تاریخ امروز :آبان 2, 1400

راه و روش سریع درمان و رهایی از صدای خروپف

خروپف

علت و راه و روش سریع درمان

خروپف مسئله ای است که می تواند زندگی عادی را برای افرادی که از آن رنج می برند سخت کند. علاوه بر این ، خروپف می تواند در همه زمینه های زندگی فرد مبتلا را تحت تأثیر خود قرار دهد. اگر شما نیز از این مسئله رنج می برید، می دانید که خروپف هنگام مسافرت شبانه و بودن با همکاران خود در یک سفر کاری چقدر خجالت آور است.
در واقع درک اینکه شما مشکلی به نام خروپف دارید، اولین قدم برای خلاص شدن از آن است. ممکن است در ابتدای کار پذیرفتن یک نقص دشوار به نظر برسد ، اما هرچه زمان بیشتری برای پذیرش آن صرف کنید ، وضعیتی را که برای شما شرمندگی اجتماعی زیادی به همراه دارد ، بدتر خواهد کرد. همچنین ، خروپف می تواند پیش درآمد یک سری مسائل جدی بهداشتی باشد که می تواند سلامت قلبی و عصبی شما را تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا ایده ای در مورد علت خروپف ، روش های درمانی برای آن و برخی از داروهای خانگی که می توانید برای مدیریت خروپف خود استفاده نمایید ، ارائه دهیم.

 

خروپف چیست؟

خروپف چیزی نیست جز ارتعاشات خاصی که موقع عبور هوا در هنگام خواب از دستگاه تنفسی شما تولید می شود. این یک مشکل بسیار حاشیه ای است و ممکن است افرادی که از آن رنج می برند تا زمانی که کسی به آن ها در اینباره نگوید، تشخیص ندهند که مشکل خروپف دارند. اکثر پزشکان خروپف را نشانه اولیه یک بیماری پزشکی می دانند که به عنوان وقفه تنفسی خواب ( OSA ) شناخته می شود.
عوامل مختلفی می توانند باعث خروپف شوند که در بخش های زیر به طور مفصل درباره آنها بحث خواهیم کرد. به زبان ساده می توان گفت که خروپف هنگامی اتفاق می افتد که مجاری تنفسی بین گلو و دهان انسداد فیزیکی داشته باشد و باعث شود هوا هنگام عبور از این موانع با تولید صدا همراه باشد.
در حالی که هنگام خوابیدن، عضلات و بافت های گلو و دهان شما به حالت آرامی در می آید ، این آرامش باعث می شود که هنگام عبور هوا از انسداد فیزیکی ، عضلات به هم بخورند و صدا تولید نمایند. همچنین شدت خروپف با بالا رفتن سن افزایش می یابد ، بنابراین ضروری است افرادی که به طور منظم در هنگام خواب خروپف می کنند ، قبل از بالا رفتن سن ، با پزشک مشورت نموده و تحت درمان قرار گیرند.
در بخش زیر ما در مورد علل انسداد در مسیرهای هوایی که باعث خروپف در هنگام خواب می شود ، بحث خواهیم کرد…

 

دلایل خروپف:

خروپف با وجود اینکه به نظر می رسد یک وضعیت بی ضرر است ، اگر به مدت طولانی درمان نشود ، می تواند باعث شکل گیری مشکلات جدی در سلامتی فرد گردد. وقفه تنفسی خواب که به صورت عامیانه به آن خروپف گفته می شود ، می تواند اثرات بسیار خطرناکی بر روی مغز و سلامت قلب شما داشته باشد. کمبود خواب عمیق به دلیل انسداد مداوم جریان هوا ، اجازه نمی دهد مغز شما کاملاً خاموش شود و به اندازه کافی استراحت نماید.
همچنین برخی از مشکلات عمده ای که می توانند سبب ایجاد خروپف شوند در بخش زیر بیان شده است:
خروپف

خروپف

1. ساختار دهان

آناتومی داخلی دهان شما هنگام بحث در مورد خروپف دارای اهمیت فراوانی است. از آنجا که عضلات شل شده در قسمت فوقانی دهان و گلو در ایجاد خروپف نقش مهمی دارند ، توجه به این نکته نیز مهم است که افرادی که دارای بافت نرم و ضخیم عضلانی در دهان و گلوی خود هستند به طورمعمول مستعد ابتلا خواهند بود. این بافت ها وقتی شل می شوند پایین رفته و باعث انسداد شدید جریان هوا از بینی به ریه ها می گردند.

 

2. تورم زبان کوچک

زبان کوچک یک ساختار مثلثی است که همیشه در بالای دهان شما آویزان می باشد. برای بعضی از افراد ، اندازه زبان کوچک مقداری بزرگتر از حالت نرمال آن خواهد بود و این موضوع باعث این است که در مقابل هوایی که هنگام نفس کشیدن وارد می شود انسداد بیشتری شکل بگیرد. همچنین ساختار عجیب و غریب زبان کوچک می تواند دلیل افزایش لرزش در صدای خروپف باشد.

 

3. انسداد یا گرفتگی بینی

انسداد بینی یکی از دلایل اصلی این است که بعضی از افراد فقط در دوره آلرژی یا سرماخوردگی خروپف می کنند که این امر موجب می شود مجاری تنفسی به دلیل تجمع مخاط در سوراخ بینی یا نواحی مربوط به آن مسدود شود. همچنین عفونت در سینوس ها نیز می تواند احتمال خروپف را افزایش دهد. یکی دیگر از عوامل مرتبط با مجاری تنفسی بینی که می تواند باعث خروپف شود ، عدم انطباق نامناسب تیغه بینی است که انحراف بینی نامیده می شود.
چاقی و خروپف

چاقی و خروپف

4. چاقی

چاقی می تواند باعث ایجاد ورم در لوزه ها شود. اساساً معنی این امر این است که ، هنگامی که فرد به شدت چاق است، در پشت گردن خود برخی بافت های اضافی ایجاد می کند. این بافت می تواند باعث انسداد و گرفتگی بینی شده و از عوامل اصلی خروپف در فرد باشد.

 

5. مصرف الکل

مصرف الکل قبل از خواب می تواند برای عضلات گلو آرامش بخش باشد که این موضوع می تواند احتمال خروپف را افزایش دهد. در میان اکثر مصرف کنندگان الکل، خروپف در هنگام خواب امری معمول است.

 

6. کمبود خواب

کم خوابی دلیل دیگری است که می تواند منجر به این مشکل شود. این موضوع ممکن است برای بسیاری تعجب آور باشد که چگونه کمبود خواب می تواند در شرایطی که خروپف درهنگام خواب اتفاق می افتد نقش داشته باشد. دلیل آن این است که کمبود خواب باعث می شود بدن سیستم های خاصی را در خود فعال کند که هنگام خواب عضلات گلو را بیش از حد معمول شل می کنند. بنابراین کمبود خواب به عنوان یک عامل مهم عمل می کند که می تواند منجر به خروپف شود.

 

7. موقعیت خواب

اکثر افراد هنگام خوابیدن به پشت متوجه می شوند که بیشتر دچار خروپف خواهند شد. در واقع به دلیل جاذبه ، گلو در این حالت نسبت به خوابیدن به پهلو تنگتر می شود. بنابر این سعی کنید در طول شب به پهلو بخوابید تا از صدای خروپف شدید جلوگیری نمایید.

 

روش های درمانی خروپف

اکنون که دلایل مختلفی را که می توانند در بروز خروپف نقش داشته باشند مرور کردیم ، بیایید به روش هایی بپردازیم که می توانید با کمک آن ها این مسئله را درمان کنید و یک خواب آرام را به خود و عزیزانتان بازگردانید. درمان را می توان معمولاً با ایجاد برخی از شیوه های زندگی و تغییرات جسمی مدیریت کرد ، اما اگر خروپف با OSA همراه باشد ، پزشکان از شما می خواهند که روش های درمانی بسیار جدی تری را دنبال نمایید. در بخش زیر برخی از متداول ترین روش های درمانی استفاده شده در برابر خروپف را عنوان خواهیم کرد:
لوازم ضد خروپف

لوازم ضد خروپف

1. استفاده از لوازم دهان و دندان 

منظور از این وسایل ، انقباضات دندانی است که می تواند شکل و موقعیت آناتومی دهان از جمله فک را تنظیم کند و فضای بیشتری برای جریان آزاد هوا فراهم آورد. این تجهیزات باید طبق دستورالعمل های متخصص دندانپزشکی طراحی شوند و دندانپزشک ابعاد دقیق تنظیماتی را که برای اطمینان از عبور آزادانه هوا از مسیرهای بینی مورد نیاز است ، محاسبه خواهد کرد.

 

2. ماسک CPAP

ماسک ) CPAP فشار هوای مثبت مداوم ) یک دستگاه پزشکی است که با پمپ کار می کند و عبور جریان هوای تحت فشار را از طریق مسیرهای بینی شما در طول خواب تضمین می نماید. این ماسک یکی از موثرترین و غیرتهاجمی ترین روش ها برای درمان مسئله خروپف می باشد.
افرادی که از ماسک CPAP استفاده می کنند بدون مشکل خروپف می توانند بخوابند و این موضوع در معالجه بیمارانی که از OSA رنج می برند بسیار موثر بوده است.

 

3. روش های جراحی

در موارد شدید ، با استفاده از روش های جراحی قابل درمان است. جراح سعی می کند بافت داخل گلو و ناحیه فوقانی دهان را اصلاح و سفت نماید تا اطمینان حاصل کند که بافت کمی باقی می ماند تا راه هوایی را که انسداد آن باعث خروپف می شود مسدود نکند.

 

4. داروهای خانگی خروپف

علاوه بر اقدامات پزشکی ، خروپف ساده و بدون ایجاد وقفه تنفسی خواب ، با انجام برخی تغییرات کوچک در سبک زندگی و پیروی از برخی درمان های خانگی قابل درمان است. تعدادی از معمول ترین درمان های خانگی برای جلوگیری شامل موارد زیر است:

 

از دست دادن وزن:  اگر دلیل خروپف شما چاقی باشد، با کاهش وزن این مشکل به راحتی برطرف خواهد شد که به محض شروع این روند می توانید تفاوت را در خود مشاهده نمایید. همچنین بافت های اضافی گلو که به دلیل چاقی ایجاد شده اند ، به آرامی از بین می روند.
نحوه خوابیدن خود را تغییر دهید:  تغییر وضعیتی که برای خوابیدن انتخاب می کنید می تواند کمک زیادی به کاهش میزان خروپف کند. همانطور که قبلاً گفته شد ، جاذبه اضافی هنگام خوابیدن به پشت ، موجب افزایش انسداد در گلو خواهد شد که در واقع خوابیدن به پهلو یک درمان بسیار موثر برای جلوگیری از این مسئله است.
درمان خروپف

درمان خروپف

هنگام خواب از بالشت بلندتری استفاده کنید:  نگه داشتن سر در حالتی بلندتر از حد معمول می تواند به میزان قابل توجهی در کاهش خروپف کمک کننده باشد. علت آن این است که استفاده از بالش های اضافی برای بالا بردن سطح سر باعث ایجاد فضای بیشتری در گلو می شود تا هوا آزادانه جریان یابد.

خرید بالش بلند طبی

الکل را قطع کنید: همانطور که قبلاً بحث شد ، استفاده از الکل می تواند این وضعیت را بدتر کند. الكل می تواند منجر به انسداد جدی در مسیرهای بینی شود. همچنین مهم است که پس از مصرف الکل به خواب نروید زیرا این عمل می تواند خروپف شما را تضمین نماید.
مصرف قرص های خواب را متوقف کنید:  قرص های خواب خیلی زودتر از حالت طبیعی باعث خواب عمیق می شوند که شامل شل شدن سریع بافت های گلو و ایجاد انسداد شدید در مسیرهای بینی است.
درمان خروپف با ترک سیگار

درمان خروپف با ترک سیگار

سیگار کشیدن را متوقف کنید:  کاهش یا قطع کامل کشیدن سیگار می تواند چندین مزیت برای سلامتی داشته باشد. از آنجا که محل جذب نیکوتین برای افراد سیگاری از طریق گلو است ، ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد نماید که می تواند از این محل ناشی شود. سلامت گلو و دهان برای درمان خروپف بسیار ضروری است و سیگار کشیدن این وضعیت را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.
خواب کافی داشته باشید:  کمبود خواب می تواند باعث شل شدن عضلات گلو نسبت به وضعیت طبیعی شود و این امر منجر به خروپف شدید خواهد شد. داشتن چرخه خواب مناسب و پایبند بودن به آن می تواند به کنترل خروپف بدون استفاده از داروهای خارجی یا انجام جراحی کمک نماید.

 

تمرینات برای جلوگیری از خروپف

علاوه بر بسیاری از روش های درمان خانگی و اقدامات جراحی ، یک سری تمرینات وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا این مسئله را کاهش دهید. پیروی از این تمرینات ، در طولانی مدت ، می تواند به شما کمک زیادی در بهبود خروپف کند. در بخش زیر تعدادی از ساده ترین تمریناتی که می توانید برای کاهش خروپف انجام دهید بیان شده است:
ورزش با زبان: این تمرین شامل این است که نوک زبان خود را در زیر ردیف بالایی دندان ها نگه دارید و سپس زبان خود را به صورت کشویی به مدت حدود سه دقیقه به سمت عقب و جلو به صورت روزانه حرکت دهید.
ورزش لب: این فرم از تمرینات نیاز دارد که در حالی که لب های خود را همزمان می چرخانید دهان خود را ببندید و آن را در همان حالت نگه دارید.
ورزش فک: این تمرین با بازکردن فک به سمت چپ و نگه داشتن آن در همان وضعیت برای حدود سی ثانیه انجام می شود. با باز كردن فك به سمت راست نیز باید همین كار را تکرار نمایید.
ورزش زبان کوچک: این تمرین شما را ملزم می کند تا در آینه نگاهی به زبان کوچک خود داشته باشید و ضمن باز نگه داشتن دهان ، سعی کنید عضلات موجود در پشت گلو را منقبض نمایید. در حین انجام این تمرین قادر خواهید بود که زبان کوچک خود را به سمت بالا و پایین حرکت دهید.

 

افرادی که از خروپف رنج می برند برای رفع مشکل خود نیاز به صبر و مراقبت زیاد عزیزانشان دارند. اگر شما یا عزیزانتان از این مسئله رنج می برید ، امیدوارم که این مقاله کمک بزرگی به شما در رفع این مشکل کرده باشد.

 

چنانچه دوست دارید صدای کلفت و دلنشینی داشته باشید میتوانید مقاله کلفت کردن صدا را بخوانید.
اشتراک‌گذاری

یک پینگ

  1. پینگ‌بک: خونریزی بینی ، علت و جلوگیری از خون دماغ شدن و اقدامات درمان آن | مجله کالازم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --