای خانواده شما سابقه داشتن پوستی حساس این چنینی را دارند ، می توانید از محصولات ضد آلرژی روی پوست کودک خود استفاده کنید و برای اطمینان بیشتر حتما در ابتدا محصولات را روی سطح کمی از پوست امتحان نمایید.
با به حداقل رساندن استفاده از محصولات تمیز کننده معطر یا خوشبو کننده های هوا ، خانه خود را تا حد ممکن “بدون بو” نگه دارید. این موارد می توانند پوست و بینی کودک شما را تحریک کنند.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

 1. پینگ‌بک: حساسیت فصلی ، 9 روش و دارو طبیعی درمان حساسیت و آلرژی | مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --