تاریخ امروز :آبان 2, 1400

روزئولا یا بیماری دست پا و دهان در کودکان و نوزادان

 تشخیص و درمان روزئولا در کودکان و نوزادان

 

روزئولا یک ویروس شایع است که کودکان زیر 2 سال را آلوده می کند که شبیه به آبله مرغان یا سرخک میباشد اما اینگونه نیست. بیشتر اوقات ، جای نگرانی نیست و بچه ها به خودی خود بهتر می شوند. همچنین گاهی اوقات “بیماری ششم و یا بیماری دست پا و دهان” خوانده می شود.
بیماری لکه های قرمز دست و پا نوزاد

بیماری لکه های قرمز دست و پا نوزاد

روزئولا چه علائمی دارد؟

ممکن است کودک پس از دریافت ویروس روزئولا به مدت 5 الی 15 روز علائمی نداشته باشد. هنگامی که علائم ظاهر می شود ، اولین چیزی که متوجه می شوید تب ناگهانی و زیاد (بیش از 103 درجه) است که طول می کشد یا می تواند به مدت 3 الی 7 روز بیاید و برود.
پایین اوردن و کاهش تب نوزاد و کودک
به غیر از تب ، ممکن است کودک شما سالم به نظر برسد. او ممکن است بی قرار یا تحریک پذیر باشد. هنگامی که تب برطرف شد ، ممکن است لکه های برجسته صورتی مایل به قرمز ایجاد شود ، به طور عمده روی گردن و دست و پا وبدن و شکم. خارش ندارد و ممکن است فقط چند ساعت یا چند روز طول بکشد و باشند.
همچنین ممکن است کودک شما دچار اسهال ، سرفه و افتادگی یا پلک های متورم شود.
علت و درمان قرمز شدن بدن نوزاد

علت و درمان قرمز شدن بدن نوزاد

چه عواملی باعث افزایش روزئولا میشود؟

رزوئلا یک عفونت است که در بدن کودک باقی می ماند اما معمولاً نهفته است و یا خاموش میباشد.
این بیماری در نوزادان و کودکان بین 6 تا 24 ماه متداول است.

تشخیص و درمان رزوئولا یا بیماری دست پا و دهان در کودکان و نوزادان

پزشک ها معمولاً می داند که فرزند شما به دلیل علائم آبله مرغان یا سرخک مبتلا به روزئولا میباشد : تب بالا به دنبال آن لکه های قرمز مایل به صورتی برجسته. معمولاً نیازی به آزمایش نیست.
تشخیص و درمان تب و لکه بدن نوزاد

تشخیص و درمان تب و لکه بدن نوزاد

از آنجا که ویروس روزئولا ایجاد شده است ، آنتی بیوتیک ها به درمان آن کمک نمی کنند. بنابراین ، پزشک فرزند شما احتمالاً فقط علائم او را درمان می کند تا او را راحت تر کند.
برای تب بالا ، ممکن است استامینوفن یا ایبوپروفن را توصیه کند . اگر فرزند شما علائم دیگری ایجاد کند یا بسیار بیمار شود ، ممکن است آزمایش خون یا ادرار را بخواهد .
رزولا مسری است ، بنابراین پزشک به شما می گوید کودک خود را از دیگران دور کنید ، حداقل تا زمانی که تب از بین برود. پس از گذشت حداقل 24 ساعت ، او می تواند با بچه های دیگر بازی کند ، حتی اگر هنوز لکه هارا داشته باشد.
خال های قرمز نوزاد

خال های قرمز نوزاد

در صورت نادیده گرفتن کامل چه مشکلاتی را می تواند ایجاد کند؟

مشکل اصلی بیماری روزئولا ، تب بسیار بالا میباشد که ممکن است باعث تشنج نوزاد و یا کودک شود . اگر این اتفاق برای فرزند شما بیفتد ، ممکن است او برای مدت کوتاهی از حالت عادی خارج شود. دست و پاهای او ممکن است برای چند ثانیه یا چند دقیقه تکان بخورد. او همچنین می تواند کنترل مثانه و روده خود را از دست بدهد .
اگر فرزند شما تشنج کرد شما باید با 115 تماس بگیرید. ( در زمان تب بالا باید نوزاد و یا کودک خودرا خنک نگهدارید تا تب آن پایین بیاید.
خوشبختانه ، بیشتر حملات در کودکان خردسال دوام نمی آورد و مضر نیست.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: تشخیص ، تفاوت بیماری ویروس یا باکتری در کودکان | مجله مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --