تاریخ امروز :آبان 2, 1400

علت و مدت زمان زردی نوزاد همراه با درمان

زردی نوزاد چیست؟

ما در این مقاله قصد داریم علت زردی نوزاد و درمان آن را به شما ارائه دهیم وعلاوه بر آن ها به شما بگوییم که زردی نوزاد چقدر طول می کشد و زمان زردی چقدر می باشد.
زردی در نوزادی یکی از علائم شایع هنگام تولد در اکثر نوزادان می باشد که در صورت معالجه به پزشک و مشورت با او می توانید بدون هیچ گونه نگرانی به از بین رفتن زردی نوزاد خود کمک کنید اما رسیدگی نکردن به موقع و معالجه به پزشک ممکن است باعث طولانی شدن زردی در نوزاد شما شود و مشکلاتی را برای او ایجاد کند.
زردی نوزاد

زردی نوزاد

زردی ابتدا از قسمت سر نوزاد شروع می شود و در موارد شدید به شکم و پاها می رسد و همه ی بدن نوزاد را در بر می گیرد.
علت اصلی زردی به دلیل سطح بالای بیلی روبین می باشد و باعث به وجود آمدن رنگدانه های در پوست و سفیدی چشم می شود. بیلی روبین رنگدانه های زرد رنگی می باشد که موجب زردی پوست و چشم می شود و به طور طبیعی به وسیله تجزیه گلبول های قرمز در بدن تمام افراد تولید می شود.
بیلی روبین در واقع در کبد ایجاد می شود و توسط مدفوع و ادرار دفع می شود اما چون در نوزادان هنوز کبد فعالیت خود را شروع نکرده است ممکن است دفع بیلی روبین دیرتر اتفاق بیفتد و نوزاد دچار زردی شود و چندین روز طول بکشد تا زردی آن کودک کاهش یابد و از بین برود.
اکثر نوزادان هنگام تولد با زردی مواجه می شوند یعنی پوست آن ها بعد از متولد شدن به رنگ زرد می شود.
بسیاری از والدین نگران این موضوع هستند اما باید به آن ها بگوییم که اگر رسیدگی به موقعی انجام دهند و خیلی سریع به پزشک مراجعه کنند زردی نوزاد آن ها نیز خیلی سریع از بین می رود و دیگر ترس و نگرانی باقی نمی ماند.
علائم اولیه این بیماری تغییر رنگ سفیدی چشم به رنگ زرد می باشد و بعد از آن این زردی وارد پوست می شود و در صورت شدید شدن زردی به سمت شکم و پاها گسترش پیدا میکند.
زردی شکم نوزاد

زردی شکم نوزاد

زردی به دو نوع فیزیولوژیک و پاتولوژیک تقسیم می شود.
زمانی که نوزادی 24 ساعت بعد از تولد دچار زردی می شود به آن زردی فیزیولوژیک گفته می شود که به راحتی و با کنترل تغذیه، مراقبت و مراجعه به پزشک درمان می شود.
اما زردی پاتولوژیک خطرناک تر از زردی فیزیولوژیک می باشد و اگر نوزادی به این زردی مبتلا شد حتما باید بستری شود تا از او مراقبت کنند زیرا اگر این زردی نادیده گرفته شود ممکن است اختلالاتی را در سیستم عصبی نوزاد به وجود بیاورد.
زمانی که شما متوجه شدید که پوست نوزاد زرد تر از روز قبل می شود و زردی نواحی شکم و پاها را در بر می گیرد و همچنین اگر زردی بعد از دو هفته بیش تر شد حتما باید نوزاد خود را نزد پزشک ببرید تا بتواند نوزاد شما را درمان کند و اگر به این مشکلات اهمیت ندهید و آن ها را نادیده بگیرید آسیب های زیادی را برای نوزاد خود ایجاد می کنید که بعدا نمی توانید آن ها را جبران کنید.
برنامه غذایی نوزاد 5 ماهه تا کودک 2 ساله

اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد زردی می شوند عبارتند از:

1-متفاوت بودن گروه خونی نوزاد از مادر
2-نارس بودن کودک می تواند موجب زردی شود.
3-دو قلویی و یا چند قلو بودن
4-زمانی که وزن کودک کمتر از 2500 گرم باشد ممکن است زردی ایجاد شود.
5-کم کاری آنزیمی در کبد به نام گلوکز 6 فسفات دهیدروژناز باعث پر خونی نوزاد و در نتیجه زردی می شود.
6-نوزادانی که زودتر از موعد به دنیا می آیند احتمال مبتلا شدن به زردی در آن ها زیاد می باشد همچنین نوزادانی که قبل از هفته سی و هفتم بارداری به دنیا می آیند ممکن است دچار زردی شوند که با گذشت زمان از بین می رود.
7-نوزادانی که تغذیه مناسب و درستی ندارند ممکن است زردی را تجربه کنند.
8-نابالغ بودن کبد در ایجاد زردی اثر گذار می باشد زیرا زمانی که کبد نابالغ باشد نمی تواند بیلی روبین را به خوبی دفع کند و همین اتفاق باعث ایجاد زردی می شود.
9-اگر گلبول های قرمز غیر طبیعی باشند ممکن است سطح بیلی روبین بالا برود و زردی پوست نوزاد افزایش پیدا کند پس غیر طبیعی بودن گلبول های قرمز نیز در ایجاد زردی موثر می باشد.
10-خوب است بدانید که شیر مادر نیز در بروز زردی اثر گذار می باشد و اکثر نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار زردی می شوند و ممکن است شیر مادر در تشدید زردی نیز اثر بگذارد اما این بدان معنا نیست که مادر شیر خود را از نوزاد قطع کند زیرا زردی که بر اثر شیر مادر ایجاد می شود گذرا می باشد و هیچ نگرانی ندارد زیرا به زودی از بین می رود.
رابطه زردی نوزاد با شیر مادر

رابطه زردی نوزاد با شیر مادر

11-اختلال و مشکلات تیروئیدی و همچنین عفونت های نوزادی در به وجود آمدن زردی دخیل می باشند.

برای درمان زردی ابتدا از آن مطمئن شوید و علائم آن را بشناسید اگر نوزاد شما به آن علائم مبتلا بود بدانید که دچار زردی شده است و حتما باید درمان شود.
اصلی ترین علائم زردی عبارتند از:
تغییر رنگ چشم ها از سفید به زرد
زرد شدن نواحی شکم و پاها
تغییر در رنگ ادرار زمانی که رنگ ادرار نوزاد شما طبیعی نبود بدانید که با زردی مواجه شده است زیرا ادرار نوزاد در روز های اول تولد بی رنگ می باشد بنابراین در غیر اینصورت نوزاد شما به زردی مبتلا شده است.
تغییر در رنگ پوست نیز از دیگر علائم زردی می باشد برای اینکه مطمئن شوید کودک شما با زردی مواجه است یا خیر انگشتتان را روی بینی و یا پیشانی نوزاد خود به آرامی فشار دهید اگر با برداشتن دست خود رنگ پوست نوزاد دوباره به رنگ زرد در بیاید یعنی نوزاد شما دچار زردی شده است.
تغییر در رنگ مدفوع نیز یکی از علائم زردی می باشد زمانی که رنگ مدفوع نوزاد شما بی رنگ باشد غیر طبیعی است و نوزاد شما به زردی مبتلا شده است.
اگر نوزاد شما در مکیدن و خوردن تغذیه از شیر مادر ضعیف باشد ممکن است دچار زردی شده باشد.
بی حالی و خواب آلود بودن و همچنین با صدای خیلی بلند گریه کردن ممکن است از علائم زردی باشد.
بالا بودن تب و بروز سایه سیاه در کودک نیز از دیگر علائم زردی می باشد.
پایین آوردن تب کودک و نوزاد
آسیب هایی که بر اثر زردی به وجود می آیند عبارتند از:
کاهش فعالیت نوزاد
خواب آلودگی
بی اشتهایی
بی قراری
گریه های جیغ مانند
عقب افتادگی ذهنی
تشنج و کاهش شنوایی
موارد ذکر شده از اصلی ترین آسیب هایی است که در صورت درمان نشدن زردی به نوزاد شما وارد می شود پس حتما زردی نوزاد خود را در 72  ساعت تولد جدی بگیرید و آن را درمان کنید تا بعدا کودک شما با مشکلات و آسیب های جدی و جبران ناپذیری مواجه نشود.
زرد شدن چشم ها

زرد شدن چشم ها

تصاویر بیشتر از زردی نوزاد

بعضی از والدین با عوارض ناشی از زردی آشنایی ندارند و آن را نادیده می گیرند و زردی نوزاد خود توجه نمی کنند اما با گذشت زمان باعث ایجاد اختلالات مغزی در کودکان خود می شوند که دیگر آن زمان هیچ راه درمانی برای کودکان باقی نمی ماند.
خوب است والدین این نکته را بدانند که در زمان بارداری هیچ روش و تغذیه ای برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد و آن ها در زردی نوزاد خود مقصر نمی باشند و نمی توانند هیچ کاری را برای به وجود نیامدن زردی انجام دهند. مهم ترین کاری که مادر می تواند برای کودک خود انجام دهد این است که زردی او را جدی بگیرد و خیلی سریع به پزشک مراجعه کند.

برای درمان زردی نوزاد چه اقداماتی باید انجام داد؟

درمان نوزاد با تغذیه کافی کودک از شیر مادر در بعضی از موارد درمان می شود پس مادر به هیچ عنوان نباید شیر خود را از کودک بگیرد.
مادر باید تاجایی که ممکن است از غذاهای گرم خودداری کند زیرا مصرف غذاهای گرم موجب تشدید زردی می شود.
یکی از روش های بسیار مهم در درمان زردی روش فتوتراپی می باشد این روش در درمان زردی بسیار موثر می باشد و کمک زیادی به از بین بردن زردی می کند که اگر پزشک تشخیص دهد حتما این روش را برای نوزاد شما انجام می دهد.
قرار دادن نوزاد خود با مشورت پزشک حدود 4 بار در روز به مدت 15 دقیقه در نور آفتاب موجب کاهش زردی می شود اما نسبت به انجام این کار حتما باید با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است پزشک به شما این روش را توصیه نکند.
از طریق نور لامپ در خانه نیز می توانید به درمان زردی نوزاد خود کمک کنید زیرا لامپ های خورشیدی موجب از بین رفتن سطح بیلی روبین در نوزاد می شود و در نتیجه زردی را کاهش می دهد و در درمان زردی نوزاد موثر می باشد.
درمان زردی نوزاد

درمان زردی نوزاد

مصرف آب برگ سبز گندم نیز در درمان زردی موثر است زمانی که مادر آب برگ سبز گندم را می نوشد و نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند باعث از بین رفتن و دفع بیلی روبین می شود و زردی در کودک به مرور از بین می رود و کاهش پیدا می کند.
توقف موقتی شیردهی نوزاد ممکن است به درمان زردی کمک کند البته این کار حتما باید با مشورت و تشخیص پزشک انجام شود و با دستور پزشک این اتفاق بیفتد تا مشکلی برای نوزاد شما به وجود نیاید.
حمام نوزاد با گل بنفشه و یا گل ختمی می تواند به درمان زردی نوزاد کمک کند که برخی از متخصصان طب سنتی آن را به نوزادانی که به زردی مبتلا هستند توصیه می کنند. برای استفاده از گل ختمی باید ابتدا آن را بجوشانید و داخل آب گرم وان بریزید سپس نوزاد خود را با آن شست و شو دهید.
از آب قند هرگز استفاده نکنید زیرا آب قند با شیر مادر تداخل پیدا می کند و موجب شدید شدن زردی می شود.

درمان هایی که باعث پایین آمدن سطح بیلی روبین می شوند عبارتند از:

استفاده از تعویض خون:

زمانی که زردی نوزاد خیلی زیاد باشد و روش های دیگر به درمان زردی کمک نکند پزشکان روش استفاده از تعویض خون را پیش می گیرند یعنی مقدار کمی خون به طور مکرر از بدن خارج می شود و به همان اندازه خون وارد بدن نوزاد می شود. این روش خیلی نادر می باشد و در مواقعی که سایر روش ها روی بدن فرد جواب ندهد از این روش استفاده می کنند.
درمان رفلاکس نوزاد

استفاده از آنتی بادی های داخل وریدی:

از این روش زمانی استفاده می شود که زردی شدید ثانویه به ناسازگاری خونی بین مادر و جنین اتفاق افتاده باشد بنابراین تزریق داخل وریدی آنتی بادی می تواند موجب کاهش زردی شود و همچنین احتمال نیاز به دریافت خون را کاهش می دهد در این روش حتما نوزاد باید در بخش های مراقبت ویژه بستری شود.

درمان با نور یا فتوتراپی:

در این روش نوزاد را در معرض نور فرابنفش قرار می دهند و یا داخل پوشش های مصنوعی می پوشانند و از این طریق نور می تواند بیلی روبین را به فرمی تبدیل کند که به وسیله کلیه دفع شود بنابراین زردی کاملا از بین می رود البته این روش را چندین بار روی نوزادان انجام می دهند تا نتیجه ی خوبی دریافت کنند و به از بین بردن زردی نوزاد کمک کنند.

برای بسیاری از والدین این سوال وجود دارد که آیا فتوتراپی عوارضی در بدن کودک ایجاد نمی کند؟

جواب این سوال این است در هنگام فتوتراپی چشم های کودک را می پوشانند تا از آن در برابر اشعه محافظت شود و به دستگاه تناسلی نوزاد نیز هیچ گونه آسیبی وارد نمی شود فقط ممکن است بعد از فتوتراپی نوزاد شما دچار اسهال شود که این یک اتفاق طبیعی است و برای همه ی نوزادانی که از این روش استفاده می کنند اتفاق می افتد و به زودی رفع می شود.
درمان زردی با فتوتراپی

درمان زردی با فتوتراپی

زردی نوزاد چقدر طول می کشد؟

گاهی زمان زردی بیش از 4 هفته طول می کشد. اما در نوزادان کامل این زردی حدود ده الی پانزده روز وجود دارد و در نوزادان نابالغ و کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ممکن است بیشتر طول بکشد و به 4 هفته برسد.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --