تاریخ امروز :آبان 2, 1400

دلایل خواب رفتن دست و پا تشخیص و درمان

دلایل خواب رفتن دست و پا

 

سوزن شدن دست و پا یا هر دو علامتی بسیار شایع و آزار دهنده است. چنین سوزن شدن گاهی اوقات می تواند خوش خیم و موقتی باشد. به عنوان مثال ، ممکن است ناشی از فشار بر اعصاب باشد که در هنگام خوابیدن دست در زیر شما مانده باشد. و یا ممکن است در هنگام فشار بیش از حد بر روی عصب باشد. در هر صورت ، اثر “مور مور شدن و سوزن شدن” که معمولاً بدون درد است و با از بین بردن فشار ناشی بر روی اعصاب بدن بزودی تسکین می یابد.
خواب رفتن دست چپ و دست راست

خواب رفتن دست چپ و دست راست

اما در بیشتر موارد ، سوزن سوزن شدن دست و پا یا هر دو می تواند شدید ، اپیزودیک یا مزمن باشد. همچنین می تواند علائم دیگری را همراه داشته باشد. از جمله درد ، خارش ، بی حسی و شل شدن عضلات. در چنین مواردی ، سوزن سوزن شدن ممکن است نشانه آسیب عصبی باشد ، که می تواند در عواملی آسیب زا یا صدمات استرس تکراری ، عفونت های باکتریایی یا ویروسی ، قرار گرفتن در معرض سمی و بیماری های مانند دیابت بوده باشد.
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا

چنین آسیب های عصبی به عنوان نوروپاتی محیطی شناخته می شود زیرا بر اعصاب دور از مغز و نخاع ، غالباً در دست و پا تأثیر می گذارد . بیش از صدها نوع نوروپاتی محیطی وجود دارد. با گذشت زمان ، نوروپاتی محیطی می تواند بدتر شود و منجر به کاهش تحرک و حتی ناتوانی شود. تخمین زده می شود بیش از 60 میلیون جمعیت جهان ، که بیشتر آنها بزرگسال هستند ، دارای نوروپاتی محیطی میباشند.
توجه : اگر بدن شما مانند دست و پا و… در طول روز زیاد به خواب میرود حتما به پزشک برای تشخیص علت اصلی مراجعه کنید . هرچه علت اصلی خواب رفتن دست و یا پا شما مشخص شود و تحت کنترل گرفته شود ، احتمال اینکه عواقب بالقوه مادام العمر را متحمل شوید ، کمتر خواهد بود.

علت خواب رفتن دست و پا

دیابت یکی از شایع ترین دلایل نوروپاتی محیطی است که حدود %30 موارد را تشکیل می دهد. در نوروپاتی دیابتی ، سوزن سوزن شدن و سایر علائم ابتدا در هر دو پا ایجاد می شوند و از پاها بالا می روند و به دنبال آن سوزن سوزن شدن و سایر علائمی که هر دو دست را تحت تأثیر قرار می دهد و بالا می رود. در حدود دو سوم از افراد مبتلا به دیابت دارای اشکال خفیف تا شدید آسیب عصبی هستند . در بسیاری از موارد ، این علائم اولین علائم دیابت هستند .
درمان خواب رفتن دست و پا

درمان خواب رفتن دست و پا

در %30 دیگر از موارد نوروپاتی محیطی ، علت آن ناشناخته یا “ایدیوپاتیک” است.
40٪ دیگر علت های مختلفی را دارد:
سندرم های عصب گیر  که شامل سندرم تونل کارپ ، فلج عصب اولنار ، فلج عصب پرونئال و فلج عصب شعاعی است.
بیماری‌های این موارد شامل اختلالات کلیوی ، بیماری کبد ، آسیب عروق و بیماری های خونی ، آمیلوئیدوز ، اختلالات بافت همبند و التهاب مزمن ، عدم تعادل هورمونی (از جمله کم کاری تیروئید ) و سرطان ها و تومورهای خوش خیم است که به اعصاب ضربه وارد می‌کند.

کمبود ویتامین ها در خواب رفتن دست و پا

ویتامین ها برای درمان خواب رفتن دست و پا

ویتامین ها برای درمان خواب رفتن دست و پا

ویتامین های E ، B1 ، B6 ، B12 و نیاسین برای عملکرد اعصاب سالم ضروری میباشند.
به عنوان مثال کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به کم خونی شدید شود که یکی از دلایل مهم نوروپاتی محیطی میباشد.
اما زیادی ویتامین B6 می تواند باعث سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا شود.
در کشور های خارجی اعتیاد به الکل و به دلیل عادات رژیم غذایی ضعیف یا به دلیل عادتهای غذایی کم دارای کمبودهای مهم ویتامین هستند که یک علت شایع نوروپاتی ( مشکل عصبی ) محیطی هستند. همچنین ممکن است که خود اعتیاد به الکل باعث آسیب عصبی بزرگی شود ، شرایطی که برخی محققان آن را مشکل عصبی الکلی می نامند.
برای اطلاع بیشتر از نقش ویتامین ها در بدن کلیک کنید

سموم در خواب رفتن بدن

که شامل فلزات سنگین مانند سرب ، آرسنیک ، جیوه و تالیم و برخی از مواد شیمیایی صنعتی و محیطی میباشد. همچنین شامل برخی داروهای خاص – به ویژه داروهای شیمی درمانی مورد استفاده در سرطان ها به خصوص سرطان ریه و برخی از داروهای ضد ویروسی و آنتی بیوتیک نیز میباشند.

عفونت ها 

این موارد شامل بیماری لایم ، زونا (واریسلا- زوستر ) ، سیتومگالوویروس ، اپستین بار ، تبخال سیمپلکس و HIV / AIDS است.
عصب بدن در خواب رفتن دست و پا

عصب بدن در خواب رفتن دست و پا

اختلالات ارثی

که شامل گروهی است که ممکن است دارای علائم حسی و حرکتی باشد ، که شایع ترین نوع آن به بیماری Charcot-Marie مشهور میباشد .

جراحت و آسیب

عصب ها می توانند فشرده ، خرد یا آسیب دیده و در نتیجه باعث درد عصبی شوند. بطور مثال فشرده سازی عصبی میتواند ناشی از دیسک فتق یا استخوان دررفتگی باشد.

مراقبت

اگر شما به دنبال مراقبت از خواب رفتن و سوزن سوزن شدن هستید ، خود را در مراقبت های بهداشتی قرار دهید و به پزشک جهت یک چکاپ کامل و معاینه مراجعه کنید و علائم و شرایط خودرا با پزشک در میان بگذارید از جمله محیط کار، عادات اجتماعی (از جمله مصرف الکل)، تماس با مواد سمی، خطر ابتلا به اچ آی وی و یا عفونی دیگر بیماری ها ، و سابقه خانوادگی بیماری عصبی.

همچنین ممکن است آزمایش های دیگری مانند:

 

 

آزمایش خون و آزمایشاتی برای تشخیص دیابت ، کمبودهای ویتامین ، اختلال در عملکرد کبد یا کلیه ، سایر اختلالات متابولیک و علائم فعالیت غیر طبیعی سیستم ایمنی بدن باشند.
بررسی مایع مغزی نخاعی . این می تواند آنتی بادی های مرتبط با عصب محیطی را شناسایی کند.
الکترومیوگرام (EMG) ، تست فعالیت الکتریکی عضلات
سرعت انتقال عصب (NCV)
آزمایش های دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
توموگرافی کامپیوتری (CT)
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
بیوپسی عصبی
بیوپسی پوست برای دیدن انتهای فیبرهای عصبی
درمان دست و پا سوزن سینه
درمان موفقیت آمیز بستگی به تشخیص دقیق و معالجه علت اصلی ایجاد سوزن سوزن شدن دارد. تا زمانی که سلولهای عصبی محیطی کشته نشده باشند ، توانایی بازسازی خاهند داشت.
اگرچه هیچ درمانی برای انواع وراثت نوروپاتی (عصب) محیطی در دسترس نیست ، اما بسیاری از انواع بدست آمده با درمان قابل بهبود هستند. به عنوان مثال ، کنترل قند خون در دیابت می تواند پیشرفت نوروپاتی دیابتی را کند نماید . مکمل ویتامین می تواند نوروپاتی محیطی را در افرادی که کمبود ویتامین دارند اصلاح کند.
توصیه‌های کلی شیوه زندگی شامل حفظ وزن مطلوب ، جلوگیری از قرار گرفتن در معرض سموم ، پیروی از یک برنامه ورزشی تحت نظارت پزشک ، خوردن یک رژیم متعادل و جلوگیری از محدود کردن مصرف الکل است. توصیه ها همچنین شامل ترک سیگار است که خون را در رگ های خونی تأمین کننده مواد مغذی اعصاب محیطی محدود می کند.
در بعضی موارد ، سوزن سوزن شدن و سایر علائم نوروپاتی محیطی ممکن است با نسخه هایی که در ابتدا برای درمان تشنج و افسردگی ایجاد شده است کاهش یابد.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: کم کاری تیروئید ، آشنایی با انواع این بیماری و روش های پیشگیری و درمان | مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --