تاریخ امروز :آبان 2, 1400

چگونه صدای خود را کلفت کنیم؟

چگونه صدای خود را کلفت و دورگه کنیم

خواندن این محتوا برای شما


صدایی دلنشین، رویایی برای همه

صدای بدون خش و ملایم برای همه ی ما خواسته ای رویایی بوده و همیشه برای دستیابی به این مهم دست به کارهای مختلفی زده ایم. از تنظیم خورد و خوراک گرفته تا در نهایت عمل جراحی تار های صوتی، مجموعه اقداماتی است که افراد امروزه برای داشتن صدای ایده آل انجام می دهند.
در این بین عده ای با داشتن صدایی زیر و نازک، دائم در تلاطم داشتن صدایی مردانه و با صلابت هستند. شاید آن هایی که با توجه به سن قابل توجه خود، صدایی کودکانه دارند، معضلات داشتن اینگونه صداها را بهتر درک کنند.
اگر دارای صدای نازک هستید کافیست فقط یکبار تلفن را بردارید و به شما بگویند: لطفا گوشی را به بزرگ ترتان بدهید! همین جمله افاقه می کند تا سودای شب و روزتان بشود “ کلفت کردن صدا
افراد دارای صدای زیر و نازک اگر اندکی بر سر این موضوع حساس باشند، قطعا با مشکل عدم اعتماد به نفس روبرو خواهند بود و همین مشکل روانی می تواند به شدت روی عملکرد روزانه ی آن ها اثر بگذارد.
گاهی دیده شده است که این مشکل در افراد به شبحی ترسناک تبدیل می شود و برای رهایی از چنگال های این شبح دست به اقدامات خطرناکی می زنند که در نهایت آسیب های جبران ناپذیری به همراه دارند. کافیست که در جامعه عده ای از افراد دارای مشکلی باشند که اعصاب و روان آن ها را تضعیف کند، آنگاه سر و کله ی افراد سودجو پیدا خواهد شد. در موضوع کلفت کردن صدا که در بعضی افراد می توان با تجویز یکسری تمرینات ساده به مقدار زیادی این مشکل را مرتفع کرد، افراد سودجو و نا متخصص دستور به جراحی تار های صوتی و حنجره می دهند؛ تا افراد دارای این مشکل به راحتی زیر تیغ تیز جراحان بروند.

 

کلفت کردن صدا

کلفت کردن صدا

روش های کلفت کردن صدا

شاید برایتان جالب باشد که بدانید صدای ما از جانب مغز تولید می شود. مغز با استناد و آنالیز صدا های شنیده شده در حافظه ی شنیداری، دستور به تولید آواها می دهد. پس می توان گفت اولین گام در جهت کلفت کردن صدا، پرورش گوش ها قوی و توانمند می باشد.
پروسه ی توانمند سازی گوش ها برای کلفت کردن صدا، یک روند طولانی دارد که با استمرار در انجام تمرینات آن حاصل می شود. در این زمینه کاری که باید انجام دهید، دقت به نت های موسیقی و تمرکز به طریقه ی ادای آواهایی که می شنویم، می باشد. اینگونه تمرینات باعث افزایش سطح هوشیاری شنوایی ما می شود، از این رو می توانیم به راحتی واج ها را از هم متمایز کرده و با دسته بندی مجزا، آن ها را در حافظه ی صدایی خود ذخیره کنیم.
در برهه های متفاوت، بروز بیماری یا حساسیت ها مختلف باعث دورگه شدن صدا در ما می شوند. نکته ی جالب این است که پس از بهبودی باز هم برای مدتی صدای ما خش دار خواهد بود و این دقیقا فرآیند حافظه ی صدایی می باشد.
گام دوم در روش های کلفت کردن صدا، توانمند سازی حنجره است. افراد دارای صدای نازک به علت تحقیر و تمسخر شدن کمتر به صحبت با اطرافیان خود می پردازند و همین عامل باعث می شود تا حنجره ی آن ها به همان حالت ضعیف و کم توان باقی بماند.
روش درمان این مشکل بلند خوانی است. بهترین کار این است که روزانه دقایقی را اختصاص دهیم به ایستادن جلوی آینه و با لحنی حماسی و محکم مطالبی را بیان کنیم. تقلید از گفتار اخبار گویان می تواند موثر باشد، زیرا گویندگان خبر کلمات را محکم و با اقتدار بیان می کنند.
اگر در شروع کار با مشکل کمبود دامنه ی لغات مواجه هستید می توانید از کتاب ها یا مطالب مکتوب استفاده کنید و با قرائت آن ها با صدای بلند و لحن مقتدرانه، حنجره ی خود را به عملکرد در سطوح بالا عادت دهید.

 

آموزش و روش کلفت کردن صدا

آموزش و روش کلفت کردن صدا

مورد دیگری که می بایست به آن توجه کنید، شیوه ی نفس کشیدن است. برای کلفت کردن صدا لازم است که شما تنفس دیافراگمی داشته باشید.
غالب افراد دارای صدای نازک و زیر، از ناحیه ی سینه نفس می کشند. اینطور تنفس به گلو و حنجره فشار می آورد و مانع از ایجاد صدایی بم و با صلابت می شود. از طرفی هم در مدت زمان طولانی از صحبت کردن خسته خواهید شد زیرا این مدل تنفس به صدا فشار می آورد و زود شما را از نفس می اندازد.
برای اینکه متوجه شوید که تنفس شما دیافراگمی است یا سینه ای، کافیست یک نفس عمیق بکشید؛ اگر شانه ها و قفسه سینه تان به مقدار قابل توجهی بالا آمدند، شما تنفس تان از ناحیه ی سینه می باشد.
نکته ی حائز اهمیت دیگر در کلفت کردن صدا، تنظیم تغذیه می باشد. وجود مقدار کافی آب در بدن برای صحبت کردن صحیح لازم است. زیرا آب کافی موجب می شود تا بزاق دهان شما هم به اندازه باشد و در نتیجه زبان شما بهتر در کامتان بچرخد.
حرکت زبان در دهان امری تعیین کننده در ادای کلمات می باشد. استفاده از مواد غذایی که موجب کاهش بزاق دهان می شوند موجب کاهش عملکرد صحیح زبان خواهند شد. پس علاوه بر کنترل تغذیه، نوشیدن متناوب آب هم تاثیر بسزایی خواهد داشت.

 

نکات موثر در کلفت کردن صدا

نکات موثر در کلفت کردن صدا

نکته ی پایانی در کلفت کردن صدا، عملکرد های روانی خواهد بود. همانطور که پیشتر گفته شد افراد دارای صدای نازک و زیر معمولا به علت نارضایتی از صدای خود و همچنین تمسخر اطرافیان، انزوا طلب و گوشه گی می شوند.
همین امر باعث می شود که موقع صحبت، ترس در سراسر لحن و صدای آن ها موج بزند. تمرین روی افزایش روحیه ی اجتماعی و شکستن فوبی صحبت در اجتماع نقش موثر و به سزایی در کلفت کردن صدا دارد.
یک شخص با صدای نازک و کودکانه می بایست بر این باور برسد که صدای او به گونه ای نیست که خود را از صحبت و مکالمه ی با اجتماع منع کند.
امید است که با روحیه ای پر صلابت و انجام متمادی تمارین ذکر شده، صدایی بم و پرصلابت داشته باشید.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: خروپف ، راه و روش سریع درمان و رهایی از این صدای مزاحم | مجله کالازم

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --