تاریخ امروز :آبان 2, 1400

۱۵ مشکل و بیماری‌های شایع در نوزادان

 مشکلات و بیماری‌های شایع در نوزادان

نوزادان درست بعد از تولد آسیب‌پذیرتر هستند. آن‌ها ممکن است با شرایط مادرزادی خاصی متولد شوند یا به راحتی دچار عفونت شوند. اگر والدین جدیدی هستید، باید از مشکلات بهداشتی شایع که نوزادان با آن روبرو می‌شوند و نحوه برخورد با آن‌ها آگاه باشید تا بتوانید به بهترین نحو از نوزاد خود مراقبت کنید. در این مقاله با ما همراه باشید.

مشکلات بهداشتی شایع در نوزادان

نوزادان درست پس از تولد و هنگام گذر از ایمنی رحم به این دنیا آسیب‌پذیر هستند. این زمانی است که آن‌ها تنفس، تغذیه و موارد دیگر را یاد می‌گیرند. همچنین زمانی است که ریه‌ها، قلب، مغز، کلیه‌ها، کبد و غیره آن‌ها هماهنگی را یاد می‌گیرند. در صورت احساس ناراحتی، تنها راهی که می‌توانند برقرار کنند گریه است. به عنوان والدین، ​​باید سعی کنید بفهمید چه چیزی ممکن است کودک شما را ناراحت کند و بلافاصله با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.

۱. صدمات هنگام تولد

صدمات به نوزادان هنگام تولد

صدمات به نوزادان هنگام تولد

گاهی اوقات، در حین تولد، ممکن است نوزاد دچار آسیب جسمی‌شود. به آن آسیب هنگام تولد یا ضربه هنگام تولد می‌گویند. آسیب هنگام تولد می‌تواند ناشی از استفاده از فورسپس در هنگام بیرون آوردن نوزاد از کانال تولد باشد. اکثر نوزادان به سرعت از آسیب زایمان بهبود می‌یابند. نوزادانی که به طور طبیعی زایمان می‌کنند ممکن است به دلیل خلأ، در سر خود تورم داشته باشند. همچنین ممکن است در اثر استفاده از فورسپس مجروح شوند.

۲. زردی

زردی در نوزادان بسیار شایع است. زمانی رخ می‌دهد که بیلی روبین اضافی در خون نوزاد وجود داشته باشد که باعث ایجاد رنگ‌دانه‌های زرد رنگ پوست می‌شود. این یک مشکل نسبتاً شایع است زیرا بسیاری از نوزادان با زردی نوزادان متولد می‌شوند. این امر به این دلیل رخ می‌دهد که کبد نوزاد به اندازه کافی بالغ نشده است تا بیلی روبین اضافی خون را از بین ببرد. زردی نوزاد به طور معمول با گذشت زمان برطرف می‌شود. در بیشتر موارد، باید طی ۲ تا ۳ هفته از تولد نوزاد ناپدید شود. با این حال، اگر بیش از ۳ هفته طول بکشد، می‌تواند علامتی از یک بیماری زمینه ای باشد و والدین باید با پزشک نوزاد خود مشورت کنند.

۳. قولنج

قولنج در نوزادان بسیار شایع است، اما این کار را برای والدین آسان نمی‌کند. وقتی نوزاد بدون دلیل مشخص به طور مداوم گریه می‌کند، به ویژه در عصر، ممکن است دچار قولنج شود. علت دقیق قولنج مشخص نیست و برخی نظریه‌های پشت آن نشان می‌دهد که ممکن است به دلیل گاز، هورمون هایی که باعث درد معده می‌شوند، تحریک بیش از حد توسط نور یا صدا یا افزایش سیستم گوارشی باشد. قولنج در نوزادان کامل از ۲ هفته شروع می‌شود و باید تا ۳ ماهگی نوزاد کاهش یابد. با این حال، اگر این وضعیت ادامه پیدا کرد، می‌تواند به دلیل عدم تحمل شیر خشک یا برخی بیماری‌های زمینه ای دیگر باشد. برای تشخیص بیماری بهتر است با پزشک مشورت کنید.

۴. اتساع شکم

اتساع شکم می‌تواند در نوزادان تازه متولد شده و نوزادان سالم رخ دهد. بلع هوای اضافی یکی از علل برجسته اتساع شکم در نوزادان است. به عنوان والدین، ​​باید شکم نوزاد خود را بررسی کنید. نوزادان دارای شکم بیرون زده و نرم هستند. اگر شکم کودک شما هنگام لمس کردن احساس سفتی و تورم دارد، ممکن است به دلیل گاز یا یبوست باشد. وقتی بدن نوزاد با تغذیه سازگار می‌شود، مشکل باید حل شود. با این حال، این مشکل ادامه‌دار باشد می‌تواند به معنی یک مشکل اساسی در اندام‌های داخلی باشد.

۵. پوست کبود و آپنه

نوزادان تازه متولد شده دارای دست و پای مایل به آبی هستند. با این حال، رنگ آبی به مرور زمان با بهبود گردش خون در بدن آن‌ها محو می‌شود؛ اما اگر متوجه رنگ مایل به آبی در اطراف دهان کودک خود شدید و برای مدت طولانی همراه با مشکلات تنفسی باقی ماند، می‌تواند به این معنا باشد که قلب و ریه‌های نوزاد به خوبی کار نمی‌کنند. اگر تنفس او برای ۱۵ تا ۲۰ ثانیه متوقف شود و پوستش کبود باشد ممکن است آپنه داشته باشد. بیماری زمینه ای نشان داده شده یک مشکل قلبی است که نیاز به مراقبت و مداخله پزشکی دارد.

۶. استفراغ

استفراغ در نوزادان چگونه است؟

استفراغ در نوزادان چگونه است؟

گاهی اوقات نوزادان از شیری که تغذیه می‌کنند استفراغ یا تف می‌کنند – این یک اتفاق معمول است. به همین دلیل است که مادران تمایل دارند نوزادان آروغ بزنند تا از تهوع آن‌ها جلوگیری شود. با این حال، پس از تغذیه، اگر کودک شما شیر را بیرون می‌ریزد و شما متوجه رنگ سبز در استفراغ می‌شوید و او همچنان به استفراغ ادامه می‌دهد، ممکن است منجر به یک مشکل جدی شود. نوزادان می‌توانند به سرعت آب بدن خود را از دست بدهند و ممکن است به کمک پزشکی و درمان نیاز باشد. عدم تحمل لاکتوز و شیر مادر نیز مشکلی نسبتاً شایع است که نیاز به حمایت و نظارت پزشکی دارد. استفراغ مکرر و بیرون ریختن شیر می‌تواند به دلیل عفونت زمینه ای یا مشکلات گوارشی باشد.

۷. سرفه

اگر جریان شیر خیلی سریع باشد، ممکن است نوزاد هنگام تغذیه سرفه کند. سرفه و گاز گرفتن مداوم هنگام تغذیه می‌تواند نشان دهنده مشکل در ریه‌ها یا دستگاه گوارش باشد. سرفه شبانه به طور مداوم ممکن است نشان دهنده سیاه سرفه یا مشکلات تنفسی باشد. اگر نوزاد هنگام تغذیه یا هنگام شب سرفه می‌کند، باید او را در اولین فرصت به پزشک ببرید.

۸. اختلال تنفسی

این امر زمانی اتفاق می افتد که اکسیژن کافی برای نوزاد به دلیل انسداد مجرای بینی او وجود ندارد. به دلیل کمبود اکسیژن، ممکن است پوست کودک کبود شود. چند ساعت طول می‌کشد تا نوزاد تازه متولد شده تنفس طبیعی را بیاموزد. هنگامی که تنفس طبیعی برقرار شد، دیگر نباید رنگ مایل به آبی پیدا شود. اگر خس خس، غرغر و رنگ مایل به آبی همچنان ادامه‌ دارد، مشورت با یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی ضروری است.

۹. کم خونی

فرزندان مادران کم خون، کم خون به دنیا می آیند. کم خونی وضعیتی است که در آن گلبول های قرمز خون از نظر سن کودک کمتر از حد طبیعی است. کم خونی فقدان هموگلوبین است و نشان می‌دهد که سطح اکسیژن در خون پایین است و خون غلیظ است. مداخله پزشکی ضروری است زیرا کم خونی درمان نشده می‌تواند کشنده باشد.

۱۰. تب

تب در نوزادان علائم و درمان

تب در نوزادان علائم و درمان

تب نشان می‌دهد که بدن با عفونت مبارزه می‌کند. با این حال، تب شدید و مداوم بالای ۱۰۱ درجه در نوزادان و کودکان می‌تواند منجر به تشنج و آسیب مغزی شود. اگر کودک شما تب بالایی دارد، باید او را نزد پزشک ببرید و داروهای لازم را دریافت کنید.

۱۱. مشکلات پوستی

مشکلاتی مانند بثورات پوشک و کلاه گهواره از مشکلات رایج پوستی است که می‌تواند برای نوزاد دردناک باشد. نوزاد ممکن است به دلیل پوشیدن طولانی پوشک مرطوب یا آلوده یا به دلیل واکنش آلرژیک به رنگ یا محتویات پوشک، بثورات پوشک ایجاد کند. تعویض مکرر پوشک و استفاده از کرم بثورات پوشک مناسب توصیه می‌شود. اگر نوزاد دارای کلاه گهواره است، ممکن است به دلیل تولید روغن اضافی توسط غدد پوستی اطراف فولیکول های مو باشد. علامت اصلی کلاه گهواره، فلس روی پوست سر است. شما می‌توانید موهای کودک خود را روزانه با شامپوی ملایم بشویید تا پوسته‌های سر او شل شده و برداشته شود. این وضعیت باید ظرف چند ماه برطرف شود، اما اگر اینطور نشد، با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.

۱۲. عفونت گوش

عفونت گوش در نوزادان شایع است. هنگامی که نوزاد دچار عفونت گوش می‌شود، ممکن است گوش عفونی خود را بکشد و بسیار سر و صدا خواهد داشت. عفونت‌های ویروسی شایع هستند اما طی چند روز برطرف می‌شوند. با این حال، عفونت‌های باکتریایی می‌توانند به مدت طولانی ادامه داشته و حتی منجر به از دست دادن شنوایی شوند و ممکن است به آنتی‌بیوتیک نیاز داشته باشند.

۱۳. برفک دهان

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان نوزاد چیست؟

برفک دهان یک عفونت قارچی است که در دهان نوزادان ایجاد می‌شود. این عفونت که به نام کاندیدیازیس دهانی نیز شناخته می‌شود، در نوزادان شایع است. باعث ایجاد ضایعات سفید در زبان یا گونه های داخلی می‌شود. اگر کودک شما مبتلا به برفک دهان است، با پزشک مشورت کنید که آیا آنقدر جدی است که بتواند داروهای ضد قارچ را تجویز کند.

۱۴. سرماخوردگی و آنفولانزا

سرماخوردگی و آنفولانزا تقریباً همه نوزادان و کودکان را با عادت به دنیای خارج تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگرچه ممکن است سرماخوردگی و آنفولانزا ناچیز به نظر برسد، اما نباید آن را ساده تلقی کرد زیرا سرماخوردگی و آنفولانزا می‌تواند به ذات الریه و سایر بیماری‌های جدی در نوزادان و نوزادان تبدیل شود.

۱۵. اسهال

اسهال یک واکنش رایج به آنتی‌بیوتیک ها و عفونت ها در نوزادان است. اگر نوزاد شما اسهال دارد، با مشورت پزشک به او مایعات مناسب را برسانید. همچنین مدفوع او را زیر نظر داشته باشید – در صورت مشاهده تغییر رنگ و بافت مدفوع، با پزشک مشورت کنید. درست مانند اسهال، یبوست نیز در نوزادان بسیار شایع است. اگر یبوست نوزاد شما بیش از سه روز است، با پزشک نوزاد خود مشورت کنید.
بیشتر اوقات، مشکلات و بیماری‌های مربوط به نوزادان و کودکان به تنهایی با قوی شدن نوزادان و یادگیری مقابله با آن‌ها به خودی خود برطرف می‌شود؛ اما والدین باید بسیار مراقب باشند. کودک خود را برای چکاپ منظم نزد پزشک متخصص اطفال ببرید، بهداشت را رعایت کنید و بیشتر از همه، ذهن آرام و ریلکسی داشته باشید. اگر کودک شما ناراحتی دارد، لطفاً با پزشک خود مشورت کنید. در همین حال، از مرحله ورود و سازگاری با کودک خود لذت ببرید. هر سرفه یا عطسه جدی نیست!
ممنون که تا پایان همراه کالازم بودید. لطفاً نظرات و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --