تاریخ امروز :آبان 2, 1400

۱۳ عادت بد زیبایی و نحوه ترک کردن آن‌ها

عادت‌های بد زیبایی و نحوه ترک کردن آن‌ها

هیچ‌کس عمداً نمی‌خواهد پوست، مو یا ناخن خود را خراب کند. فهرستی طولانی از عادت بد زیبایی وجود دارد که می‌تواند هر سه را از بین ببرد و منجر به شکستن موها، نازک شدن موها و خراب شدن ناخن‌ها شود؛ بنابراین ارزش این را دارد که وقت بگذارید و این مقاله را بخوانید تا از این عادات باخبر شده و با روش‌های گفته‌شده آن‌ها را ترک کنید. با ما همراه باشید.
پی بردن به عادت بد زیبایی که طی این سال‌ها انتخاب کرده‌اید می‌تواند درنهایت به برخی از سخت‌ترین معمای زیبایی شما پاسخ دهد. چرا موهایتان میریزد؟ چرا چانه شما همیشه لکه‌دار است؟ چرا پوست شما همیشه خشک است، علیرغم اینکه به‌طورمعمول از لوسیون و روغن استفاده می‌کنید؟
البته مشکل همیشه این نیست که بفهمید مشکل چیست، بلکه راهی برای رفع آن پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، من دائماً ناخن‌هایم را می‌جوید. من می‌دانم که این کار ناخوشایند است، اما این‌یک عادت بد زیبایی دائمی شده است و اکنون نمی‌توانم آن را ترک کنم؛ و تنها کافی است یک نگاه به دستانم داشته باشم تا بفهمم دیگر هرگز نباید هزینه مانیکور را پرداخت کنم. یا حداقل تا زمانی که به عادت خود غلبه نکرده‌ام.
اما هرگز نترسید. این نوع مشکلات باکمی کار سخت و چند تغییر در روال عادی شما قابل حل هستند. در زیر برخی از عادات بدی را که ممکن است در طول این سال‌ها اتخاذ کرده‌اید و آنچه می‌توانید در مورد آن‌ها انجام دهید، برای داشتن یک پوست، مو و ناخن سالم، آورده شده است.

۱. نگه‌داری لوازم‌آرایش قدیمی و تاریخ گذشته

عادت بد زیبایی نگه داری لوازم آرایش قدیمی

عادت بد زیبایی نگه داری لوازم آرایش قدیمی

من می‌دانم، شما واقعاً آن رژ لب خوش‌رنگ را که از دوران راهنمایی نگه داشتید دوست دارید. آن‌ها فقط دیگر آن رنگ را ایجاد نمی‌کنند، بلکه برای شما یادآور دوران جوانی و نوجوانی‌تان است و نمی‌توانید آن را بیرون بیندازید؛ اما به تمام میکروب‌های داخل بطری که طی سال‌ها جمع شده‌اند فکر کنید. ناگفته نماند که لوازم‌آرایش باگذشت زمان خراب می‌شود و حتی بد بو می‌شوند. آیا واقعاً می‌خواهید آن را به‌صورت و لبان خود بمالید؟

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

مدت‌زمان ماندگاری لوازم‌آرایش خود را در نظر داشته باشید و بعد از تاریخ انقضا، بدون توجه به میزان باقی‌مانده از محصول، آن را دور بریزید. به گفته سوفیا پانیچ در Allure، شما باید هر دو تا سه ماه یک‌بار ریمل خود را جایگزین کنید، هر شش ماه تا یک سال کرم پودر و هرسال رژلب‌های خود را تعویض کنید. تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها و فاسدشدن لوازم‌آرایشی نه‌تنها بوی مطلوبی ندارد بلکه به پوستتان هم آسیب‌های شدیدی وارد می‌کند.

۲. ترکاندن جوش‌ها

ترکاندن جوش ها عادت بد زیبایی

ترکاندن جوش ها عادت بد زیبایی

احتمال خیلی برایتان وسوسه‌انگیز است که شب‌ها وقتی پوستتان را بازرسی می‌کنید، جوش‌های سرسیاه و بقیه‌ی جوش‌هایتان را فشار دهید و بترکانید. جوش‌ها منافذ مسدود شده‌ای مملو از باکتری هستند؛ بنابراین لمس و ترکاندن آن‌ها باعث تحریک پوست شما شده و ممکن است صورت شما را زخم کند. بااین‌حال، همه‌ی ما می‌دانیم که یک نگاه سریع در آینه و دیدن جوش بر روی صورت می‌تواند کنترل شما را از بین ببرد و این اتفاق منجر به ترکاندن همه‌ی جوش‌ها و قرمز شدن پوست و ملتهب شدن آن می‌شود.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

برای اولین قدم، سعی کنید کمتر در آینه به خود خیره شوید. هر روز صورتتان را با شوینده‌ی مناسب بشویید و از کرم‌های آب‌رسان و ضدجوش استفاده کنید. اگر این انگیزه‌ها کافی نیستند، به یاد داشته باشید که دست زدن به جوش‌ها درنهایت باعث ایجاد زخم و لکه روی صورتتان می‌شوند. اگر دوست دارید می‌توانید از روغن‌های مخصوص پوست صورت هم برای جلوگیری از ایجاد جوش استفاده کنید.

۳. حالت دادن زیاد به موهای خود با استفاده از حرارت

حرارت زیاد به موها عادت بد زیبایی

حرارت زیاد به موها عادت بد زیبایی

اگر یک روال زیبایی را در نظر گرفته‌اید که شامل سشوار کشیدن و اتو کردن هر روز موهاست است، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به موهای خود استراحت دهید. با توجه به تحقیقات به‌دست‌آمده گرمای بیش‌ازحد می‌تواند بر موهای شما تأثیر بگذارد و فرهای نامناسب، موهای آسیب‌دیده و تارهای خشک‌شده را برای شما به‌جای بگذارد.

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

بپذیرید که حداقل یک‌بار در هفته باید از دم‌اسبی بستن و بافتن و حالت دادن موهای خود دست بکشید و به آن‌ها استراحت دهید. یا حداقل یک‌بار در هفته از یک درمان تهویه عمیق استفاده کنید تا برخی مواد مغذی را در موهای خود قرار دهید.

۴. خوابیدن با آرایش

عادت بد زیبایی خوابیدن با آرایش

عادت بد زیبایی خوابیدن با آرایش

یکی از اشتباهاتی که همه‌ی ما ممکن است حداقل یک‌بار یا بیشتر آن را انجام داده باشیم خوابیدن با آرایش است. انجام این کار شب‌به‌شب می‌تواند منجر به مسدود شدن منافذ، آکنه و قرار گرفتن غیرضروری در معرض رادیکال‌های آزاد ناشی از آلودگی آرایش بر روی پوست شود. بهتر است صورت خود را بشویید و بگذارید پوست شما در طول شب نفس بکشد.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر در اعماق قلب خود می‌دانید که خیلی خسته (تنبل) هستید و نمی‌توانید هر شب صورت خود را بشویید، پس چندتکه پارچه تمیزکننده کنار تخت خود نگه‌دارید. به‌سادگی آرایش خود را پاک‌کنید و سپس به خواب بروید (نیازی به آب سرد یا اسکراب نیست)

۵. استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب

استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب

استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب

بیست سال است که از اهمیت کرم ضد آفتاب مطلع هستم! بااین‌حال، هنوز هم خیلی‌ها در خارج از خانه بدون مرم ضد آفتاب، کلاه یا عینک آفتابی قدم می‌زنند. اگرچه گاهی اوقات انجام این کار خوب است، اما ورود به آن یک عادت بد است. در مقاله‌ای در WebMD.com آمده است: در طول سال‌ها، زمان زیاد در خارج از منزل می‌تواند شما را در معرض چین‌وچروک، لکه‌های پیری، لکه‌های پوستی به نام کراتوز اکتینیک و سرطان پوست قرار دهد. قطعاً ارزشش را ندارد.

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

یک تیوپ ضد آفتاب را در جلوی درب منزل خود نگه‌دارید تا به یاد داشته باشید قبل از خروج از خانه مقداری از آن را روی پوست خود بزنید. یا به گفته Mackenzie Wagoner در Vogue، به دنبال مواد آرایشی با SPF باشید، بنابراین می‌توانید آن را به راحتی در برنامه صبحگاهی خود قرار دهید.

۶. جویدن ناخن‌ها و کوتیکول‌ها

عادت بد زیبایی جویدن ناخن‌ها و کوتیکول‌ها

عادت بد زیبایی جویدن ناخن‌ها و کوتیکول‌ها

جویدن ناخن‌های شما بسیار بد است و درعین‌حال فوق‌العاده (عجیب؟) لذت‌بخش است؛ و درعین‌حال، منجر به خرد شدن ناخن‌ها، لایه‌برداری از کوتیکول‌ها و مانیکور خردشده و نیمه خورده می‌شود.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

به گفته WebMD، استرس محتمل‌ترین مقصری است که منجر به جویدن ناخن می‌شود؛ بنابراین راهی برای مقابله با اضطراب خود مانند یوگا یا مدیتیشن پیدا کنید. یا این عادت را کمی جذاب کنید. یک لاک ناخن با طعم تلخ روی دستتان بمالید، ناخن‌های خود را کوتاه کنید یا ناخن‌های خود را مانیکور کنید و برایشان هزینه کنید تا هر زمان که خواستید آن‌ها را بجوید یاد هزینه‌ای که کردید بیوفتید.

۷. قوز کردن

برای درک بد بودن این کار، کافی است یک‌بار در یک آینه‌ی قدی به نیم‌رخ بدنتان نگاه کنید. به این صورت متوجه می‌شوید که استایل شما عالی به نظر نمی‌رسد. قوز کردن در گذر سال‌ها، بر عضلات گردن، کتف، شانه‌ها و همچنین کمر شما فشار می‌آورد و باعث ایجاد درد می‌شود. از سوی دیگر، صاف ایستادن همیشه ظاهری شیک‌تر و جذاب‌تر به شما داده و باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید.

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

به‌طورکلی، ورزش کردن به ترک این عادت کمک بسیار زیادی می‌کند، اما اگر وقت کافی برای ورزش کردن را ندارید، تایمر گوشی‌تان را طوری تنظیم کنید که هر ۱۵ دقیقه زنگ یک‌بار بخورد. این‌گونه به شما یادآوری می‌شود که باید صاف بایستید. بعد از چند مدت این موضوع در ذهن شما حک می‌شود و به‌طور خودکار به یاد می‌آورید که باید شانه‌هایتان را به عقب بیندازید.

۸. خوابیدن روی روکش بالشت‌ کثیف

عادت بد زیبایی خوابیدن روی روکش بالشت‌ کثیف

عادت بد زیبایی خوابیدن روی روکش بالشت‌ کثیف

خوابیدن روی روکش بالشت‌ کثیف و نشستن آن، یک عادت ناخوشایند است که باعث ایجاد مشکلات پوستی می‌شود. بر اساس تحقیقات، گفته می‌شود که انواع آلودگی‌ها ازجمله روغن و مواد مضر آرایشی در روکش بالشت‌ها جمع می‌شوند. هنگامی‌که شما به‌طور مرتب روکش‌های بالشت را نشویید، باعث ایجاد جوش، لک و چروک در پوست شما می‌شوند.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اول‌ازهمه، به یاد داشته باشید که حتماً شب‌ها قبل از خوابیدن صورتتان را تمیز کرده و بشویید؛ این کار باعث می‌شود که روکش بالش شما دیرتر کثیف شود. به یاد داشته باشید که حتماً هفته‌ای یک‌بار روکش بالشتان را بشویید. همچنین بهتر است که از روبالشی‌های ساتن یا ابریشمی استفاده کنید.

۹. بازی کردن با موهایتان

بازی کردن با موها عادت بد زیبایی

بازی کردن با موها عادت بد زیبایی

این اتفاق بیشتر در افرادی می‌افتد که موهای بلندی دارند. زمانی که استرس دارید، به فکر فرو می‌روید یا حوصله‌تان سر می‌رود، شروع به چرخاندن و پیچیدن موهایتان به دور انگشتتان می‌کنید. لازم است بدانید که این کار باعث آسیب رساندن به مو و کف سر شده و همچنین به مرور زمان باعث ریزش مو هم می‌شود.

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

اگر جز دسته افرادی هستید که عادت دارید موهایتان را بپیچید، به دنبال فن‌های رفع استرس و آرامش‌بخش باشید. درست مانند موضوع جویدن ناخن‌ها، ریشه‌ی این کار هم می‌تواند ناشی از استرس و اضطراب باشد. همچنین می‌توانید در این مواقع خودتان را مشغول کار دیگری کنید تا حواستان پرت شود. راه دیگر کوتاه کردن موهاست که به ترک این عادت کمک می‌کند.

۱۰. دوش گرفتن با آب داغ

دوش گرفتن با آب گرم عادت بد زیبایی برای پوست و مو

دوش گرفتن با آب گرم عادت بد زیبایی برای پوست و مو

بله؛ درست است که دوش آب گرم می‌تواند بسیار خوب و لذت‌بخش باشد، اما طبق تحقیقات موسسه‌ی WebMD، آب داغ می‌تواند رطوبت پوست شما را از بین ببرد و باعث ایجاد زبری و خشکی آن شود. اگر پوست شما پوسته‌پوسته می‌شود، یکی از دلایل آن می‌تواند دوش گرفتن با آب داغ باشد.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

جالب است بدانید که دوش آب سرد علاوه بر ریکاوری کردن عضلات شما، باعث قوی کردن سیستم ایمنی شما نیز می‌شود. سعی کنید خودتان را به دوش آب سرد عادت بدهید و بعد کم‌کم آن را تبدیل به آب گرم و ولرم کنید.

۱۱. کندن لاک ژل

کندن لاک ژل عادت بد زیبایی

کندن لاک ژل عادت بد زیبایی

اگر به مانیکور کردن و لاک ژل زدن عادت دارید، احتمالاً می‌دانید که ویژگی اصلی لاک ژل این است که به راحتی کنده نمی‌شود؛ بنابراین بهتر است بدانید هنگامی‌که لاک ژل را با ناخن‌هایتان می‌کنید، درواقع به ناخن‌هایتان آسیب زیادی می‌زنید، زیرا لایه‌ی رویی ناخن شما هم‌زمان با لاک ژل کنده می‌شود.

چگونه این عادت بد زیبایی را ترک کنیم؟

اگر این کار را از روی بی‌حوصلگی و یا استرس انجام می‌دهید، مانند موضوع جویدن ناخن باید به دنبال راه‌حلی برای رفع استرستان باشید؛ اما اگر از رنگ لاکتان خسته می‌شوید و دوست دارید آن را زودتر پاک‌کنید، بهتر است به‌جای کندن، زودتر به آرایشگاه بروید و آن‌ها را ترمیم کنید.

۱۲. اسکراب و لایه‌برداری بیش‌ازحد پوست

اسکراب و لایه‌برداری بیش‌ازحد پوست

اسکراب و لایه‌برداری بیش‌ازحد پوست

ممکن است احساس کنید با لایه‌برداری و اسکراب روزانه‌ی پوست، کار خوبی را انجام می‌دهید، اما لایه‌برداری بیش‌ازحد می‌تواند آسیب بسیار جدی به پوست شما برساند. اسکراب و لایه‌برداری بیش‌ازحد می‌تواند صورت شما را قرمز کرده، پوسته‌پوسته کند و حتی باعث ایجاد جوش‌های سرسفید کوچکی در عمق پوست شود که به‌سختی از بین بروند.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اینکه به پوستتان اهمیت بدهید و سلول‌های مرده را از بین ببرید، بسیار خوب است، اما بهتر است هر دو هفته یک‌بار یا هر ماهی یک‌بار لایه‌برداری پوست را انجام دهید. اگر دوست دارید پوست درخشان و سالمی داشته باشید، روتین مراقبتی از پوستتان را فراموش نکنید.

۱۳. خیس کردن لب‌ها با بزاق دهان

 

همه‌ی ما می‌دانیم که جویدن لب مضر است؛ اما آیا می‌دانستید که خیس کرد لب‌ها با بزاق دهان می‌تواند منجر به خشکی و ترک خوردن لب‌ها شود؟ ممکن است فکر کنید که با این کار به مرطوب کردن لب‌ها کمک می‌کنید؛ اما درواقع بزاق شما باعث خشک شدن لب‌هایتان می‌شود.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

سعی کنید مرتبا از بالم لب (ترجیحاً طعم‌دار) استفاده کنید و مطمئن شوید که لب‌هایتان را لیس نمی‌زنید. علاوه بر بالم لب می‌توانید از روغن‌هایی مانند روغن نارگیل برای نرم کردن و آب‌رسانی به لب‌هایتان استفاده کنید.

۱۴. استفاده از براش‌های میکاپ کثیف

به راش‌های آرایشی درست مانند روکش‌های بالشتان، نیاز دارند که مرتبا تمیز شده و شسته شوند. نشستن به راش‌های آرایشی منجر به تجمع باکتری‌ها در آن‌ها شده و باعث آسیب رساندن به پوستتان و حتی ایجاد جوش می‌شود و سایر مشکلات پوستی می‌شود.

چگونه این عادت را ترک کنیم؟

اگر به آرایش کردن عادت دارید، حتماً یادتان باشد که حداقل هفته‌ای یک‌بار به راش‌های آرایشی‌تان را تمیز کنید و بشویید. برای این کار هم می‌توانید از تمیزکننده‌های مخصوص و هم می‌توانید از آب ولرم و صابون استفاده کنید.

سخن پایانی

اکنون با برخی از عادت‌های اشتباه که می‌توانند به زیبایی شما آسیب برسانند آشنا شده‌اید. ممکن است ترک کردن این عادت‌ها کمی سخت باشد؛ اما مطمئن باشید ارزشش را دارد زیرا درنهایت پوست، مو و ناخنی زیبا و سالم خواهید داشت.
ممنون که تا پایان همراه کالازم بودید. لطفاً نظرات و تجربیاتتان را با ما به اشتراک بگذارید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --