تاریخ امروز :آبان 2, 1400

دیابت ، علائم و درمان و عوارض

دیابت

علائم ، درمان و عوارض

چگونه دیابت را به طور طبیعی درمان کنیم

طبق گزارش ملی آمار دیابت ، بیش از 10 میلیون نفر در ایران زندگی می کنند که مبتلا به دیابت هستند. این تقریبا 10 درصد از جمعیت ایران است و نشان می دهد که دیابت هفتمین علت اصلی مرگ و میر در ایران و جهان می باشد و باعث مرگ بیش از 50،000 نفر در سال می گردد. به همین دلیل انجام اقداماتی برای درمان دیابت و پیشگیری از اپیدمی آن بسیار حاثز اهمیت خواهد بود.
دیابت نوع 2 یک بیماری خطرناک است که در صورت عدم مدیریت صحیح می تواند منجر به بیماری هایی از جمله بیماری های کلیوی ، نابینایی ، قطع پا ، آسیب عصبی و حتی مرگ شود. علاوه بر این دیابت نوع 2 یک بیماری کاملاً قابل پیشگیری و برگشت پذیر است و اگر به موقع تشخیص داده شود ، می توانید با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی ، احتمال ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی کاهش دهید. اگر شما یکی از میلیون ها نفری هستید که با علائم دیابت دست و پنجه نرم می کنند ، همین امروز مراحل درمان دیابت را به طور طبیعی شروع نمایید.
دیابت

دیابت

اپیدمی دیابت

آمار ابتلا به دیابت به طور چشمگیری افزایش یافته است و آخرین آماری که توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های ایالات متحده منتشر شده حاکی از آن است که 30.3 میلیون آمریکایی مبتلا به دیابت می باشند ، از جمله 7.2 میلیون نفر که حتی از ابتلا به آن اطلاعی نداشتند. دیابت افراد در هر سنی را شامل می شود ، از جمله 132000 کودک و نوجوان زیر 18 سال که بر طبق این آمار مشخص شده است که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.
علاوه بر هزینه های مالی هنگفتی که اپیدمی دیابت برای کشورها دارد ، یافته ها نشان می دهد که بیماران دیابتی به دلیل بیماری های عمده قلبی عروقی ، بیماری ایسکمیک قلب ، سکته مغزی و قطع عضو نیز تحت درمان قرار می گیرند.

 

علت دیابت

دیابت نوعی بیماری است که به افزایش سطح قند خون مربوط می شود. هنگامی که پس از خوردن غذاهای حاوی کربوهیدرات و همچنین قند و چربی ، ترشح و پاسخ دادن به مقدار طبیعی انسولین را متوقف می کنید ، در واقع مبتلا به دیابت هستید. انسولین ، هورمونی که تجزیه شده و به سلول ها منتقل می شود تا از آن به عنوان انرژی استفاده شود ، توسط لوزالمعده آزاد می گردد تا به ذخیره قند و چربی کمک نماید. اما افراد مبتلا به دیابت به درستی به انسولین پاسخ نمی دهند ، که این موضوع باعث بالا رفتن سطح قند خون و بروزعلائم دیابت می شود.
توجه به این نکته مهم است که بین دیابت نوع 1 و 2 تفاوت هایی وجود دارد که در اینجا توضیحی درباره آن و علت ایجاد این شرایط را بیان خواهیم کرد:
دیابت نوع یک 1 در نوجوانان

دیابت نوع یک 1 در نوجوانان

دیابت نوع 1

دیابت نوع 1 معمولاً “دیابت نوجوان” نامیده می شود زیرا تمایل به ایجاد آن در سنین پایین تر ، و به طور معمول قبل از 20 سالگی فرد وجود دارد. دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی به سلول های بتا تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله می کنند.
آسیب به سلول های پانکراس منجر به کاهش توانایی یا ناتوانی کامل در ایجاد انسولین خواهد شد. برخی از دلایل عمده ای که این پاسخ خود ایمنی را تحریک می کنند ممکن است شامل ویروس ، ارگانیسم های اصلاح شده ژنتیکی ، فلزات سنگین یا غذاهایی مانند گندم ، شیر گاو و سویا باشند.
دلیل ارتباط غذاهایی مانند گندم و شیر گاو با دیابت این است که این مواد حاوی پروتئین های گلوتن و کازئین A1 هستند. این پروتئین ها می توانند باعث نشت روده شوند ، که به نوبه خود باعث التهاب سیستمیک در بدن خواهد شد و با گذشت زمان می تواند منجر به بیماری خود ایمنی گردد.
درمان دیابت نوع 1 به صورت قطعی به ندرت قابل انجام است ، اما با تغییرات مناسب در رژیم غذایی می توان پیشرفت های عمده ای در سطح قند خون مشاهده کرد و فرد می تواند اغلب وابستگی خود را به انسولین و داروها کاهش دهد.
پیشگیری و درمان دیابت

پیشگیری و درمان دیابت

دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 رایج ترین نوع دیابت است و برخلاف دیابت نوع 1 ، این بیماری معمولاً در افراد بالای 40 سال به ویژه در افراد دارای اضافه وزن مشاهده می شود. دیابت نوع 2 ناشی از مقاومت به انسولین است ، به این معنی که هورمون انسولین آزاد می شود ، اما فرد به آن واکنش مناسبی نشان نخواهد داد. در واقع دیابت نوع 2 یک اختلال متابولیکی است که به دلیل بالا رفتن قند خون ایجاد می گرد و در نهایت ، دیابت می تواند تقریباً بر روی هر سیستم از بدن تأثیر بگذارد و بر انرژی ، هضم ، وزن ، خواب ، بینایی و سایر موارد مرتبط شود.
عوامل زیادی برای ابتلا به دیابت نوع 2 وجود دارد و این بیماری معمولاً به دلیل ترکیبی از این عوامل ایجاد می شود ، از جمله:
  • داشتن رژیم غذایی ضعیف
  • داشتن اضافه وزن
  • داشتن سطح بالایی از التهاب
  • زندگی بی تحرک
  • مقادیر بالای استرس
  • داشتن سابقه خانوادگی دیابت ( به ویژه پدر یا مادر یا خواهر و برادر )
  • داشتن فشار خون بالا یا سابقه بیماری قلبی
  • داشتن بیماری هورمونی ( مانند پرکاری تیروئید ، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سندرم کوشینگ )
  • قرار گرفتن در معرض سموم ، ویروس ها یا مواد شیمیایی مضر
  • مصرف برخی داروها ( مانند داروهای مختل در تولید انسولین )
خوشبختانه ، روش هایی برای درمان دیابت به طور طبیعی وجود دارد که در ادامه این مقاله آن ها را در 4 مرحله بیان خواهیم کرد…
درمان دیابت با رژیم غذایی

درمان دیابت با رژیم غذایی

مرحله 1: این مواد غذایی را حذف کنید تا درمان دیابت به طور طبیعی صورت گیرد

برخی از غذاها بر میزان قند خون شما تأثیر منفی می گذارند و باعث التهاب و پاسخ های ایمنی بدن خواهند شد. برای درمان دیابت به طور طبیعی ، اولین قدم حذف این غذاها از رژیم غذایی شما است :

شکر تصفیه شده : قند و شکر تصفیه شده به سرعت گلوکز خون را افزایش می دهد و سودا ، آب میوه و سایر نوشیدنی های شیرین بیشترین تاثیر را در این رابطه دارند. این اشکال قند به سرعت وارد جریان خون شده و می تواند باعث افزایش شدید قند خون شود. حتی اگر از شیرین کننده های طبیعی مانند عسل استفاده نمایید ، اما این مواد باز هم می توانند بر میزان قند خون تأثیر بگذارند ، بنابراین فقط گاهی از این غذاها استفاده کنید.
غلات :  غلات ، به ویژه دانه های حاوی گلوتن مانند گندم ، حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات هستند که فقط در عرض چند دقیقه از زمان مصرف به قند تجزیه می شوند. گلوتن می تواند باعث التهاب روده شود ، که هورمون هایی مانند کورتیزول و لپتین را تحت تأثیر قرار می دهد و منجر به افزایش قند خون خواهد شد. توصیه می شود که با تنظیم بدن خود با این برنامه درمان ، تمام غلات را به مدت 90 روز از رژیم خود حذف نمایید.
شیر گاو : شیر و محصولات لبنی معمولی گاو باید از برنامه غذایی حذف شوند ، به خصوص برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1. اگر لبنیات از شیر بز و گوسفند تهیه شده باشد می تواند یک غذای خارق العاده برای متعادل سازی قند خون محسوب شود، اما باید از اشکال دیگر لبنیات دوری نمایید.
الکل :  الکل به طور خطرناکی می تواند قند خون را افزایش دهد و منجر به مسمومیت کبدی شود. تحقیقات نشان داده است که در 43 درصد افراد ، افزایش ابتلا به دیابت در اثر مصرف زیاد الکل بوده است که به عنوان سه نوشیدنی برتر در این رابطه تعریف می شود. آبجو و مشروبات الکلی دارای کربوهیدرات زیادی هستند و باید برای جلوگیری از ابتلا به دیابت از خوردن آن ها اجتناب کرد.
غذاهای اصلاح شده ژنتیکی ( GMO ): غذاهایی مانند ذرت و سویا با بیماری کلیه و کبد در ارتباط هستند و ممکن است باعث پیشرفت دیابت شوند. پیشنهاد می شود که کلیه غذاهای GMO و غذاهای بسته بندی شده را از رژیم غذایی خود حذف نمایید و محصولی را انتخاب کنید که دارای برچسب ارگانیک یا فاقد GMO باشد.
روغنهای هیدروژنه : روغنهای هیدروژنه و جامد را که شامل روغن نباتی ، روغن سویا ، روغن پنبه دانه و روغن کانولا می باشند از رژیم غذایی خود حذف کنید. از آنجا که این روغن ها به صورت فرآوری شده در دمای بسیار بالا می باشند و با مواد و رنگ های مصنوعی ترکیب می شوند ، مصرف آن ها با بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله دیابت ارتباط مستقیم دارد.
تغذیه درمان دیابت

تغذیه درمان دیابت

مرحله 2: این مواد غذایی را برای درمان دیابت استفاده کنید

برای درمان یا جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2 ، غذاهای زیر را به رژیم خود اضافه نمایید :
غذاهای سرشار از فیبر : تحقیقات نشان می دهد که 90 درصد مردم ایالات متحده روزانه فیبر کافی مصرف نمی کنند. غذاهای سرشار از فیبر به کاهش جذب گلوکز کمک نموده و سطح قند خون را تنظیم می کنند و همچنین سبب سم زدایی در بدن می شوند. برای درمان دیابت حداقل 30 گرم فیبر در روز بخورید که می تواند از سبزیجات ( مانند نخود فرنگی و کنگر فرنگی ) ، آووکادو ، توت ، آجیل و دانه های کتان حاصل شود.
غذاهای سرشار از کروم : کروم ماده مغذی ای است که در متابولیسم طبیعی کربوهیدرات و چربی نقش دارد. غذاهای سرشار از کروم می توانند فاکتور تحمل گلوکز را در بدن شما بهبود بخشند و به طور طبیعی سطح قند خون را متعادل سازند. همچنین این ماده در مسیرهای انسولین نقش دارد و به ورود گلوکز به سلول های ما کمک می کند تا بتواند برای انرژی بدن مورد استفاده قرار گیرد. از میان مواد غذایی کلم بروکلی بیشترین مقدار کروم را دارد ، اما می توانید کروم را در پنیر خام و لوبیای سبز نیز یافت کنید.
غذاهای غنی از منیزیم :  منیزیم می تواند به تنظیم سطح قند خون کمک کند و در متابولیسم گلوکز نیز نقش دارد. تحقیقات نشان می دهد که دیابت اغلب با کمبود منیزیم در ارتباط است. همچنین خوردن غذاهای غنی از منیزیم مانند اسفناج ، دانه کدو تنبل ، بادام ، ماست و لوبیای سیاه می تواند علائم دیابت نوع 2 را بهبود بخشد.
چربی های سالم : اسیدهای چرب می توانند به تعادل سطح قند خون کمک کنند و آن ها به عنوان منبع سوخت ترجیحی بدن شما به جای قند تلقی می شوند. استفاده از غذاهایی مانند شیر نارگیل می تواند به تعادل سطح قند خون کمک کند ، بنابراین این غذاها را در وعده های غذایی و اسموتی های خود جای دهید. برخی تحقیقات در واقع نشان می دهد که یک رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات ممکن است یک روش جدید برای درمان دیابت به طور طبیعی باشد.
پروتئین : خوردن غذاهای پروتئینی حداقل تأثیر را در سطح گلوکز خون شما دارد و می تواند باعث کاهش جذب قند شود. برخی از بهترین منابع پروتئین شامل ماهی قزل آلا است که حاوی چربی های امگا 3 می باشد.
غذاهایی که بار گلیسمی کمی دارند : در واقع شاخص گلیسمی مواد غذایی در مورد توانایی افزایش قند خون توسط آن ها به شما اطلاع می دهد. غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند ، بعد از خوردن سریعتر از غذاهای کم گلیسمی ، به قند تبدیل می شوند. اگر با دیابت مبارزه می کنید ، به غذاهای کم گلیسمی مانند سبزیجات غیر نشاسته ای ، میوه ها و توت ها ، آجیل ، دانه ها ، آووکادو ، نارگیل ، گوشت ارگانیک ، تخم مرغ و ماهی پایبند باشید.
یکی از فواید این غذاها این است که به طور کلی باعث کاهش وزن می شوند که عامل اصلی در درمان دیابت است. مطالعه ای که بر روی 306 فرد دیابتی انجام شد نشان داد که کاهش وزن تحت یک برنامه ساختاری ( با نظارت یک پزشک متخصص ) منجر به این شد که در تقریبا نیمی از شرکت کنندگان بهبودی کامل دیابت حاصل شود. این بدان معناست که آن ها می توانند با فرض داشتن رژیم غذایی سالم ، به طور دائم از داروهای خود دور بمانند .

درمان لاغری صورت با چند روش ساده

 

مکمل های درمان دیابت

مکمل های درمان دیابت

مرحله 3: این مکمل ها را برای درمان دیابت مصرف کنید

 

1. کروم پیکولینات

مصرف 200 میکروگرم مکمل پیکولینات کروم به مقدار سه بار در روز همراه با وعده های غذایی می تواند به بهبود حساسیت به انسولین کمک کند. همچنین مطالعات انجام شده ، بهبود قابل توجهی در کنترل قند خون و کاهش قابل توجهی در هایپرگلیسمی و هیپرانسولینمیا را پس از استفاده بیماران از مکمل پیکولینات کروم ، ارزیابی کرده است. از دیگر نتایج مثبت مکمل با پیکولینات کروم می توان به کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید و کاهش نیاز به داروهای افت قند خون اشاره کرد.

 

2. دارچین

دارچین توانایی کاهش سطح قند خون و بهبود حساسیت شما به انسولین را دارا می باشد. مطالعه ای که در دانشگاه علوم پزشکی وسترن در پومونای کالیفرنیا انجام شد ، نشان داد که مصرف دارچین با کاهش آماری معنادار در سطح گلوکز ، کلسترول LDL و تری گلیسیرید همراه است. مصرف دارچین همچنین به افزایش سطح کلسترول HDL کمک می نماید. برای استفاده بهتر از فواید دارچین برای سلامتی ، می توانید یک قاشق چای خوری از آن را به غذا ، اسموتی یا چای خود اضافه کنید.

 

3. روغن ماهی

مصرف مکمل روغن ماهی می تواند با کاهش سطح تری گلیسیرید و بالا بردن سطح کلسترول HDL به درمان دیابت کمک کند. مقالات منتشر شده در مجله تحقیقات علوم پزشکی آمریکا نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در روغن ماهی برای عملکرد مناسب انسولین ، جلوگیری از عدم تحمل انسولین و کاهش التهاب لازم است. برای استفاده از روغن ماهی به عنوان یک داروی طبیعی برای دیابت ، روزانه 1000 میلی گرم از آن را مصرف نمایید.

 

4. اسید آلفا لیپوئیک

آلفا لیپوئیک اسید ، یک آنتی اکسیدان است که به تبدیل گلوکز به سوخت بدن کمک می کند. این ماده به طور موثری حساسیت به انسولین را بهبود می بخشد و علائم نوروپاتی دیابتی مانند ضعف ، درد و بی حسی ناشی از آسیب عصبی را کاهش می دهد. اگرچه ما در بدن خود اسید آلفا لیپوئیک تولید می کنیم ، اما می توان آن را در برخی منابع غذایی مانند کلم بروکلی ، اسفناج و گوجه فرنگی نیز یافت. همچنین مصرف مکمل ALA میزان گردش خون در بدن شما را افزایش می دهد ، که می تواند در هنگام درمان دیابت به طور طبیعی بسیار مفید باشد.

 

5. عصاره خربزه تلخ

خربزه تلخ به کاهش سطح گلوکز خون کمک می کند و میزان استفاده از انسولین در بدن را تنظیم می نماید. همچنین مطالعات نشان می دهد که عصاره خربزه تلخ می تواند در کاهش و مدیریت علائم دیابت ، از جمله مقاومت به انسولین، عوارض قلبی ، آسیب کلیه ، آسیب رگ های خونی ، اختلالات چشم و بی نظمی هورمون موثر باشد.
پیشگیری و درمان دیابت با ورزش

پیشگیری و درمان دیابت با ورزش

مرحله 4: ورزش کنید تا قند خون شما متعادل شود

ورزش خطر ابتلا به طیف وسیعی از بیماری های مزمن را کاهش می دهد و می تواند به طور طبیعی سبب درمان دیابت در شما شود. مطالعات نشان می دهد که ورزش کنترل گلوکز خون را بهبود می بخشد و می تواند از دیابت نوع 2 جلوگیری نماید یا ابتلا به آن را به تأخیر بیاندازد. همچنین ورزش منظم بر فشار خون ، سلامت قلب ، سطح کلسترول و کیفیت زندگی شما نیز تأثیر مثبت می گذارد.
ورزش به طور طبیعی با سوزاندن چربی و ایجاد عضله از متابولیسم های بدن پشتیبانی می کند و لازم است که برای جلوگیری و درمان دیابت ، ورزش را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید. این بدان معنا نیست که شما باید تمام وقت خود را در ورزشگاه یا سالن های ورزشی بگذرانید، زیرا اشکال ساده فعالیت بدنی ، مانند بیرون رفتن و پیاده روی به مدت 20 تا 30 دقیقه در هر روز ، به خصوص بعد از غذا می تواند بسیار مفید باشد. همچنین تمرین یوگا یا حرکات کششی در خانه یا سالن های ورزشی نیز گزینه عالی دیگری در این رابطه محسوب می شود.
علاوه بر این تمرینات قدرتی با استفاده از وزنه نیز توصیه می شود و به شما در ساخت و حفظ عضله کمک می کند ، که این موضوع  سبب حفظ تعادل قند خون و متابولیسم آن در بدن خواهد شد.

 

نتیجه گیری

بیش از 30 میلیون نفر ( تقریباً 10 درصد از جمعیت ) در ایالات متحده ، از جمله کودکان ، به دیابت مبتلا هستند و تقریباً 7.2 میلیون نفر از آن افراد حتی از وجود دیابت در خود  اطلاع ندارند.
دیابت هفتمین علت اصلی مرگ و میر در ایالات متحده محسوب می شود و سالانه صدها میلیارد دلار برای این کشورهزینه دربر دارد.
دیابت نوع 1 معمولاً قبل از 20 سالگی رخ می دهد و به ندرت درمان می شود ، اما می توان از طریق رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی آن را کنترل نمود.
دیابت نوع 2 شایعتر است و معمولاً در افراد بالای 40 سال اتفاق می افتد ، به خصوص اگر افراد دارای اضافه وزن باشند.
به منظور درمان دیابت به طور طبیعی ، غذاهایی مانند شکر تصفیه شده ، غلات ، شیر معمولی گاو ، الکل ، غذاهای تراریخته و روغن های هیدروژنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید. همچنین غذاهای سالم مانند غذاهای سرشار از فیبر، کروم، منیزیم ، چربی های سالم و پروتئین را همراه با غذاهایی با بار قند خون پایین در برنامه غذایی خود جای دهید. علاوه بر این از مکمل های دیابت استفاده نمایید و برای تعادل قند خون به طور منظم ورزش کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --