تاریخ امروز :شهریور 30, 1400

سوختگی کودک ، انواع درمان سوختگی کودکان و مراقبت از آن در خانه

سوختگی کودک

انواع ، علت ها و روش های درمانی

 

یک نوزاد تازه متولد شده بعد از گذشت چند ماه به کودکی مستقل تر و فعال تر تبدیل می شود. این موضوع می تواند برای والدین تسکین دهنده و خوشحال کننده باشد ، اما این رشد جنبه های منفی نیز دارد و سبب افزایش احتمال وقوع حوادث نیز خواهد شد.
مهم نیست که چقدر از کودک خود مراقبت می کنید ، مطمئناً او در برخی از مکان ها آسیب فیزیکی می بیند. چنین صدماتی در نتیجه کنجکاوی ذاتی او و میل به کشف دنیای اطراف حاصل می شود. نتیجه ممکن است به سادگی زمین خوردن و مقداری کبودی ، یا چیزی جدی تر مانند سوختگی کودک باشد.
سوختگی در اثر تماس پوست کودک با ماده ای با درجه حرارت بالا اتفاق می افتد. کودک شما به طور فزاینده ای مستعد سوختگی است ، زیرا پوست او هنوز لطیف است و به سختی پوست بزرگسالان نیست. بنابراین ، اگر اجسامی در تماس با پوست کودک شما باشند ، درجه حرارت مناسب شما ممکن است باعث سوختگی کودک شود. لذا لازم است که در این مقاله نگاهی عمیق تر به انواع ، علت ها و روش های درمان سوختگی کودک داشته باشیم.
سوختگی کودکان

سوختگی کودکان

عمده دلایل سوختگی کودک

 

چند مورد عمده در سوختگی کودک وجود دارد که برخی از آن ها در زیر عنوان شده است:

  • سوختگی مرطوب در کودکان بیشتر دیده می شود ، زیرا دلایلی مانند نوشیدن فنجان های قهوه ، مایعات داغ ، بخار یا حتی سوختن با آب گرم می توانند سبب سوختگی در آن ها شوند.
  • اگر کودک بیش از حد به اجسام گرم مانند شومینه یا فرها نزدیک شود ، سوختگی خشک رخ خواهد داد.
  • سوختگی های شیمیایی در مورد کودکان نیز می تواند رخ دهد، زیرا ممکن است به دلیل بلع مواد شیمیایی توسط کودک مانند پاک کننده ها ، باتری های ساعت یا ریختن سفید کننده روی پوست ایجاد شود.
  • سوختگی های الكتریكی می توانند در نتیجه تماس كودك با اشیا دارای الکتریسیته مانند سوكت های دوشاخه یا سیم ها ایجاد شوند.
  • همچنین قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب نیز می تواند سبب سوختگی در کودکان گردد.

انواع سوختگی ها در کودک

سوختگی را بسته به درجه و میزان تأثیر آن در منطقه تماس می توان به سه نوع تقسیم کرد:

 

1. سوختگی درجه یک

این نوع سوختگی خفیف ترین نوع آن است و بیشتر در مورد کودکان اتفاق می افتد و در آن به دلیل تحریک عصب های زیر پوست، پوست مایل به قرمز و گاهی کمی متورم به نظر می رسد. در این نوع سوختگی فقط لایه خارجی پوست آسیب می بیند و ممکن است حتی یک آفتاب سوختگی ساده باشد.

 

3. سوختگی درجه دو

سوختگی درجه دو نسبت به سوختگی درجه یک جدی تر است ، زیرا لایه های زیر اپیدرم نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. تاول و تورم در این نوع سوختگی کودک شایع است و این تجربه برای آن ها بسیار دردناک می باشد.

 

4. سوختگی درجه سه

جدی ترین نوع سوختگی نوع درجه سه آن است که درجه حرارت بالا منجر به آسیب دیدگی بسیار عمیق در زیر پوست شده و بسیاری از لایه ها را تحت تأثیر قرار خواهد داد. این سوختگی به عنوان یک مورد اورژانسی طبقه بندی می شود و نیاز به رسیدگی فوری متخصصان پزشکی دارد.
درمان سوختگی کودک و کودکان

درمان سوختگی کودک و کودکان

نحوه درمان سوختگی در کودکان

مهمترین مرحله در درمان سوختگی کودک شما این است که او را در سریع ترین زمان از منبع گرما جدا کنید. در صورتی که سوختگی به دلیل آتش گرفتن قسمت هایی از لباس کودک است ، او را در پتو بپیچانید یا با بدن خود او را احاطه کنید و برای خاموش شدن شعله های آتش روی زمین بغلتانید. در صورت سوختگی شیمیایی ، باید اطمینان حاصل کنید که ماده شیمیایی قبل از بیرون آوردن هرگونه لباس کاملاً از بدن جدا شده است ، بنابراین باید در ابتدا ناحیه آسیب دیده را حداقل به مدت ده دقیقه زیر آب خنک قرار دهید. در سوختگی های الكتریكی نیاز است كه کودک را از منبع شوك با استفاده از یك جسم غیر فلزی دور كنید. همچنین هرگز به سمت او آب نریزید، زیرا این کار فقط می تواند وضعیت کودک را بدتر کند.

روش های درمان سوختگی کودک بستگی به درجه سوختگی در او دارد:

 

1. درمان سوختگی درجه یک

در این نوع سوختگی ، به یاد داشته باشید که قبل از اینکه محل سوختگی را با آب بشویید لباس ها را در ناحیه آسیب دیده از بدن خارج کنید (سوختگی های شیمیایی از این قاعده مستثنی هستند). جریان آب سرد باید حداقل به مدت 5 دقیقه بر روی ناحیه آسیب دیده قرار گیرد و تا زمانی که فکر می کنید درد فروکش کرده است به این کار ادامه دهید. در روش دیگر ، شما می توانید یک پارچه مرطوب و خنک را روی منطقه آسیب دیده به آرامی بمالید. همچنین می بایست هرگونه علائم عفونت در منطقه آسیب دیده را مورد بررسی قرار دهید.

 

2. درمان سوختگی درجه دو

در صورت سوختگی درجه دو ، باید مراقب باشید تاول های محل سوختگی را نشکنید زیرا ممکن است منجر به عفونت در آن ناحیه شود. پس از مشورت با پزشک ، می توان به کودک مسکن هایی مانند استامینوفن داد. همچنین پزشک ممکن است از پماد های موضعی مانند سیلوادن برای استفاده در ناحیه آسیب دیده تجویز کند. قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز باید تا زمان بهبودی سوختگی محدود باشد.

 

3. درمان سوختگی درجه سه

سوختگی های بزرگ درجه دو و سوختگی های درجه سه باید به طور مشابه درمان شوند و به عنوان فوریت های پزشکی طبقه بندی می شوند. اگر لباس های موجود در منطقه هنوز در حال سوختن هستند ، اطمینان حاصل کنید که وقتی می خواهید لباس را بیرون بیاورید ، به پوست نمی چسبد. در صورت امکان ، بر روی نواحی آسیب دیده بدن کودک پارچه ای خنک و مرطوب قرار دهید. پس از آن ، می توانید در صورت خشک بودن ناحیه آسیب دیده ، آن را با استفاده از پارچه استریل بپوشانید. همچنین در درمان هر نوع سوختگی از استفاده از یخ ، کره یا خمیر دندان خودداری کنید ، زیرا می تواند میزان آسیب را تشدید کند. سپس بعد از انجام این اقدامات فوراً به پزشک مراجعه کنید.
پایین آوردن تب کودک و نوزاد

اقدامات خانگی فوری در سوختگی کودک

در این بخش برخی از مراحلی که برای تسکین سوختگی کودک در خانه قابل انجام است، عنوان شده است:

  • ناحیه آسیب دیده را با آب خنک خیس کنید (هرگز از یخ استفاده نکنید).
  • اگر لباس به پوست نچسبیده است ، اطراف ناحیه آسیب دیده را بردارید.
  • ناحیه آسیب دیده را با استفاده از یک پارچه استریل بپوشانید. همچنین تاول هایی که ظاهر شده اند را نشکنید.
  • برای تسکین درد فقط در صورت اطمینان از دارو و مقدار مصرف آن، می توانید از مسکن استفاده کنید.

 

درمان های خانگی برای سوختگی پوست در کودکان

باید پذیرفت که انواع سوختگی ها ، اعم از جزئی یا شدید ، ناخوشایند و دردناک هستند. با این حال این موضوع یکی از آسیب های شایع خانگی است و در هنگام پخت و پز برای مادر و کودکانی که در آن محیط مشغول بازی هستند به وفور رخ می دهد.
چند مورد از لوازم موجود در خانه که می توانید به عنوان یک درمان فوری برای سوختگی کودک از آن ها استفاده نمایید در این بخش عنوان شده است:
سوختگی کودک

سوختگی کودک

1. شستشو با آب خنک و استفاده از کمپرس آب سرد

اولین راهکار پس از هرگونه سوختگی جزئی ، قرار دادن آب خنک روی محل سوختگی به مدت حدود 15 تا 20 دقیقه و سپس شستشوی محل آسیب دیده با آب و صابون ملایم است. بعد از اتمام مراحل ، یک پماد مخصوص روی محل سوختگی بمالید. برای تسکین بهتر درد ناشی از سوختگی کودک ، کمپرس سرد را با یک پارچه مرطوب تمیز تهیه کرده و آن را روی قسمت سوختگی بگذارید و به مدت 10 تا 15 دقیقه آن را بر روی منطقه آسیب دیده فشار دهید تا به درد و تورم در کودک کمک کند. همان طور که عنوان شد به هیچ وجه از تکه های یخ روی سوختگی های خود استفاده نکنید. یخ یا آب یخ می تواند جریان خون در پوست را محدود کند و باعث آسیب بیشتر به بافت شود.
درمان سوختگی کودک

درمان سوختگی کودک

2. آلوئه ورا

یکی دیگر از موارد اضافه شده به لیست طولانی مزایای آلوئه ورا کمک به درمان سوختگی کودک است و از آلوئه ورا می توان برای درمان سوختگی های درجه یک نیز استفاده نمود. خاصیت ضد باکتری و ضد التهابی آلوئه ورا آن را به یک درمان کننده عالی در سوختگی کودک تبدیل می کند. همچنین آلوئه ورا باعث بهبود گردش خون در اطراف سوختگی می شود ، که رشد بیشتر باکتری ها را در آن منطقه محدود خواهد کرد و سبب می شود از هرگونه احتمال مقابله با عفونت جلوگیری به عمل آید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ، یک لایه ژل خالص آلوئه ورا که از برگ یک گیاه آلوئه ورا گرفته شده است را به منطقه آسیب دیده بمالید. اگر از محصولات فروشگاهی خریداری شده آلوئه ورا استفاده می کنید مطمئن شوید که حاوی غلظت بالایی از آن باشد.
مراقبت از سوختگی کودک

مراقبت از سوختگی کودک

3. عسل

عسل با خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی خود می تواند در بهبود موارد جزیی سوختگی کودک نیز موثر باشد. برای این کار پنبه یا پارچه ای را در یک قاشق چای خوری عسل فرو برده و به آرامی در محل سوختگی ماساژ دهید تا نتیجه موثری داشته باشد. در حالی که تاثیر عسل در درمان سوختگی کودک هنوز اثبات نشده است ، با این حال بیشتر افراد عسل را برای استفاده سریع به عنوان درمان خانگی سوختگی های خفیف مورد استفاده قرار می دهند. بر طبق گزارشات خواص مفید عسل می تواند تا حدودی به کاهش درد و احساس سوزش کمک کند.
سوختگی کودکان

سوختگی کودکان

4. روغن نارگیل

یکی از درمان های سنتی برای سوختگی ، روغن نارگیل است که سرشار از ویتامین E می باشد. ویتامین E نه تنها سوختگی کودک را درمان می کند بلکه باعث بهبودی پوست نیز می شود. برای جای سوختگی روی پوست خود ، می توانید نصف قاشق چای خوری آب لیمو را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کرده و روی محل ماساژ دهید. خاصیت اسیدی موجود در آب لیمو به کمرنگ شدن جای سوختگی کمک بیشتری می کند. روغن نارگیل همچنین دارای بسیاری از خواص ضد قارچی است که می تواند از هرگونه عفونت ناشی از سوختگی کودک جلوگیری به عمل آورد.

 

5. سرکه

خواص درمانی اسید استیک موجود در سرکه می تواند به تسکین درد ، خارش و التهاب در سوختگی کودک کمک کند. سرکه همچنین گرما را از محل سوختگی بیرون می کشد و در نتیجه درد را به طور طبیعی خنثی می نماید. برای درمان سوختگی کودک توسط سرکه، می توانید یک پنبه را بردارید و آن را در یک قاشق چای خوری سرکه فرو برده و سپس به آرامی روی محل سوخته بزنید تا اثر مطلوبی داشته باشد. علاوه بر این سرکه آلودگی ها را از محل سوختگی پاک خواهد کرد.

 

همانطور که همه ما می دانیم ، پیشگیری بهتر از درمان است . بنابراین همیشه توصیه می شود که اگر کودک شما مشغول انجام کاری است که می تواند منجر به سوختگی شدید در او شود، از مراقبت کودک خود در این رابطه اطمینان حاصل کنید. اما با این وجود در صورتی که سوختگی شدیدی رخ داد ، توصیه می شود که سریعاً کودک را به بیمارستان منتقل نمایید.

 

چه موقع درمان سوختگی کودک نیاز به پزشک دارد؟

اگر سوختگی کودک چیزی فراتر از یک سوختگی درجه یک جزئی است یا اندازه سوختگی بیش از پنج سانتی متر باشد ، باید کودک خود را نزد پزشک منتقل کنید و سریعاً خود را به اورژانس برسانید.
همچنین در صورت که سوختگی مناطقی نظیر دست ، صورت یا اندام تناسلی را در برمیگیرد ، یا اگر علت سوختگی کودک الکتریسیته باشد ، بهتر است بلافاصله به پزشک مراجعه شود.
سوختگی هنگام رشد در میان کودکان امری رایج است ، زیرا آن ها همیشه دست به کنجکاوی خواهند زد و ناآگاهانه همه چیز را در اطراف خود لمس می کنند. با این حال ، در بیشتر موارد ، نتیجه این ناآگاهی ها چیزی جزئی مانند تاول های کوچک بر روی انگشتان یا اثرات سوختگی کوچک بر روی بدن است. همچنین همواره احتمال ایجاد سوختگی با درجه بالاتر نیز وجود دارد و اگر احساس می کنید سوختگی کودک شما جدی است ، سریعا موارد عنوان شده در این مقاله را دنبال کرده و به پزشک مراجعه نمایید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --