تاریخ امروز :آبان 2, 1400

شپش سر نوزاد و کودک ، شناخت و دمان قطعی

شپش موي سر در کودکان ، شناخت و راههاي درمان قطعی

مشکل شپش سر در کودکان خردسال و خانواده های آنها بسیار شایع است. شپش سر هیچ ارتباطی با موهای کثیف ندارند و از راه تماس مستقیم انتقال می یابد.
شپش یک حشره با رنگ قهوه ای متمایل به زرد یا خاکستری به اندازه دانه توت فرنگی است و از خون موجود در پوست سر تغذیه می کند. شپش با تولید کردن ماده ای چسبناک می تواند محکم تخم های خود را به ساقه مو متصل کند.
شپش موی سر

شپش موی سر

شپش موي سر چيست ؟

شپش ها حشرات كوچك وبدون بالي هستند كه در ميان موي سر زندگي مي كنند وبراي تغذيه و زنده ماندن از كف سر تغذيه مي شوند. شپش مو مشکل شايعي در ميان انسان ها به خصوص كودكان است  و به سرعت و به راحتي منتشر مي شوند واز فردي به فرد ديگر انتقال پيدا مي كنند .
آلودگی به شپش سر بیشتر اوقات کودکان را درگیر می کند و معمولاً از انتقال مستقیم شپش از موی یک فرد به موی فرد دیگر ناشی می شود.  در واقع آلودگی به شپش سر نشانه عدم رعایت بهداشت فردی یا یک محیط زندگی ناپاک است و منبع عفونی باکتریایی یا ویروسی ندارد.
شپش در موی سر کودکان رشد می کند و از خون پوست سر آن ها تغذیه می کند. این به خودیه خود صدمه ای نمی زند ، اما می تواند باعث خارش پوست سر شما شود. شپش سر حدود 3 میلی متر طول دارد، تقریباً به اندازه یک دانه کنجد.
با یک مورد معمول شپش ، ممکن است حدود 30 شپش روی سر خود داشته باشید. اگر بیش از 1000 شپش داشته باشید امکان ابتلا به آلودگی شدید امکان پذیر است.
به تخم های شپش نیت نیز گفته می شود و اگر نیت دارید ، همیشه به این معنی نیست که مبتلا به شپش سر “فعال” هستید. همچنین بعد از تخم ریزی ، حتی اگر شپش از بین برود ، لکه ها می توانند به موهای شما بچسبند ولی در واقع  فقط در صورت یافتن شپش زنده و متحرک در پوست سر خود آلوده به شپش هستید.
هرکسی ممکن است به شپش مبتلا شود ، اما بیشتر در کودکان بین چهار تا 11 سال این عارضه دیده می شود. همچنین در دختران و در کودکانی که موهای بلندی دارند شپش سر شیوع بیشتری دارد.
داروهای بدون نسخه ای برای درمان شپش موی سر موجود است و می بایست دستورالعمل های درمانی را به دقت دنبال کنید تا پوست سر و موهای خود را از شر شپش و تخم آنها پاک نمایید. همپنین تعدادی از داروهای خانگی یا طبیعی نیز برای درمان آلودگی به شپش سر استفاده می شود، اما شواهد بالینی درباره اثربخشی آنها بسیار کم است.
شکل ظاهری شپش مو سر

شکل ظاهری شپش مو سر

شكل ظاهري آنها

اين موجودات به رنگ قهوه ايي متمايل به زرد يا گاهي خاكستري مي باشند و به اندازه دانه توت فرنگی هستند كه شپش ماده از خود ماده ای چسبنده توليد ميكند كه باعث چسبيدن تخم به ريشه مو مي شود كه خلاص شدن از شر اين حشرات كوچك با دردسرهاي زيادي همراه است البته اگر از راه اصولي و شيوه از بين بردن آن اگاهي نداشته باشيد!

چرخه زندگي و روند زندگي اين موجودات پر دردسر

شپش ها 8 تا 9 روز پس از تخم گذاری سر از تخم بیرون می آورند. زمان بیرون آمدن از تخم نابالغ بوده و(نیمف) نام دارند.
بعد گذشت ۹الی ۱۲روز نیمف به حشره بالغ تبدیل می گردد وعمر انها ۳تا۴هفته می باشد ،انها چندین بار در طول شبانه روز از کف سر خون می خورند وبه این شکل تغذیه می شوند و تا دو روز بعد از جدا شدن از کف سر نیز می توانند زنده بمانند!

اصلی ترین راههای ابتلا به این عارضه

شپش موی سر بر روی کف سر می خزد وقدرت وتوانایی پریدن یا پرواز کردن را ندارد و به طور معمول تماس مستقیم عامل اصلی برای انتقال است. شیوع الودگی در میان افراد یک خانواده، بین کودکان در مدرسه، مهد کودک وزمین بازی بیشتر می باشد.
روش های جلوگیری از ریزش مو

راههای انتقال شپش موی سر

انتقال غیر مستقیم الودگی خیلی نادر و کم است ولی می تواند از فردی به فرد دیگر به روش های زیر منتقل شود :
 • استفاده از کلاه و شال و روسری مشترک
 • برس وشانه مو
 • گیره و تل و یا هر گونه گل سر
 • هدفون
 • بالشت و متکا
 • ملحفه و حوله و یا روکش مبل وصندلی
 • نگهداری و وجود لباس ها همه باهم دریک محل. برای مثال در کلاسهای درس و مهد کودک کلاه وشال کودکان درکنار هم در جا لباسی اویزان شود.
قابل توجه می باشد که حیوانات خانگی از جمله سگ وگربه هیچ نقشی در انتقال الودگی و گسترش آن ندارند.
شپش سر کودکان

شپش سر کودکان

راه های جلوگیری از انتقال شپش موی سر 

جلوگیری از شیوع شپش  سر در کودکان در مراکز نگهداری از کودکان و مدارس دشوار است، زیرا تماس بسیار نزدیکی بین آن ها وجود دارد. همپنین احتمال انتقال غیرمستقیم از وسایل شخصی اندک است ولی با این حال ، برای کمک به جلوگیری از ابتلا به شپش سر ، می توانید به کودک خود یاد دهید لباس ها را به قلاب جداگانه  ای از سایر لباسهای کودکان آویزان کند و از به اشتراک گذاشتن شانه ، برس ، کلاه و روسری خودداری نماید. علاوه بر این روی تخت ها ، کاناپه ها یا بالشت هایی که با شخصی که به شپش موی سر آلوده شده تماس نداشته باشد یا دراز نکشد. همپنین نگرانی در مورد انتقال شپش دلیل خوبی برای جلوگیری از به اشتراک گذاشتن کلاه محافظ برای ورزش هایی مانند اسکیت و دوچرخه سوار است.

مشکلات شپش سر

اگر کودک ‌شما مبتلا به شپش سر شده و شروع به خاراندن سر خود کند می تواند باعث به وجود آوردن زخمی بر روی سرش شود که در این صورت امکان گسترش یک‌عفونت تازه بر اثر زخم کف سر محیا خواهد شد.
خارش سر در اثر شپش بلافاصله و به سرعت ایجاد نمی شود و در کودکان به درجه حساسیت آن ها بستگی دارد که در برخی عارضه شپش سر کودک هفته ها بعد از ابتلا‌ به این مشکل، خارش صورت می گیرد و در برخی زودتر.
همچنین در بعضی از کودکان وجود شپش در سر باعث به وجود آمدن برامدگی های قرمز رنگ کوچک می شود که در اثر نیش این حشرات است که اگر کودکان این جوش ها را بخارانند منجر به عفونت باکتریایی خواهد شد که جوش هایی قرمز رنگ و دارای سطحی ترک‌ خورده و ابدار هستند.

نشانه و علایم شپش سر

تخم‌ شپش اندکی به شوره سر شباهت دارد با این تفاوت که با شانه‌ زدن وتکان دادن سر از ریشه مو‌ جدا نمی شود. تخم ها چسبیده به ریشه مو و در نزدیکی کف سر قرار دارند که این منطقه بهترین محل برای زندگی انهاست چون درجه حرارت کف سر برای به عمل امدن تخم بسیار مفید می باشد.
در صورت داشتن شپش ممکن است هیچ علائمی نداشته باشید. غالباً ، تا زمانی که شپش یا لکه در موها دیده نشود ، مردم نمی دانند که به این عارضه مبتلا هستند. تشخیص شپش سر به دلیل جثه کوچک و رنگ آن دشوار است. نیت ها نیز سفید و به اندازه سر سوزن هستند و احتمالاً آنها را روی موهای کناری و پشت سر خود مشاهده خواهید کرد.
در صورت داشتن شپش ممکن است دچار خارش پوست سر شوید،  اما همه این مشکل را ندارند. علاوه بر خارش ، ممکن است برجستگی های کوچک و خارش دار در لبه پوست سر شما به خصوص در پشت گردن به وجود آید. سعی کنید پوست خود را دچار خراشیدگی نکنید ، زیرا ممکن است دچار زخم های پوستی شوید که می تواند آلوده شود.
داشتن این علائم همیشه به معنای ابتلا به شپش نیست. خارش پوست سر می تواند در اثر سایر موارد از جمله اگزما یا شوره ایجاد شود. برخی از افراد فقط با شنیدن وجود شپش در مدرسه یا جامعه احساس خارش می کنند. نیازی به شروع هیچ درمانی نیست مگر اینکه شپش زنده و متحرکی در پوست سر خود پیدا کنید.

علائم و نشانه های شایع آلودگی به شپش در سر کودک می تواند شامل موارد زیر باشد:

شایع ترین علامت آلودگی به شپش سر در کودک ، خارش در پوست سر ، گردن و گوش است. این یک واکنش آلرژیک به گزش شپش می باشد وقتی فردی برای اولین بار به شپش مبتلا می شود ، ممکن است چهار تا شش هفته پس از آلودگی ، در او این خارش ایجاد نگردد.
شپش ممکن است روی پوست سر قابل مشاهده باشد اما به سختی قابل تشخیص است زیرا جثه کوچکی دارد، از نور گریزان بوده و به سرعت حرکت می کند.
تخمهای شپش روی ساقه های مو می چسبند و دیدن تخم های آن ها ممکن است دشوار باشد، زیرا بسیار ابعاد کوچکی دارند اما می توان آنها را در اطراف گوش و خط موی گردن تشخیص داد.
زخم های پوست سر ، گردن و شانه ها خراش هایی به وجود می آورد که می تواند منجر به برجستگی های کوچک و قرمز شود و گاهی اوقات حتی آلودگی باکتریایی ایجاد نماید.
شپش سر

شپش سر

بررسی شپش سر کودکان

شاید بتوانید شپش سر را در موهای کودک خود مشاهده کنید ، به خصوص اگر آنها را در موهای پشت گردن و پشت گوش آنها ببینید. اما بهترین روش برای بررسی اینکه آیا شما یا فرزندتان شپش دارید استفاده از یک شانه مخصوص تشخیص شپش دندانه ریز است. اگر ترجیح می دهید از سایر روش های درمانی استفاده نکنید می توانید از این روش برای از بین بردن شپش سر بهره ببرید. زمانی که موهایتان خیس یا خشک است ، شانه زدن می تواند انجام شود. شانه زدن خشک با آماده سازی کمتری انجام می شود ، اما شانه زدن مرطوب دقیق تر است زیرا هر شپش وقتی خیس باشد بی حرکت خواهد ماند.
می توانید شانه تشخیص شپش سر را از داروخانه خریداری کنید. شانه ای ساخته شده از پلاستیک مرغوب و دارای دندانه هایی بین 0.2 تا 0.3 میلی متر از یکدیگر انتخاب کنید. همچنین به دنبال شانه فلزی نروید ، زیرا این موارد می توانند به موهای کودک آسیب بزنند. علاوه بر این از شانه های طراحی شده برای حذف نیت و تخم شپش برای بررسی شپش سر کودک استفاده نکنید. شکاف های موجود در این نوع شانه ها باریک تر است که می تواند منجر به این شود که شپش ها را به دام بیندازد تا آنها را نبینید.
شما باید دستورالعمل های مربوط به بسته بندی محصول یا کاتالوگ آن را که همراه با شانه تشخیص شما است ، دنبال کنید، اما معمولاً باید مراحل زیر را انجام داد…
 • اگر از شانه خیس استفاده می کنید ، باید موهای خود را به حالت عادی بشویید و سپس مقدار زیادی نرم کننده به موها بزنید و این کار را تا زمان اتمام شانه ادامه دهید.
 • چه شانه خیس باشد و چه خشک ، باید ابتدا موهای خود را صاف کرده و با استفاده از یک شانه نرم و دندانه پهن شانه بزنید.
 • سپس ، با استفاده از شانه مخصوص تشخیص ، بخشهایی از مو را شانه کرده و این کار را در کل سر انجام دهید. هنگام کشیدن شانه بر روی مو، درست از ریشه مو شروع کنید.
 • برای شانه زدن موهای مرطوب ، شانه را پس از هر بار کشیدن در مو از نظر شپش بررسی کنید و با شستشو یا پاک کردن شانه ، آنها را از بین ببرید. برای شانه زدن موهای خشک ، باید هنگام شانه زدن به دنبال شپش زنده باشید و هنگام بیرون آوردن شانه ، آن ها را از طریق انگشت شست خود به دام بیندازید.
 • شانه زدن موهایتان تا 20 دقیقه ممکن است طول بکشد ، اما این به طول و نوع موهای شما نیز بستگی دارد.
 • شما باید تمام اعضای خانواده خود را از نظر شپش سر مورد بررسی قرار دهید.
درمان شپش سر کودکان

درمان شپش سر کودکان

روش درمان شپش سر کودکان

در صورت مشکوک بودن به آلودگی شپش سر کودک خود ، قبل از شروع درمان به پزشک مراجعه کنید. مطالعات نشان می دهد بسیاری از کودکان در صورت ابتلا به شپش سر فعال ، با داروهای بدون نسخه یا داروهای خانگی تحت درمان شپش قرار گرفته اند.
در ادامه درمان و راه های خانگی و سنتی ای وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از سرکه نعنا، سس مایونز، پیاز و اسپند از جمله این موارد به شمار می آیند که زمان زیادی طول می کشد تا نتیجه حاصل شود. همچنین احتمال اینکه با این روش ها شپش سر کامل درمان نشود وجود دارد و استفاده از این روش ها می تواند برای کودکان خسته کننده و مشکل نیز باشد.
کامل ترین وسریع ترین روش برای از بین بردن شپش سر کودکان استفاده از شامپو‌ است که در داروخانه ها موجود می باشد. این شامپو به دو شکل وجود دارد یک شامپو برای کودکان زیر دو سال و یک مدل نیز برای کودکان بالای دوسال و تمام سنین که بنا بر سن کودک خود میتوانید آن را تهیه واستفاده نمایید.

طریقه مصرف شامپو بعد از شستن کامل مو

با شامپوی مخصوصی که در پاراگراف قبل بیان شد مو را کامل ابکشی کرده و سپس بعد از ابکشی کامل، موها را کاملا به روغن نارگیل اغشته کرده و با شانه ای که داخل جعبه شامپو وجود دارد (شانه با دندانه های خیلی ریز) قسمتی از مو ‌را از ریشه به ساقه شانه می کشیم. سپس همان قسمت را با اتوی مو‌ی کاملا داغ از ریشه به ساقه اتو میکشیم. بدین ترتیب این کار را ادامه میدهیم تا همه قسمتهای سر کاملا اتو و شانه شود تا انجایی که تخم شپش ها از کف سر جدا شده و با  شانه زدن از مو خارج گردد.
تمام این مراحل را ۲هفته بعد مجددا به همین شکل ادامه میدهیم و می بایست همه مراحل تکرار شود و دوره درمان را کامل نمایید.توجه نمایید که با یک بار استفاده از شامپو نتیجه حاصل نمی شود و احتمال اینکه تخم شپش کامل از بین نرفته باشد وجود دارد و می توانند مجددا شروع به تخم ریزی نموده ۱۴ روز بعد مشکل شپش سر تکرار شود.
بعد انجام دادن این مراحل تمامی ملحفه ها و البسه هایی که در مدت ابتلا به این عارضه استفاده کردید کامل شسته شده و با بخار گرم تخم ها را از بین ببرید و می توانید باشستن و بعد اتو کشی کامل اینکار را انجام دهید .

لوسیون ها و اسپری های دارویی

برخی پزشکان برای درمان شپش سر کودکان ممکن است استفاده از لوسیون ها و اسپری های دارویی را توصیه کنند. این اقلام شپش را در انواع موها از بین می برند و می توانید آنها را از داروخانه ها خریداری نمایید.
شپش سر باید ظرف یک روز بمیرد. برخی از لوسیون ها و اسپری ها با شانه نیز برای از بین بردن شپش و تخم هایشان همراه هستند.
این نوع از درمان نیز برای از بین بردن شپش هایی که تازه از تخم خارج شده اند ، باید بعد از یک هفته تکرار شود.
شپش سر دختر و پسر

شپش سر دختر و پسر

چند کار مهم که نباید انجام شود

 پس از استفاده از درمان های پوست سر از سشوار استفاده نکنید;  برخی از درمان های شپش از مواد قابل اشتعال استفاده می کنند و می توانند آتش بگیرند. همچنین از اسپری های سموم دفع آفات استفاده نکنید چون  این ها می توانند مضر واقع شوند.
برای درمان شپش موی سر از روغن هایی مانند  روغن درخت چای استفاده نکنید; آنها می توانند باعث واکنش های آلرژیک پوستی شوند و توسط سازمان غذا و دارو تأیید نشده اند. همچنین هرگز از مواد شیمیایی قابل اشتعال مانند بنزین یا نفت سفید برای درمان این عارضه نباید استفاده کرد.
علاوه بر این برخی از درمان ها برای شپش سر توصیه نمی شوند زیرا بعید به نظر می رسد که موثر باشند. به عنوان مثال:
 • محصولات حاوی پرمترین
 • “مواد دافع” شپش
 • شانه های برقی برای شپش
 • درمان های روغن و گیاهان مانند روغن درخت چای ، روغن اکالیپتوس و گیاهان دارویی روغن اسطوخودوس

 

با نظرات خود به ما انرژی دهید 🙂
راه های درمان شوره سر
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --