تاریخ امروز :آبان 2, 1400

تشخیص بیماری ویروس یا باکتری در کودکان

تفاوت و تشخیص بیماری ویروس یا باکتری در کودکان

 

بسیاری از عفونت های انسانی در کودکان یا باکتری و یا ویروس ایجاد می کنند. باکتری ها ارگانیسم های تک سلولی کوچکی هستند که توسط بعضی از محققان گفته شده مربوط به گیاهان هستند. آنها از جمله موفق ترین اشکال زندگی روی کره زمین هستند و دامنه زندگی آنها از دامنه های یخ گرفته تا بیابان ها است.

باکتری چیست؟

باکتری ها می توانند در زندگی انسان ها مفید باشند، برای مثال: باکتری های روده به ما در هضم غذا کمک می کنند، اما برخی از آنها مسئول طیف وسیعی از عفونت ها هستند. این گونه باکتری ها را بیماری زا گفته میشوند. بسیاری از عفونت های که توسط باکتری ایجاد شده اند، همراه با آنتی بیوتیک های مناسب قابل درمان هستند.

تشخیص ویروس یا باکتری – ویروس چیست؟

 

ویروس یک میکرو ارگانیسم حتی کوچکتر است که تنها می تواند در داخل سلول زنده، تولید مثل کند. از بین بردن ویروس بسیار دشوار است. به همین دلیل برخی از جدی ترین بیماری های واگیردار که به علم پزشکی مشهور است از نظر محققان، ویروس هستند.

تشخیص بیماری ویروس یا باکتری در کودکان – چگونه باکتری ها و ویروس ها وارد بدن کودکان می شوند؟

بیمار شدن توسط باکتری های بیماری زا، باکتری باید به بدن کودک دسترسی پیدا کنند. راه های دسترسی باکتری ها به بدن کودکان شامل موارد زیر است:

 

 • غذای آلوده یا آب
 • تماس نزدیک با یک فرد آلوده
 • تماس با مدفوع فرد آلوده
 • تنفس در قطرات بازدم وقتی فرد آلوده سرفه یا عطسه می کند
 • غیرمستقیم: با لمس سطوح آلوده،  مانند شیرهای برقی،  دستگیره توالت،  اسباب بازی ها و پوشک ها.
رزوئلا یا بیماری دست و پا نوزادان و کودکان
ویروس ها از یک شخص به شخص دیگر منتقل و وارد بدن کودکان می شود. راه های انتقال و وارد شدن ویروس ها به بدن کودکان شامل موارد زیر است:
 • سرفه
 • عطسه
 • استفراغ
 • نیش حیوانات آلوده یا حشرات
فراموشی برای شستن دستهای خود پس از دست زدن به حیوانات اهلی  روش دیگری برای وارد شدن باکتری های بیماری زا  از طریق دهان است.

تفاوت و تشخیص بیماری ویروس یا باکتری در کودکان – انواع باکتری ها

باکتری های بیماری زا  با توجه به شکل آنها به طور گسترده طبقه بندی می شوند. چهار گروه اصلی شامل:

 

 • باکتری باسیل:  باکتری باسیل مانند میله ای به طول حدود 0.03 میلی متر است. بیماری هایی مانند حصبه و سیستیت در اثر باکتری باسیل ایجاد می شوند.
 • باکتری کوکسی:  باکتری کوکسی  مانند کره با قطر در حدود 0.001 میلی متر. بسته به نوع ، باکتری های کوکسی دارد مانند:  جفت ، خطوط طولانی و یا خوشه های محکم، گروه بندی می کنند.
 • باکتری اسپیروکت:  باکتری اسپیروکت ها مانند مارپیچ های ریز شکل هستند. باکتری های اسپیروکت مسئول طیف وسیعی از بیماری ها از جمله سفلیس و عفونت ها هستند.
 • باکتری ویبریو:  باکتری ویبریو مانند کاما و یا  بیماری گرمسیری ، که با اسهال شدید و کم آبی بدن مشخص می شود، ناشی از باکتری های ویبریو است.
ویروس ها چالش قابل توجهی برای سیستم ایمنی بدن به وجود می آورند، زیرا درون سلول ها پنهان می شوند. این امر دستیابی آنتی بادی ها به آنها را دشوار می کند. برخی از سلولهای سیستم ایمنی ویژه ، به نام لنفوسیت T ، می توانند سلولهای حاوی ویروس را تشخیص دهند و از بین ببرند ، زیرا با شروع ویروس ، سطح سلولهای آلوده تغییر می یابد. بسیاری از ویروس ها ، هنگامی که از سلول های آلوده رها می شوند ، توسط آنتی بادی هایی که در پاسخ به عفونت یا ایمن سازی قبلی تولید شده اند ، از بین می روند.

 

تفاوت و تشخیص بیماری ویروس یا باکتری در کودکان – درمان عفونت ویروسی

آنتی بیوتیک ها در برابر عفونت های ویروسی بی فایده هستند. این امر به این دلیل است که ویروس ها به قدری ساده هستند که از سلول های میزبان خود برای انجام فعالیت های خود استفاده می کنند. بنابراین داروهای ضد ویروسی با تداخل با آنزیم های ویروسی متفاوت با آنتی بیوتیک ها کار می کنند.
داروهای ضد ویروسی در حال حاضر تنها در برابر برخی از بیماری های ویروسی ، مانند آنفولانزا ، تبخال ، هپاتیت  موثر هستند. اما تحقیقات همچنان ادامه دارد. پروتئینی که به طور طبیعی وجود دارد ، به نام اینترفرون (که بدن برای کمک به مبارزه با عفونت های ویروسی تولید می کند) ، اکنون در آزمایشگاه تولید می شود و برای درمان عفونت های هپاتیت C استفاده می شود.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Captcha *-- بارگیری کد امنیتی --