تاریخ امروز :آبان 2, 1400

چگونه از گرمازدگی جلو گیری کنیم؟؟

چگونه میتوان از گرمازدگی جلو گیری کنیم؟؟

راه های پیشگیری از گرمازدگی !!

گرمازدگی موقعیتی حادّ و تهدید کننده برای بدنه انسان است،  که در این حالت سیستم تنظیم کننده دمای بدن ، به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم یا تولید بیش از حدّ گرما در بدن و یا وجود هر دو حالت ،  بدن از کار می افتد ( گرمازدگی ) .   درحالت گرمازدگی ، بدن انسان نمی تواند گرمای اضافی خود را دفع کند، در نتیجه دمای بدن خیلی افزایش می یابد که در موجب می تواند اندام های اصلی بدن را تخریب کند..

اثرات گرمازدگی بر بدن چیست ؟؟

گرمازدگی خطری برای فرد ندارد و کشنده نیست، مگر اینکه در درمان گرمازدگی توجه کافی نباشند، و سهل انگاری شود ، و به طور کامل و سر موقع درمان نشود. و اگر بطور ناگهانی مکانیسم خنک کننده بدن از کار بیفتد، دمای مرکزی بدن آنچنان افزایش می یابد که می تواند در کمتر از نیم ساعت منجر به مرگ فرد شود..
بعضی از افراد چند هفته بعد از گرمازدگی  فوت می کنند، که به دلیل نارسایی کلیه  یا قلب  است.بیش از 10 درصد افرادی که دچار این حالت می شوند، فوت می کنند.. گرمازدگی باعث از کار افتادن و خرابی دائمی بعضی اندام ها مثل کبد  می شود..
جلوگیری از گرمازدگی

جلوگیری از گرمازدگی

آیا میتوان از گرمازدگی جلو گیری کرد؟؟

برای جلوگیری از  گرمازدگی به توصیه های زیر عمل کنید :

 

1- برای جلوگیری از گرمازدگی ، وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید و همچنین قبل و بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید.قبل از اینکه کاملاً احساس تشنگی کنید، آب  بنوشید  (یعنی منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید) و هنگام نوشیدن آب  بیشتر از آن حدّی که فکر می کنید نیاز به آب دارید، آب و مایعات  بنوشید، مخصوصاً وقتی که خیلی عرق کرده اید..
2- برای جلوگیری از گرمازدگی ، موقعی از روز را که هوا خیلی گرم است (مثل سر ظهر و بعد از ظهر)  تا جایی که ممکن است، در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نیایید..
درمان گرمازدگی

درمان گرمازدگی

3-برای جلوگیری از گرمازدگی، قبل از فعالیت زیاد و ایستادن در معرض آفتاب، سعی کنید به هوای گرم تابستان عادت کنید. سیستم تنظیم دمای بدن شما هنگامی که به گرما عادت کرده باشد، بهتر عمل خود را انجام خواهد داد..
4- برای جلوگیری از گرمازدگی، اگر یک دونده ی استقامتی  یا یک دوچرخه سوار هستید و می دانید که مسابقات  شما در شرایط آب و هوایی گرم برگزار خواهد شد، بایستی قبل از شروع مسابقه، خود را با این شرایط وفق دهید ( یعنی در هوای گرم، تمرین کنید ). این عمل باعث می شود بدنتان به گرما عادت کند. و درمواقع انجام تمرین به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید. اگر اولین بار است که به شرایط آب و هوایی جدید رفته اید، تمرینات خیلی سنگین و سخت را انجام ندهید..
5- کمتر جلوی نور خورشید بایستید.!!
6- برای جلوگیری از گرمازدگی، وقتی جلوی آفتاب کار می کنید، روی سرتان کلاه بگذارید که بهتر است لبه دار باشد تا روی صورتتان سایه ایجاد کند . سر شما نسبت به گرما حساس است..
مقدار مناسب نوشیدن آب در روز
7- برای پیشگیری از گرما زدگی در هوای گرم لباس های گشاد ، نازک و رنگ روشن بپوشید. لباس کتان از همه بهتر است ، زیرا باعث می شود هوا به راحتی از آن عبور کند و عرق شما خشک شود..
8- در هوای گرم پنجره ها را باز کنید یا از یک سیستم سرمایشی، مثل: پنکه، کولر و فن استفاده کنید..
9- برای جلوگیری از گرمازدگی ، سعی کنید وعده های غذایی تان را سبک و به مقدار کم میل کنید..
10- برای جلوگیری از گرمازدگی، در آب و هوای گرم یا مرطوب فعالیت شدیدی انجام ندهید به خصوص اگر به این آب و هوا عادت ندارید..
11- اگر در هوای گرم ورزش می کنید، برای جلوگیری از گرمازدگی به ترتیب زیر آن ها را انجام دهید تا بدن شما به آب و هوا گرم عادت کند، :
  • ابتدا تمرینات کوتاه مدت انجام دهید و به تدریج و در طی دو هفته  آن را افزایش دهید. سعی کنید تمرینات شدید را صبح زود که هوا خنک است یا هنگام عصر انجام دهید..
  • هر نیم ساعت یک بار ، به مدت 5 تا 10 دقیقه در سایه استراحت کنید و اگر احساس خستگی کردید، سرعت ورزش خود را کاهش دهید..
12- در صورتیکه داروی مصرف می کنید، از پزشک خود سئوال کنید که آیا این دارو با تنظیم دمای بدن شما تداخل می کند یا خیر؟؟ اگر داروی مصرفی شما در تنظیم دمای بدنتان مداخله می کرد،  باید فعالیت بدنی تان را در هوای گرم کاهش دهید و به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید..
13- باید از علائم خطر گرمازدگی آگاه باشید تا هنگام بروز این علائم ، اقدامات لازم را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این علائم می توانند به تدریج و در طی چند روز یا اینکه بطور ناگهانی بعد از یک فعالیت شدید بروز شوند..
جلوگیری از گرمازدگی

جلوگیری از گرمازدگی

14- ادم ( آماس ) ناشی از گرما و عرق سوز شدن نشان می دهند که بدن شما تحت استرس ناشی از گرماست.در حالت ادم ناشی از گرما،رگ های خونی بدن گشاد شده و باعث می شوند مایعات زیر پوست بدن جمع شوند که در این صورت دست ها و پاها متورم می شوند. ممکن است ابتدا با احساس تنگ شدن انگشتر یا کفش ها متوجه این تورم شوید. در حالت عرق سوز، منافذ خروج عرق بسته می شوند و شما احساس خارش می کنید که معمولاً زیر لباس است. اگر لباس شما خیلی کلفت و گرم باشد ممکن است این حالت رخ دهد..
  • ادم و عرق سوز شدن خطرناک و مضر نیستند ، ولی نشان می دهند که باید برای پیشگیری از عوارض جدی گرمازدگی ، دمای بدنتان را کاهش دهید..

 

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنیم؟؟

بیماری گرمازدگی  یک فوریت پزشکی است. اگر شما یا هر فرد دیگری علائم زیر را که مربوط با گرمای هوا است، از خود نشان دهد، سریعا باید به پزشک مراجعه کند،:
– آشفتگی..
– خستگی بیش از حدّ..
-احساس سرگیجه..
– تب یا تهوع..
– درد شدید عضلات..
– تشنج یا بیهوش شدن..
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --