تاریخ امروز :آبان 2, 1400

آشنایی و آنچه باید درباره پارچه ساتن بدانید

پارچه ساتن

ساتن یک پارچه نرم و براق میباشد که اغلب برای لباس های فانتزی مورد استفاده قرار میگیرد.
الیاف این پارچه  میتواند انواع زیادی از پارچه هارا تشکیل دهد به طوری که تنوع آن از پارچه های استفاده شده در یک لباس عروس بیشتر است.
ساتن به بافت و نه منسوجات اشاره دارد و بیشتر پارچه هایی که به عنوان ساتن مشخص می شوند دارای یک پایان نرم و براق هستند که در هر جایی از کیسه های عصر تا اثاثه یا لوازم داخلی قابل مشاهده است.
نام ساتن از نوع و بافت پارچه نام گذاری شده است و بیشتر پارچه هایی که به عنوان ساتن مشخص می شوند دارای نرمی و براقیت خاصی میباشند که حتی در خیلی از لوازم خانه مورد استفاده قرار میگیرند.
درباره پارچه کتان

ساتن چیست؟

ساتن نوعی پارچه است که یکی از سه بافت اصلی نساجی میباشد و در امتداد بافتهای ساده و دوقلو قرار دارد .

 

ساتن به پارچه ای گفته میشود که براق ، نرم و الاستیک با قسمت های زیبایی میباشد. این پارچه با یک سطح نرم و درخشان از یک طرف مشخص می شود و از طرف دیگر یک سطح مات دارد. این نتیجه ای از تکنیک بافت ساتن میباشد و تغییرات زیادی در مورد آنچه که یک پارچه دارد ، وجود دارد.

قدمت تولید ساتن

قدمت ساتن به کشور چین و قرون وسطایی برمی گردد ، جایی که این پارچه انحصارا با ابریشم ساخته شده بوده است. این بافت در شهر بندر چوانو کوانژو که در عربی قرون وسطایی به نام زیتون نامیده شده است ، از این رو امروزه نام این پارچه ، ساتن میباشد. پارچه و تکنیک های بافندگی هر دو در امتداد جاده ابریشم منتقل شده و به طور گسترده در خاورمیانه تولید می شوند.
قدمت و تاریخچه پارچه ساتین

قدمت و تاریخچه پارچه ساتین

ایتالیا اولین کشور غربی بود که در قرن دوازدهم ساتن تولید کرد و در قرن چهاردهم در سراسر اروپا رواج یافت. شاید جالب باشد که بیشتر مبلمان در کاخ ورسای اثاثه یا لوازم داخلی آن از پارچه های رنگی ساتن میباشد.

نوع بافت ساتن

بافت ساتن با چهار یا چند نخ پشته بر روی یک نخ پیچیده ، یا برعکس مشخص می شود: چهار یا بیشتر نخ تار که روی یک نخ پشته می روند. در بافندگی ، نخ یا تار در قسمت ثابت نگه داشته می شود ، و نخ یا نخ های بافندگی در زیر و روی تارها بافته می شوند.

 

نوع بافت پارچه ساتن

نوع بافت پارچه ساتن

جنس ساتن و نوع های دیگر بافت آن

ساتن از الیاف بلند و مداوم بافته می شود و با طول رشته تشکیل می شود. در اصل  ساتن با استفاده از ابریشم ساخته می‌شده است ، که نخ طولانی و مداوم است که از پیله کرم ابریشم کشیده شده است. ساتن مدرن همچنین می تواند از پلی استر و ریون ساخته شود ، که هر دو برای ساختن رشته های بلند قابل تهیه هستند.
انواع مختلفی از پارچه های ساتن وجود دارد:
  • 4 مهار ساتن بافت . در بافت ساتن 4/1 ، نخ بافت بیش از سه نخ تار و سپس زیر یک می رود. این الاستیک بیشتر است و کشش بیشتری نسبت به یک بافت ساده دارد که در آن نخهای تار و پود با نسبت 1/1 از یکدیگر عبور می کنند.
  • 5 مهار ساتن بافت . این تقریباً برابر با 4 نوع بند است ، به جز نخ بافت بیش از چهار نخ پیچیده و سپس زیر یک.
  • 8 این انعطاف پذیرترین شکل ساتن است و برای دستیابی به این بافت ، نخ بافت بیش از هفت نخ تار و سپس زیر یک می رود.

 

روش و بافت و تولید پارچه ساتن

روش و بافت و تولید پارچه ساتن

ویژگی های ساتن

پارچه های ساتن از پارچه های ساده انعطاف پذیر تر هستند ،  ساتن به دلیل تزیینات درخشان و  زیبا معروف شده است. در ادامه از چند ویژگی این پارچه  آشنا شوید.
براقیت : پارچه های ساتن به دلیل سازماندهی نخ های تار و پود ، یک سمت پارچه را براق و نرم میکند.
ساتن احساس نرمی و مجلل بودن را میدهد.
با توجه به غلظت الیاف و ماندگاری پارچه ، از پارچه های ساتن یک پارچه نرم و سبک ایجاد می کند که آنها را برای لباس و پرده ها ایده آل می کند.
پارچه ساتن چیست

پارچه ساتن چیست

طول عمر بالا : از آنجا که ساتن از الیاف رشته های بلند استفاده می کند که به روشی بسیار محکم بافته می شوند ، ماده حاصل از بسیاری پارچه ها قوی تر است.
مقاوم در برابر چین و چروک : ساتن به راحتی مانند سایر پارچه ها چروک نمی شود اما نوع های ضخیم تر امکان چروک شدن را دارند.
با این حال ،ساتن همچنین دارای برخی از جنبه های جانبی از جمله موارد زیر است:
به راحتی شکل میگیرد : نخ ها را می توان به راحتی در یک بافت ساتن شکل داد ، ما این باعث نمی شود تا تنبلی پارچه ناپدید شود.
کار با آنها دشوار است : از آنجا که ساتن نرم و لغزنده است ، می تواند در فرآیند خیاطی دشوار باشد.

انواع مختلف ساتن

انواع مختلفی از پارچه ساتن وجود دارد بسته به الیافی که در بافت آنها مورد استفاده قرار میگیرد ، به همین دلیل نوع آنها متفاوت میباشد. در ادامه به چند نمونه از پارچه ساتن میپردازیم:
ساتن قدیمی . در ساتن قدیمی از نخ های ناهموار در بافندگی استفاده می‌شود و در 5 بند یا 8 بند بافته می شود.
ساتن بارونت . در این شکل از ساتن از نخ های ریون و پنبه استفاده می‌شود و بسیار درخشان است.
ساتن Charmeuse . از کلمه فرانسوی “charmer” ، این نوع ساتن بسیار سبک وزن میباشد و یک پارچه نرم است ، که دارای ویژگی های سنتی ساتن با یک روی براق و سمت دیگر مات میباشد.
پوشاک با پارچه ساتن

پوشاک با پارچه ساتن

ساتن دوشس . ساتن دوشس پارچه ای سنگین است. این سفت تر و درخشش کمتری نسبت به ساتن استاندارد دارد و معمولاً رنگهای جامد رنگی است و برای لباس مورد استفاده قرار میگیرد.
ماسالین . این نوع ساتن بسیار سبک است و درخشش بالایی دارد و معمولاً از جنس رزون یا ابریشم بافته می شوند.
پلی‌ساتین . این مخفف مختصری برای ساتن است که از نخ های پلی استر بافته شده است.
ساتن کفش . این ساتن پارچه ای با وزن متوسط ​​است که برای لوازم جانبی ، کفش و لباس مورد استفاده قرار می گیرد.
نوع های دیگری وجود دارد اما استفاده آنها برای لوازم خاصی میباشد.
تفاوت پارچه ساتن و ساتین

تفاوت پارچه ساتن و ساتین

تفاوت بین ساتن و ساتین چیست؟

ساتین پارچه ای است که با استفاده از الیاف کوتاه در الگوی بافت ساتن ساخته شده است. الیاف اصلی به جای الیاف مداوم طولانی مانند ابریشم ، الیاف کوتاه که به آنها الیاف رشته ای نیز گفته می شود. به عنوان مثال ، پنبه الیاف کوتاه ایجاد می کند که وقتی به همان روش ساتن بافته می شوند ، یک ساتن پنبه تشکیل می دهد.
پارچه ساتن

درباره ساخت و تولید پارچه ساتن

 

تفاوت بین ساتن و ابریشم چیست؟

ابریشم نام یک نوع نخ است و ساتن نام نوعی بافت پارچه می‌باشد. از این رو می توان از الیاف ابریشمی برای تشکیل ساتن مورد استفاده قرار داد ، الیاف ابریشمی را نیز می توان در الگوهای دیگر بافت. از طرف دیگر ساتن را می توان از هر نوع الیاف رشته های طولانی و نه فقط ابریشم تهیه کرد.

راهنمای مراقبت از ساتن

شستن و مراقبت از ساتن عمدتا به نوع ساتن نیز بستگی دارد. ساتن های ساخته شده از الیاف مصنوعی و ساتن های ساخته شده از پنبه را می توان در خانه شست.
در حالی که ساتن ابریشم باید شستشوی حساسی داشته و نکات مهمی را در نظر داشته باشید. هنگام شستن ساتن خود در خانه ، برخی دستورالعملهای مهم و کلی وجود دارد که باید آنهارا حتما انجام دهید:
با دست یا چرخش آهسته در آب سرد و با مواد شوینده ملایم ( بدون آنزیم ) بشویید.
توجه داشته باشید ساتن خشک یا ساتن خیس را آویزان نکنید ، زیرا ساتن می تواند به راحتی شکل خود را از دست بدهد ، بنابراین مورد را هیچ وقت انجام ندهید.
ساتن را در خشک کن هم قرار ندهید.
برای خشک کردن درست ساتن آنرا صاف بگذارید بر روی یک حوله تمیز تا خشک بشود.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --