تاریخ امروز :آبان 2, 1400

فشار خون علت و درمان فشار خون بالا و کاهش آن

فشار خون

22 ماده غذایی موثر و مفید در کاهش و کنترل فشار خون بالا

اگر مشکل فشار خون بالا دارید ، می تواند خطر ابتلا به موارد زیادی از جمله حمله قلبی ، سکته مغزی و مشکلات بینایی را در شما افزایش دهد. به همین دلیل درمان های طبیعی مانند راه رفتن و مدیتیشن و همچنین مراجعه به پزشک و درمان دارویی در کنترل فشار خون بسیار مهم می باشد. علاوه بر این رژیم غذایی شما نیز می تواند نقش مهمی در اینباره داشته باشد. در این مقاله 22 ماده غذایی عنوان شده است که می تواند به کاهش فشار خون در شما کمک نماید.
همچنین مصرف کم سدیم در هنگام مبارزه با فشار خون بسیار مهم است ، اما خوردن این غذاها نیز می تواند در کاهش فشار خون بسیار موثر باشد…

 

سبزیجات برای فشار خون

طبق مطالعات دانشکده پزشکی هاروارد ، بسیاری از سبزیجات برگ دار ، از جمله کلم پیچ و اسفناج ، حاوی پتاسیم و منیزیم هستند که از مواد معدنی اصلی برای کنترل فشار خون به حساب می آیند. این مواد مغذی بخش مهمی از یک رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از فشار خون بالا است. علاوه بر این ، یک رژیم غذایی غنی از پتاسیم به بدن کمک می کند تا آن را در دفع سدیم اضافی ، که می تواند فشار خون را افزایش دهد ، کارآمدتر کند و منیزیم نیز به جریان خون سالم کمک می نماید.

 

شیر بدون چربی

یک لیوان شیر یک وعده غنی از کلسیم و ویتامین D را ارائه می دهد و مواد مغذی موجود در آن سبب کاهش فشار خون به میزان 3 تا 10 درصد می شوند. این تعداد ممکن است چشمگیر به نظر نرسد ، اما می تواند به کاهش 15 درصدی خطر بیماری قلبی بدل شود. طبق مطالعات موسسه لینوس پائولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان ، یافته ها نشان می دهد که مصرف بالای کلسیم در رژیم غذایی ، با کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک مرتبط است.

 

کلم بروکلی و فشار خون

این سبزیجات چلیپایی منبع خوبی از مواد معدنی تنظیم کننده فشار خون ، از جمله منیزیم ، کلسیم و پتاسیم است. در حقیقت ، بسیاری از غذاهایی که سبب کاهش فشار خون می شوند حاوی مقادیر زیادی از این سه ماده معدنی می باشند. بر طبق مطالعه ای در فارماکولوژی ISRN ، اولین ارتباط سولفورافان ، ماده اصلی فعال در سبزیجات چلیپایی (از جمله کلم بروکلی و گل کلم) ، با یک مسیر متابولیکی خاص ، منجر به کاهش فشار خون می گردد. علاوه بر این ، جوانه های کلم بروکلی سرشار از ترکیباتی است که ممکن است به کاهش آسیب عروقی کمک نماید که قادر است در فشار خون بالا نقش داشته باشد.
درمان فشار خون

درمان فشار خون

آب چغندر

بر اساس مطالعه ای که در مجله Hypertension انجمن قلب آمریکا منتشر شده است ، افرادی که فشار خون بالا دارند و روزانه یک لیوان آب چغندر می نوشند ، فشار خون در آن ها حدود 10 میلی متر جیوه با کاهش مواجه شده است. ماده جادویی موجود در آب چغندر نیترات است که به اکسید نیتریک تبدیل می شود و سبب گسترش رگ های خونی شده و به جریان خون کمک می نماید. چغندر همچنین دارای چندین ماده مغذی ضروری دیگر مانند کلسیم ، آهن و پتاسیم است بنابراین برای قلب ، هضم و سلامتی شما نیز مفید خواهد بود.

روغن کنجد و سبوس برنج

در مطالعه ای که در ژورنال Clinical Lipidology منتشر شد ، مشخص شد که پخت و پز با ترکیبی از روغن کنجد و سبوس برنج باعث کاهش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون خفیف تا متوسط ​​می شود. محققان معتقدند که این اثر به دلیل اسیدهای چرب روغن ها و آنتی اکسیدان ها مانند کنجد ، سزامول ، سزامولین و اوریزانول می باشد.
درمان و تاثیر موز بر فشار خون

درمان و تاثیر موز بر فشار خون

موز

غذاهایی که فشار خون را کاهش می دهند معمولاً دارای مقدار زیادی پتاسیم و مواد مغذی مشابه هستند. بسیاری از مردم موز را به عنوان یک منبع غنی از پتاسیم تشخیص می دهند . با توجه به اینکه هر موز حاوی حدود 420 میلی گرم پتاسیم است ، اما در واقع بسیاری از سبزیجات دارای پتاسیم بیشتری نسبت به این میوه های محبوب هستند. به عنوان مثال یک فنجان لوبیای سفید پخته شده حاوی نزدیک به 1200 میلی گرم پتاسیم می باشد.
شکلات تلخ

شکلات تلخ

شکلات تلخ

غذاهایی که فشار خون بالا را در شما کنترل می کنند می توانند دارای طعمی عالی باشند. شکلات تلخ در بالای این لیست است و این ماده غذایی سرشار از آنتی اکسیدان هایی به نام فلاوانول می باشد که باعث رطوبت بیشتر رگ های خونی می شود و در مطالعات متعددی برای کاهش فشار خون و بهبود جریان خون در قلب موثر شناخته شده است. همچنین بهتر است آن را با بادام ترکیب کنید. یک مطالعه در ژورنال انجمن قلب نشان داد که این دو با هم ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهند. پس بنابراین روزانه مقداری شکلات تلخ را در میان وعده های خود جای دهید و مطمئن شوید که حداقل 70 درصد کاکائو در آن باشد.

 

تخم کتان

پاشیدن تخم کتان روی وعده های غذایی می تواند تأثیر زیادی در میزان فشار خون شما بگذارد. در مطالعه ای که در ژورنال فشار خون منتشر شده است ، شرکت کنندگان با فشار خون بالا و بیماری شریان محیطی روزانه 30 گرم بذر کتان آسیاب شده می خوردند. بعد از شش ماه ، فشار خون سیستولیک آنها (بالاترین عدد) به طور متوسط ​​15 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک آنها (پایین ترین عدد) 7 میلی متر جیوه کاهش یافت.

 

تاثیر لوبیا سفید در فشار خون

برای کاهش فشار خون ، لوبیا سفید حاوی سه ماده معدنی کلسیم ، منیزیم و پتاسیم می باشد. یک فنجان از آن حاوی 13 درصد کلسیم توصیه شده روزانه ، 30 درصد منیزیم روزانه و 24 درصد پتاسیم توصیه شده روزانه است. همچنین بررسی مطالعات انجام شده در مجله فشار خون نشان داد که نبض های غذایی (دانه های خشک گیاهانی مانند لوبیا و نخود) فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون بالا کاهش می دهد.
انار برای کاهش فشار خون

انار برای کاهش فشار خون

انار در درمان فشار خون

بررسی مطالعات انجام شده در تحقیقات فارماکولوژی نشان داد که نوشیدن آب انار باعث کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود. این شواهد نشان می دهد که قرار دادن این آب میوه در رژیم غذایی برای سلامت قلب بسیار موثر است. بنابراین ممکن است بخواهید آب پرتقال صبحگاهی خود را با یک فنجان و نیم از آب انار عوض کنید تا به سلامت قلب و مشکل فشار خون در شما کمک نماید.

 

بلغور جو دوسر

تحقیقات گسترده ای نشان داده است که خوردن بلغور جو دوسر می تواند فشار خون سیستولیک و دیاستولیک را کاهش دهد. همچنین یک مطالعه منتشر شده در مجله تغذیه بالینی اروپا نشان داد که خوردن بتاگلوکان (فیبر خاصی که در جو دوسر وجود دارد) به صورت روزانه سبب کاهش فشار خون در مردان و زنانی می شود که فشار خون بالا دارند. علاوه بر این، مصرف روزانه 5/5 گرم بتاگلوکان از جو دوسر به مدت شش هفته باعث کاهش فشار خون سیستولیک و دیاستولیک در افراد با فشار خون خفیف یا مرزی 5/7 و 5/5 واحد می شود. به علاوه ، این فیبر می تواند به شما در حفظ وزن بدن کمک کرده و از چاقی ، که یک عامل خطرناک برای فشار خون بالا می باشد جلوگیری نماید.

 

غذاهای تخمیر شده

طبق بررسی انجام شده ، خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک می تواند تأثیر مثبتی در کاهش فشار خون داشته باشد. شرکت کنندگان در این بررسی که تأثیر مطلوبی بر فشار خون خود مشاهده کردند ، بیش از هشت هفته به طور منظم چندین گونه باکتری پروبیوتیک را مصرف نمودند. به خاطر داشته باشید ، غذاهای تخمیر شده ممکن است  حاوی مقادیری نمک باشند و این احتمال وجود دارد که خوردن این غذاها نتیجه معکوس دهد و فشار خون شما را بالاتر ببرد.

 

عدس

عدس منبع خوبی از پروتئین و فیبر است. آن ها همچنین غذاهایی هستند که می توانند فشار خون را کاهش دهند که این به لطف وجود پتاسیم در آن ها است. در واقع 100 گرم عدس خرد شده قرمز بیشتر از موز پتاسیم دارد. علاوه بر این ، مشخص شده است که نبض های غذایی (که شامل عدس هستند) در کاهش فشار خون بسیار موثر واقع خواهند شد.

 

ماست

اگر طرفدار شیر بدون چربی نیستید ، ماست می تواند گزینه مناسبی برای تأمین نیازهای روزانه لبنی شما باشد و به جلوگیری یا کنترل فشار خون بالا کمک نماید. طبق گفته های انجمن قلب آمریکا ، زنانی که هفته ای حداقل پنج وعده ماست می خورند ، 20 درصد با کاهش خطر ابتلا به فشار خون بالا مواجه شده اند. همچنین بر طبق مطالعات دانشکده پزشکی هاروارد ، لبنیات حاوی کلسیم است که برای فشار خون ضروری بوده و این ماده معدنی به رگ های خونی کمک می کند تا در صورت لزوم منبسط شوند.
درمان فشار خون با تغذیه

درمان فشار خون با تغذیه

توت

فلاونوئیدها با کنترل فشار خون بالا ارتباط مستقیم دارند. به همین دلیل وجود زغال اخته ، توت سیاه و سایر توت ها برای افزودن به بلغور جو دوسر ، ماست یا اسموتی بسیار موثر است. یک مطالعه نشان داد افراد مبتلا به فشار خون که بیشترین میزان دریافت آنتی اکسیدان از توت را دارند ، این میوه خطر فشار خون بالا را 8 درصد در آن ها کاهش می دهد.

 

تاثیر سیر و گیاهان برای فشار خون

آیا کاری وجود دارد که سیر قادر به انجام آن نباشد؟ این سبزیجات که در طب سنتی ستوده می شوند ، با کاهش کلسترول مرتبط هستند و در واقع سیر یکی از غذاهایی است که فشار خون را در افراد کاهش می دهد. یک مطالعه در ژورنال کنترل فشار خون یکپارچه، نشان می دهد که سیر فشار خون را به میزان مشابهی نسبت به داروهای استاندارد فشار خون کاهش خواهد داد.

فشار خون و هندوانه

برخی تحقیقات در مورد عصاره هندوانه و فشار خون نشان می دهد که اسید آمینه سیترولین موجود در میوه قادر است به کنترل فشار خون بالا کمک نماید. همچنین یک مطالعه ، در مجله فشار خون آمریکا ، نشان داد کسانی که عصاره هندوانه مصرف می کنند ، فشار خون را به طور خاص در نواحی مچ پا و شریان های بازو کاهش می دهند. علاوه بر این، هندوانه از فشار خون در افراد دارای اضافه وزن، هم در حالت استراحت و هم در شرایط استرس می کاهد.
پسته برای درمان فشار خون بالا

پسته برای درمان فشار خون بالا

پسته

طبق تحقیقی که در Hypertension منتشر شده ، خوردن پسته به صورت روزانه می تواند سبب کاهش فشار خون شود. همچنین مطالعه دیگری در همین ژورنال نشان داد که خوردن پسته ، قادر است به دلیل تأثیر آن در سفت شدن رگ های خونی و ضربان قلب ، فشار خون را در زمان های پرتنش کاهش دهد.

 

کیوی

کیوی یکی دیگر از غذاهایی است که سبب کاهش فشار خون خواهد شد. در یک مطالعه ، محققان نحوه تاثیر کیوی را در مقایسه با سیب بررسی کردند. آنها دریافتند که خوردن روزانه سه کیوی در طول هشت هفته بیش از خوردن یک سیب در روز ، سبب کاهش فشار خون در افرادی می شود که مشکل فشار خون بالا دارند. علاوه بر این کیوی منبع عالی ویتامین C است که در سلامت بدن حائز اهمیت می باشد.

 

ماهی قزل آلا و امگا 3

یک تحقیق گسترده شامل متاآنالیز 70 آزمایش کنترل شده تصادفی ، نشان می دهد که مصرف ماهی هایی که دارای مقدار زیادی امگا 3 هستند می تواند به کاهش فشار خون کمک کند. ماهی های چرب ، مانند ماهی آزاد ، ماهی قزل آلا دریاچه، شاه ماهی ، ساردین و ماهی تن ، حاوی بیشترین مقدار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند و بنابراین بیشترین فایده را دارند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند حداقل دو بار در هفته ماهی حاوی امگا 3 مصرف نمایید.

 

دارچین

براساس تجزیه و تحلیل سه مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition ، این ادویه می تواند فشار خون را در کوتاه مدت کاهش دهد. محققان تأكید می كنند كه به دلیل محدود بودن تعداد مطالعات انجام شده در مورد دارچین ، هنوز زود است که نسبت به تاثیرات بلند مدت آن نتیجه گیری کرد. اما در این فاصله ، ریختن یک قطره دارچین را روی بلغور جو دوسر یا میوه امتحان کنید.

 

و در آخر روغن زیتون برای درمان فشار خون

روغن زیتون می تواند یکی از غذاهایی باشد که فشار خون را کاهش می دهد و مطالعات متعدد به اثرات کاهش دهنده فشار خون در آن اشاره دارد. در یک مقاله ، که در مجله تغذیه اروپا منتشر شد ، شرکت کنندگان هر روز یک عصاره برگ زیتون یا یک پلاسیبو ( دارونما ) مصرف می کردند. بعد از شش هفته ، فشار خون در گروه برگ زیتون نسبت به گروه پلاسیبو کمتر بود. همچنین پلی فنول های موجود در زیتون به دلیل مقابله با التهاب و کاهش فشار خون شناخته می شوند ، به همین دلیل روغن زیتون بخشی اصلی از رژیم های مدیترانه ای به حساب می آید.

در ادامه علت خونریزی بینی و جلوگیری از آن را بدانید

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --