تاریخ امروز :آبان 2, 1400

سکسکه نوزاد و متوقف کردن آن

سکسکه چیزی است که می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد. در بزرگسالی ، ممکن است ما سکسکه را به عنوان یک مشکل جزئی ببینیم و برای خلاص شدن از شر آن مقداری آب بنوشیم ، و سپس به روز خود ادامه دهیم.
سکسکه اگرچه برای بزرگسالان و کودکان آزار دهنده است اما معمولاً یک تجربه کوتاه مدت برای نوزادان است که فقط چند دقیقه طول می کشد. نوزادان نیز به طور معمول با سکسکه اذیت نمی شوند. گرچه سکسکه نوزادان جای نگرانی نیست اما ممکن است بتوان از بروز آنها جلوگیری کرد و حتی در صورت بروز آنرا متوقف کرد.
رفع و درمان سکسکه نوزاد

رفع و درمان سکسکه نوزاد

چه عواملی باعث سکسکه نوزاد می شود؟

سکسکه در نوزادان اتفاقی است که حتی خیلی زودتر و قبل از تولد کودک شما شروع می شود . رفلکس سکسکه در نوزادان بسیار قوی است . که حتی می تواند تا 2.5% از وقت نوزاد تازه متولد شده را شامل شود . سپس ، با خارج شدن از مرحله نوزادی ، سکسکه ها نیز کاهش می یابد.
سکسکه یک عمل انعکاسی است ، یعنی ما نمی توانیم جلوی وقوع آن را بگیریم یا آن را کنترل کنیم ، درست مثل عطسه یا سرفه. تصور می شود عوامل محرک مختلفی باعث سکسکه می شوند – هوای اضافی در معده ، تحریک مری ، استرس و موارد دیگر – اما دلیل مشخصی برای وقوع سکسکه شناخته نشده است.
سکسکه در حقیقت توسط عصبی ایجاد می شود که مغز را به دیافراگم متصل می کند و می تواند توسط بسیاری از چیزهای مختلف مانند خوردن زیاد یا خیلی سریع یا حتی در زمان اشتباه بلعیده شود.
به طور معمول وقتی نفس می کشید ، هوا را به داخل ریه ها می کشید و سپس دیافراگم شما شل می شود تا اجازه دهید هوا از طریق دهان شما خارج شود. با این حال ، وقتی سکسکه می کنید ، اسپاسم دیافراگم و هوایی که می خواهید آن را مکش کنید ، در برابر تارهای صوتی بسته شما گیر می کند ، که باعث می شود صدای متمایز “hic” وجود داشته باشد.
علیرغم این واقعیت که سکسکه با تنفس ارتباط تنگاتنگی دارد ، مطالعات نشان داده است که تنفس و سکسکه ارتباط برقرار نمی کنند و به نظر می رسد این دو مکانیسم جداگانه در بدن هستند. یعنی اگر به هوای بیشتری احتیاج دارید بدن باعث سکسکه شدن شما نمی شود.
این روند ممکن است به خصوص برای نوزادان خطرناک به نظر برسد ، اما مطالعات نشان می دهد که حملات معمولی سکسکه باعث تغییرات قابل توجهی در ضربان تنفس ، ضربان قلب یا اشباع اکسیژن در نوزادان سالم نمی شود.
سکسکه نوزادان معمولاً بی ضرر است
بهترین روش درمان سکسکه نوزاد

بهترین روش درمان سکسکه نوزاد

چگونه می توان از سکسکه نوزادان خلاص شد

به طور کلی سکسکه گاه به گاه برای کودک خطرناک نیست. آنها می توانند هر از چند گاهی در نوزاد شما بروز کرده و خود به خود برطرف شوند.
بهبود سکسکه در نوزاد به هیچ اقدامی احتیاج ندارد ، اما چند نکته وجود دارد که می توانید سعی کنید به محض شروع سکسکه کودک شما را متوقف کند.
پشت کودک خود را مالش دهید. سعی کنید کمر کودک خود را با حرکت دورانی مالش دهید تا به آزاد شدن هوای اضافی کمک کرده و سکسکه را متوقف کند.
کودک را وادار به آروغ زدن نمایید . اگر کودک شما در حین تغذیه شروع به سکسکه کرد ، تغذیه را متوقف کرده و کاری کنید که کودک آروغ بزند تا به شما کمک کند تا هوای اضافی را آزاد کند.
برنامه غذایی نوزاد
موقعیت کودک خود را تغییر دهید. خوب است که سعی کنید کودک خود را به حالت درازکش دربیاورید و یا بسته به جایی که در هنگام شروع سکسکه احساس می کنید ، او را در حالت نشسته قرار دهید. تغییر موقعیت همیشه مانع سکسکه کودک نمی شود اما ارزش امتحان کردن را دارد.
به کودک پستانک بدهید. حرکت مکیدن پستانک می تواند به تسکین سکسکه در نوزاد کرده و اسپاسم های دیافراگم را کاهش دهد.
برخی از درمان های خانگی که ممکن است برای بزرگسالان و کودکان بزرگتر مفید باشد ، بسیار برای نوزادان خطرناک باشد . هیچگاه بر روی آنها امتحان نکنید که از جمله آنها زیرو رو نگه داشتن نوزاد ، ترساندن ، وادار کردن کودک به حفظ نفس خود است .
رفع بی خوابی نوزاد

برای سکسکه نوزاد چه موقع باید با دکتر خود تماس بگیرید؟

اگر مشاهده كردید كه به نظر می رسد كودك شما مرتباً سكوت می كند و سكسه در آن باعث درد كودك شما می شود یا پس از شیر خوردن با استفراغ همراه است ، بهتر است با پزشك مشورت كنید. کودک شما ممکن است دچار رفلاکس اسید یا حساسیت های گوارشی شود.
در برخی موارد ، سکسکه می تواند ناشی از GERD یا رفلاکس اسید باشد. به خصوص اگر سکسکه نوزاد شما با استفراغ همراه است ، بهتر است کودک  خود را توسط پزشک معاینه کند تا هرگونه بیماری زمینه ای را که می تواند باعث سکسکه شود را رد کند.
اگر به نظر می رسد سکسکه در نوزاد شما در تنفس او اختلال ایجاد کند یا کودک شما کبود شود ، با شماره 911 تماس بگیرید و فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. رفلاکس در نوزادان و اینکه اگر کودک شما از شیر خشک تغذیه می کند چه کاری باید انجام دهید
متوقف کردن سکسکه نوزاد

متوقف کردن سکسکه نوزاد

چگونه از سکسکه نوزاد جلوگیری کنیم؟

اگرچه آنها به طور معمول بی خطر هستند ، اما روشهایی وجود دارد که والدین می توانند از بروز سکسکه در نوزادان جلوگیری کنند. به زمان وقوع سکسکه کودک خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال ، اگر این موارد فقط بعد از شیر دادن کودک شما اتفاق می افتد یا وقتی او را در موقعیت خاصی قرار می دهید ، می توانید سکسکه را تحریک کنید و می توانید نحوه و زمان تغذیه کودک یا موقعیت او را تنظیم کنید.
اگر کودک شما در سکسکه اغلب اوقات احساس سوزش می کند یا به نظر ناراحت کننده است ، می توانید با کمک برخی از راه حل های زیر از بروز سکسکه جلوگیری کنید.
زمان و مقدار تغذیه را تنظیم کنید. برخی تحقیقات نشان می دهد که  تغذیه بیش از حد کودک یا تغذیه سریع می تواند منجر به سکسکه شود. چه نوزاد شما از شیر مادر تغذیه کند و چه از شیشه شیر ، ممکن است لازم باشد که برای جلوگیری از آن ، مقدار تغذیه کودک خود را تنظیم کنید. مقادیر کمتری را مرتباً به او بدهید تا ببینید آیا برای کودک شما تفاوتی ایجاد می کند یا خیر.
کاری کنید کودک به خوبی آروغ بزند . سکسکه می تواند در اثر ورود حباب های اضافی هوا که هنگام خوردن شیر ایجاد شود. آروغ زدن می تواند به پاکسازی حباب های گازی که منجر به وقفه می شود ، کمک کند.
بطری کودک خود را بررسی کنید. اگر سکسکه معضل اساسی برای کودک شما است ، مشکل میتواند از بطری کودک شما باشد. برخی از طرح های بطری هوا را بیشتر از سایرین در هنگام تغذیه به معده نوزاد شما وارد کند . مارک ها یا انواع مختلفی را امتحان کنید که می توانند هوای محبوس شده در بطری را کاهش دهند.

 

سخن آخر

سکسکه عملکردی از بدن است که قبل از تولد نوزاد شروع می شود. نظریه های زیادی درمورد اینکه بدن ما سکسکه می کند وجود دارد ، اما هنوز هیچ یک اثبات نشده است.
به طور کلی ، سکسکه در نوزادان ، به ویژه نوزادان بسیار طبیعی است و با بزرگتر شدن کودک شما کاهش می یابد. اگر کودک شما دچار سکسکه است که به نظر می رسد باعث درد یا ناراحتی وی شده است یا علائم دیگری با سکسکه دارد ، مانند استفراغ ، بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که هیچ مشکل جدی در ایجاد سکسکه وجود ندارد. .
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --